account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Torbiel celomatyczna – łagodna zmiana śródpiersia

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian18.03.2024Aktualizacja: 18.03.2024

Torbiel celomatyczna to łagodna zmiana umiejscowiona w śródpiersiu. Może mieć postać wrodzoną lub nabytą. Przyczyny powstania zmiany nie są do końca jasne. Eksperci wskazują na kilka czynników, które mogą sprzyjać powstawaniu torbieli, m.in. stany zapalne osierdzia lub wady wrodzone serca. W większości przypadków torbiel celomatyczna nie daje żadnych objawów. U części chorych rozwijają się dolegliwości ze strony układu oddechowego.


czym-jest-torbiel-celomatyczna-jakie-daje-objawy
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
 1. Torbiel celomatyczna – łagodna zmiana 
 2. Jakie są objawy torbieli celomatycznej?
 3. Diagnostyka torbieli celomatycznej
 4. Jak wygląda leczenie torbieli celomatycznej?
 5. Czy torbiel celomatyczna jest groźna?
 6. Czy torbieli celomatycznej można zapobiegać?

Torbiel celomatyczna – łagodna zmiana 

Torbiel celomatyczna to łagodna zmiana mająca postać zbiornika wypełnionego treścią surowiczą. Najczęściej umiejscawia się w klatce piersiowej, a dokładnie w śródpiersiu. W nielicznych przypadkach torbiel celomatyczna znajduje się w nadnerczach. Jednoznaczne przyczyny powstania zmiany nie są do końca jasne. Eksperci wskazują jednak na działanie niektórych czynników mających również związek z rodzajem torbieli. 

W zależności od etapu rozwoju zmiany, torbiel celomatyczna może mieć postać wrodzoną. Wówczas rozwija się na etapie życia zarodkowego i prawdopodobnie powstaje ze struktur otaczających serce. Wyróżniamy również torbiel celomatyczną nabytą. Ten rodzaj zmiany powstaje po urodzeniu na skutek wad wrodzonych serca, stanów zapalnych osierdzia lub uszkodzeń mechanicznych mięśnia sercowego. 

Jakie są objawy torbieli celomatycznej?

W większości przypadków torbiel celomatyczna nie daje żadnych objawów. Jest to spowodowane jej niewielkim rozmiarem. W przypadku dużej zmiany, guzek uciska pobliskie narządy wewnętrzne, prowadząc do rozwoju grupy objawów. Dolegliwości są charakterystyczne dla chorób układu oddechowego. 

Najczęściej zgłaszany przez pacjentów jest ból i kłucie w klatce piersiowej. Jeśli zmiana uciska oskrzela lub płuca, rozwijają się kaszel i trudności z oddychaniem. Napadowe duszności ujawniają się szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Charakterystycznym objawem torbieli uciskającej drogi oddechowe jest świszczący oddech, niemożność nabrania dużej ilości powietrza. Niekiedy pojawia się również chrypka. Bardzo duże zmiany leżące w pobliżu serca mogą również wpływać na zaburzenie pracy narządu, co objawia się arytmią. 

Diagnostyka torbieli celomatycznej

Do rozpoznania torbieli bezobjawowych dochodzi przypadkowo podczas RTG klatki piersiowej. Co powinieneś zrobić, jeśli jednak doświadczasz objawów mogących wynikać z obecności torbieli celomatycznej? Wstępna diagnostyka objawów towarzyszących torbieli celomatycznej zakłada przede wszystkim wykluczenie chorób płuc i innych schorzeń układu oddechowego. Właściwym krokiem jest udanie się do lekarza rodzinnego, który zleci szczegółowe badania lub na podstawie wywiadu lekarskiego skieruje cię do pulmonologa, czyli specjalisty chorób układu oddechowego. 

Jeśli wizyta u specjalisty wiąże się z długim oczekiwaniem na wolny termin, a objawy ze strony układu oddechowego są coraz bardziej uciążliwe, rozważ skorzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej.

Jeśli wizyta u specjalisty wiąże się z długim oczekiwaniem na wolny termin, a objawy ze strony układu oddechowego są coraz bardziej uciążliwe, rozważ skorzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej.

Na Welbi możesz zamówić ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – Polisy Zdrowie Welbi. Podpisując umowę, możesz zyskać:

 • komfort wizyty w krótkim terminie, bez czekania w długich kolejkach i szukania pulmonologa w wielu przychodniach;

 • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej; 

 • dostęp do nawet blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym RTG klatki piersiowej czy tomografii komputerowej;

 • możliwość wykonania bez dodatkowych kosztów corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia w wersji dla kobiet lub mężczyzn (w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD). 

Wypełnij formularz i porozmawiaj z doradcą, żeby sprawdzić, co jeszcze możesz zyskać w ramach wybranego pakietu.

Podejrzenie torbieli celomatycznej wymaga wykonania badań obrazowych:

 • RTG klatki piersiowej – jest podstawowym badaniem diagnostyki obrazowej. Wykrywa obecność zmian w klatce piersiowej. Ta metoda nie jest wystarczająca do postawienia pełnej diagnozy, a jedynie jest podstawą do rozszerzenia diagnostyki; 

 • Tomografia komputerowa – szczegółowe badanie obrazowe. Pozwala na dokładną ocenę miejsca położenia torbieli wraz z pomiarem wielkości zmiany. 

W przypadku wyniku potwierdzającego torbiel celomatyczną, wykonywana jest biopsja cienkoigłowa. Polega ona na pobraniu wycinka tkanki guza lub próbki płynu wypełniającego torbiel. Materiał następnie przekazywany jest do laboratorium w celu szczegółowej analizy. Biopsja umożliwia również ocenę, czy mamy do czynienia z łagodną torbielą celomatyczną czy np. ze złośliwą zmianą. 

Jak wygląda leczenie torbieli celomatycznej?

Leczenie torbieli celomatycznej zależy od wielkości zmiany, jej umiejscowienia i objawów, jakie powoduje. Zwykle terapia ma charakter zachowawczy. W przypadku bezobjawowych, niewielkich zmian, lekarz zdecyduje o jej obserwacji. Jeśli torbiel zaczyna się powiększać, najczęściej przeprowadzany jest zabieg nakłucia torbieli i opróżnienia jej zawartości. 

Czas powiększania się torbieli może trwać nawet wiele lat. Duże torbiele, które powodują szereg uciążliwych dolegliwości, wymagają całkowitego usunięcia. Najpoważniejszą postacią torbieli celomatycznej jest zmiana umiejscowiona na osierdziu. W takim przypadku, bez względu na jej rozmiar, jest kwalifikowana do usunięcia. Zabieg usunięcia torbieli nie jest skomplikowany. W przypadku jego pomyślnego przebiegu czas rekonwalescencji pacjenta jest zwykle dość krótki. 

Czy torbiel celomatyczna jest groźna?

W większości przypadków torbiel celomatyczna jest niegroźna. Zmiany kwalifikowane do usunięcia również zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Ewentualna konieczność ich usunięcia wynika z uciążliwych objawów, których doświadcza pacjent. Natomiast sytuacja, gdy torbiel celomatyczna stanowi ryzyko dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, dotyczy torbieli umiejscowionej w okolicy osierdzia. Wówczas istnieje ryzyko pęknięcia torbieli i wylania treści do jamy serca. Skutkiem tego jest na przykład zwyrodnienie mięśnia sercowego lub ropień. 

Czy torbieli celomatycznej można zapobiegać?

Sposoby zapobiegania torbieli celomatycznej nie są znane. Wynika to z nie do końca jasnych przyczyn jej powstawania.

Źródła
 1. G. Mysiorski, I Witkiewicz, R. Sowiński, Miejsce ultrasonografii w diagnostyce pulmonologicznej, „Postępy w medycynie układu oddechowego”, 2008, 76(3), s.155–159.
 2. R. E. Nunez-Rocha, i in, Extrapulmonary bronchogenic cyst: A case report, „International Journal of Surgery Case Reports”, 2023, 110.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.