account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Zakrzepica żył głębokich – co to za choroba? Przyczyny, objawy, leczenie

Olga Dąbska13.03.2024Aktualizacja: 13.03.2024

Zakrzepica żył głębokich jest dość powszechna. Szacuje się, że rocznie odnotowuje się około 60 tysięcy nowych przypadków tego schorzenia. Może ono doprowadzić do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Przeczytaj na temat objawów i przyczyn powstania zakrzepicy żył głębokich. Dowiedz się, jak jest rozpoznawana.


zakrzepica-objawy-jak-wyglada-leczenie-choroby
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
 1. Zakrzepica żył głębokich – co to za choroba?
 2. Przyczyny powstania zakrzepicy żył głębokich
 3. Zakrzepica żył głębokich – objawy 
 4. Do jakiego lekarza się zgłosić?
 5. Na czym polega rozpoznawanie zakrzepicy żył głębokich?
 6. Leczenie zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich – co to za choroba?

Zakrzepica żył głębokich to choroba, w której dochodzi do powstania zakrzepu w układzie żył głębokich, czyli sieci naczyń żylnych znajdujących się pod powięziami, pomiędzy poszczególnymi grupami mięśniowymi. Najczęściej rozwija się zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych. Choroba ta wiąże się z ryzykiem powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Charakteryzuje się jednoczesnym występowaniem zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Oderwany fragment zakrzepu z biegiem krwi dostaje się do klatki piersiowej. Jeśli jest duży, może zaklinować się w sercu i spowodować nagłą śmierć, jeśli jest mniejszy, zatyka naczynia krążenia płucnego, czego konsekwencją jest zatorowość płucna.

Przyczyny powstania zakrzepicy żył głębokich

Za główne czynniki ryzyka powstania zakrzepicy żył głębokich eksperci uważają:

 • zaburzenia w żylnym przepływie krwi, które mogą być spowodowane m.in. przez ucisk na żyłę (np. przez powiększone węzły chłonne, naciek nowotworowy) czy unieruchomienie; 

 • zmiany w składzie krwi, które działają prozakrzepowo – najbardziej problematyczna jest nadpłytkowość, czyli zbyt duże stężenie płytek krwi;

 • zmiany w śródbłonku naczyniowym, zwłaszcza jego uszkodzenie, stan zapalny, kaniulacja naczynia, zakażenie.

Niemniej zakrzepica żył jest najczęściej powikłaniem nieleczonych żylaków. Dowiedz się więcej na temat przyczyn powstania żylaków. Przeczytaj również o żylakach w ciąży, gdyż przyszłe mamy – z uwagi na zmiany towarzyszące ciąży – są w sposób szczególny narażone na ich powstanie. 

Zakrzepica żył głębokich – objawy 

Zakrzepica żył głębokich przebiega początkowo bezobjawowo lub towarzyszą jej mało nasilone dolegliwości. Nierzadko objawy zakrzepicy bywają mylone z innymi przypadłościami, gdyż są niecharakterystyczne. Część chorych wiąże je mylnie z zespołem niespokojnych nóg. Najczęściej występującymi objawami zakrzepicy żył głębokich są:

 • zaczerwienienie skóry,

 • obrzęk (nasilony zwłaszcza wokół kostek),

 • tkliwość, a czasem wręcz ból,

 • nadmierne ucieplenie.

 • Poznaj możliwe przyczyny bólu nóg w ciąży.

Rzadziej w przebiegu zakrzepicy żył głębokich zaobserwować można nadmierne wypełnienie żył powierzchownych. Lekarz w czasie badania fizykalnego może ocenić występowanie objawów typowych dla zakrzepicy żył o określonych lokalizacjach. Przykładem takiego objawu jest objaw Liskera, który charakteryzuje się bólem przy opukiwaniu przedniej środkowej części podudzia. 

Do jakiego lekarza się zgłosić?

W przypadku podejrzenia jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu krążenia zgłoś się na wizytę do kardiologa. To specjalista z zakresu chorób serca i naczyń krwionośnych.

Jeśli zależy Ci na szybkiej konsultacji, rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – ofertę możesz zamówić na Welbi. Wybierz pakiet OCHRONA COMPLEX, a już od 119 zł miesięcznie możesz mieć możliwość konsultacji z kardiologiem zarówno online, jak i w gabinecie stacjonarnym, a na wizytę będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni robocze. 

Oprócz tego możesz zyskać dostęp do wielu innych specjalistów (w pakiecie OCHRONA COMPLEX 29 specjalizacji do wyboru) oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym np. EKG. Raz w roku w ramach składki miesięcznej bez dodatkowych opłat zrobisz też profilaktyczny przegląd zdrowia, który w przypadku mężczyzn obejmuje konsultację z kardiologiem, lipidogram i EKG spoczykowe lub wysiłkowe.

Zamów ofertę – na stronie https://www.welbi.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/ kliknij „Chcę obliczyć składkę”, wypełnij formularz i umów się na rozmowę z doradcą TU Zdrowie, dostawcy usług w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Na czym polega rozpoznawanie zakrzepicy żył głębokich?

Diagnostyka zakrzepicy żył głębokich rozpoczyna się od badania podmiotowego. Lekarz przeprowadza wywiad medyczny. Następnie przechodzi do badania przedmiotowego, czyli fizykalnego, w którym niekiedy nie stwierdza odchyleń od normy mimo obecności zakrzepicy. Dlatego kieruje na dalszą diagnostykę. Zazwyczaj lekarz zleca:

 • podstawowe badania krwi;

 • badanie stężenia D dimerów – to cząsteczki białek będące produktem ubocznym, jaki powstaje w procesie rozpadu skrzepu;

 • badanie USG żył, czyli tzw. USG Doppler – to złoty środek w diagnozowaniu zakrzepicy żył głębokich;

 • flebografię kontrastową, tzw. wenografię – badanie żył z wykorzystaniem technik radiologicznych, które polega na podaniu do żył środka cieniującego, dzięki któremu stają się bardziej widoczne, a następnie wykonaniu zdjęć rentgenowskich;

 • w ostateczności rezonans magnetyczny.

Leczenie zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich wymaga leczenia. Jego celem jest przede wszystkim ograniczenie narastania skrzepliny i obniżenie ryzyka powikłań w postaci zatoru. Podstawą leczenia jest farmakoterapia z wykorzystaniem leków przeciwkrzepliwych, które zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów i redukują powstały stan zapalny. Lekarz może przepisać także leki trombolityczne, które rozpuszczają zakrzep. Jednak są one stosowane wyłącznie w przypadkach ciężkiej, rozległej zakrzepicy żył głębokich. Uzupełnieniem farmakoterapii jest kompresjoterapia, czyli leczenie uciskowe. Używane są w nim rajstopy, pończochy czy podkolanówki uciskowe. Innym sposobem jest stosowanie tzw. przerywanego ucisku pneumatycznego, który polega na umieszczeniu chorej kończyny w mankiecie, który następnie zostaje sekwencyjnie napełniany powietrzem. Lekarz może wypisać skierowanie na rehabilitację – zabiegi i ćwiczenia usprawniają przepływ krwi żylnej. W przypadku zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych specjaliści zalecają też leczenie ułożeniowe, które polega na układaniu nóg powyżej serca, co usprawnia przepływ krwi. Zakrzepica w zaawansowanej postaci może wymagać leczenia chirurgicznego.

Źródła
 1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2023, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022. 
 2. J. Windyga, Leczenie wstępne i wtórna profilaktyka zakrzepicy żył głębokich, „Hematologia” 2010, t. 1, nr 2, s. 119–125.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.