Ból pleców po lewej stronie – o czym świadczy?
Ból pleców to jedna z częstszych przypadłości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza. Mogą odpowiadać za niego problemy z kręgosłupem, ale i schorzenia toczące się w jamie brzusznej czy klatce piersiowej. Ból może promieniować stamtąd w kierunku pleców. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny bólu pleców po lewej stronie.
Ból z lewej strony pleców – możliwe przyczyny
Pojawienie się bólu pleców związane jest w dużej mierze z problemami ze strony układu ruchu. Odpowiadają za niego schorzenia kręgosłupa i otaczających go struktur. Ból po lewej stronie pleców często jest wynikiem patologii kostnych, więzadłowych, stawowych i mięśniowych. Zazwyczaj są one związane z przeciążeniem kręgosłupa, urazem mechanicznym, chorobą zwyrodnieniową i wynikającej z niej ryzykiem wypadnięcia dysku. Ból po lewej stronie pleców najczęściej świadczy o wadzie postawy (np. garbienia się), toczących się stanach zapalnych czy chorobie reumatycznej. Dodatkowo ból pleców z lewej strony wywołany bywa przez niezdrowy tryb życia i przyjmowanie wymuszonej, nienaturalnej postawy ciała.
Ból pleców po lewej stronie na dole
Eksperci zwracają uwagę, że ból pleców po lewej stronie poza schorzeniami układu ruchu bywa spowodowany schorzeniami narządów wewnętrznych, w których dolegliwości bólowe promieniują w kierunku pleców. W przypadku, gdy ból pleców odczuwany jest na dole, podejrzewa się zaburzenia okolicy jamy brzusznej. Z taką lokalizacją kojarzone są choroby jelit. Ból w dole lewej strony pleców towarzyszy zapaleniu toczącemu się w okolicach zstępnicy – część okrężnicy rozciągająca się od lewego zagięcia śledzionowego – lub esicy – końcowa część jelita grubego tuż przed odbytnicą.
Przyczyny bólu lewej strony pleców to również kolka nerkowa. Typowy jest dla niej silny, nagły ból w okolicy nerki, promieniujący do pachwiny. Atak kolki nerkowej jest związany z przemieszczeniem się kamienia, czyli złogów nerkowych, do moczowodu. W konsekwencji tego dochodzi do częściowego lub całkowitego zatkania moczowodu, a w związku z tym wzrostu ciśnienia moczu w miedniczce nerkowej. Atakom kolki nerkowej poza bólem towarzyszą zazwyczaj:
nudności,
wymioty,
podwyższona temperatura ciała,
parcie na mocz,
pieczenie w czasie oddawania moczu,
uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.
Ból po lewej stronie pleców na dole może wynikać ze schorzeń trzustki, toczących się zwłaszcza w jej ogonie. Eksperci podkreślają, że chora trzustka długo nie daje żadnych objawów. Dolegliwości związane mogą być z kamicą, torbielami, stanem zapalnym, rakiem trzustki.
Ból pleców przed okresem również odczuwalny bywa po lewej stronie. Macica poprzez więzadło krzyżowo-maciczne łączy się z kością krzyżową, w związku z czym podczas menstruacji zazwyczaj pojawia się ból w dolnej części kręgosłupa. W ten sam sposób przejawiają się stany nagłe, zwi ązane z procesem zapalnym w narządach rozrodczych, takie jak:
pęknięcie torbieli jajnika,
skręt jajnika,
pęknięcie mięśniaka macicy,
ciąża ektopowa, czyli pozamaciczna.
Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zapaleniu wyrostka robaczkowego. Pamiętaj, że charakterystyczny jest dla niego ból w nadbrzuszu lub okolicach pępka, promieniujący z czasem do prawego dołu biodrowego.
Ból pleców po lewej stronie pod łopatką
Ból pleców po lewej stronie pod łopatką wskazuje najczęściej na problemy z sercem, w tym na zawał. Tzw. ostry zespół wieńcowy charakteryzuje się silnym bólem w klatce piersiowej, który promieniuje w kierunku szyi, żuchwy, lewej ręki, brzucha i pleców. Ból stale narasta, jest piekący, dławiący, rozpierający, nie ustępuje po odpoczynku i lekach. Towarzyszyć mu mogą nudności, wymioty, kołatanie serca, omdlenia, poty, uczucie niepokoju, strach. Zawał mięśnia sercowego to stan zagrożenia życia. Jeśli go podejrzewasz, wezwij pogotowie medyczne, dzwoniąc pod numer 112 lub 999.
Ból pleców po lewej stronie u góry nierzadko wskazuje na chorobę czy uraz płuca lub opłucnej po lewej stronie. Możliwą przyczyną jest zapalenie płuc. W przebiegu tej choroby obserwuje się kłujący ból pleców po jednej stronie ciała lub odczuwany pomiędzy łopatkami. Dolegliwości nasilają się w czasie oddychania i kaszlu. Towarzyszą mu z reguły: bóle mięśni, gorączka, dreszcze, odpluwanie wydzieliny z dróg oddechowych.
Dolegliwości bólowe, promieniujące wzdłuż żeber do przedniej ściany klatki piersiowej, daje podejrzenie nerwobólu. Tzw. neuralgia to silny ból o charakterze napadowym (pomiędzy atakami nie występują żadne dolegliwości), pojawiający się z powodu uszkodzenia danego nerwu i jego podrażnienia w określonej części ciała. Typowo jednostronny nerwoból po lewej stronie, na wysokości klatki piersiowej, odczuwalny również na plecach, to nerwoból półpaścowy, czyli przejaw półpaśca (nawrotowego zakażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca). Ból zazwyczaj jest ostry, nasila się podczas głębokiego oddychania i dotyku.
Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia
Jednoznaczne określenie przyczyny bólu pleców po lewej stronie jest trudne, ponieważ etiologia tej przypadłości jest złożona. Rozpoznanie i leczenie bólu w tej lokalizacji wymaga wykonania licznych badań i konsultacji lekarskich. Zapewnij sobie łatwy i szybki dostęp do opieki medycznej, kupując prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Dzięki Polisie Zdrowie Welbi możesz zyskać dostęp do:
konsultacji u lekarzy specjalistów bez skierowania, co więcej czas oczekiwania na konsultację to przeważnie nie więcej niż 3 dni robocze,
nawet blisko 300 badań diagnostycznych (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym diagnostyki obrazowej,
konsultacji z lekarzami pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin,
Opieki w nowoczesnych placówkach medycznych współpracujących z ubezpieczycielem na terenie całego kraju.
Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia!
- E. Bull, Bóle pleców, Helion, Gliwice 2007.
- A. Laughin, Bóle kręgosłupa, Astrum, Wrocław 2014.
- G. Leibold, Bóle kręgosłupa, Filar, Warszawa 2011.
- A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2023, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.