account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Zespół amotywacyjny – przyczyny, objawy, terapia

Marta Drzazga16.11.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Zespół amotywacyjny to stan, w którym dominują takie objawy, jak znudzenie, brak chęci do działania i brak zainteresowania dotychczasowymi pasjami. Nie jest on równoznaczny z depresją, ponieważ nie pojawia się tu smutek ani niepokój. Przyczynę tego stanu specjaliści upatrują w uzależnieniach, a w szczególności w nadużywaniu substancji psychoaktywnych takich jak marihuana. Skuteczna terapia zespołu amotywacyjnego nie będzie więc możliwa bez leczenia głównego problemu, czyli np. uzależnienia. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.


czym-jest-zespol-amotywacyjny-ile-trwa
Pixabay.com

Polecane

melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
nadpobudliwosc-objawy-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak objawia się nadpobudliwość u dzieci i dorosłych?
19.05.2021
natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
Spis treści
  1. Zespół amotywacyjny – co to takiego?
  2. Zespół amotywacyjny – skąd się bierze?
  3. Jak się objawia zespół amotywacyjny?
  4. Zespół amotywacyjny – ile trwa?
  5. Jak wygląda leczenie zespołu amotywacyjnego?
  6. Terapia uzależnienia
  7. Leczenie farmakologiczne
  8. Terapia poznawczo-behawioralna

Zespół amotywacyjny – co to takiego?

Zespół amotywacyjny – jak sama nazwa wskazuje – wiąże się z apatią i brakiem motywacji do działania. Terminu ten po raz pierwszy został użyty w 1968 r., kiedy to amerykańscy naukowcy William McGlothlin i Louis West opisali w artykule naukowym przypadki studentów, którzy pod wpływem spożywania cannabisu (konopii indyjskich) zmienili swój stosunek do nauki. Niegdyś pilni i zaangażowani, pod wpływem substancji psychoaktywnej stawali się coraz bardziej leniwi, beztroscy, a w końcu także apatyczni. Do podobnych wniosków doszli – niezależnie od McGlothlina i Westa – inni badacze i dlatego problem zespołu amotywacyjnego przedostał się do szerszej świadomości. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wspomniane badania nie są wystarczające, aby jednoznacznie potwierdzić związek zespołu amotywacyjnego z marihuaną – zostały przeprowadzone na zbyt małej grupie ludzi i mają wiele metodologicznych niedociągnięć. Niemniej jednak objawy zespołu amotywacyjnego widoczne są u wielu osób, nie tylko tych uzależnionych, dlatego problem ten nie jest bagatelizowany przez psychiatrów i psychoterapeutów.

  • Sprawdź, jakie są rodzaje uzależnień i jakie symptomy są sygnałem, aby skonsultować się ze specjalistą i rozpocząć terapię. 

Zespół amotywacyjny – skąd się bierze?

Przyczyny powstawania zespołu amotywacyjnego nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wielu badaczy wskazuje, że u podstaw braku motywacji do działania leży głębokie uzależnienie – nie tylko od marihuany i innych narkotyków, ale również od alkoholu, dopalaczy, gier komputerowych czy internetu. Inna hipoteza badawcza mówi o tym, że omawiane zjawisko wcale nie musi mieć związku z uzależnieniami – może wynikać ze zmian w mózgu człowieka, działania hormonów lub być efektem starzenia się organizmu. Badania na ten temat wciąż są prowadzone i jak do tej pory nie dały jednoznacznej odpowiedzi, jakie są przyczyny zespołu amotywacyjnego. 

Jak się objawia zespół amotywacyjny?

Zespół amotywacyjny może nasuwać skojarzenia z obniżonym nastrojem i depresją. Jednak wiążą się z nim zupełnie inne objawy. Autorzy tej hipotezy badawczej wyodrębnili następujące symptomy:

  • spadek motywacji, który polega na braku zainteresowania dotychczasowymi pasjami i rezygnacji z planów życiowych – osoby dotknięte tym problemem zazwyczaj zaniedbują obowiązki zawodowe, przestają się uczyć, nie podejmują żadnych kroków w kierunku wyznaczonego wcześniej celu i w końcu stają się całkowicie bierne;

  • zaniedbywanie siebie – osoba, której brakuje motywacji do działania, przestaje dbać o siebie. Nie przestrzega higieny, ma obojętny stosunek do własnego wyglądu i powoli wycofuje się z relacji towarzyskich. Jeśli powodem tego stanu jest uzależnienie, cała energia skupia się na substancji odurzającej, a więc alkoholu, narkotykach czy grach;

  • osłabienie zdolności poznawczych – z brakiem motywacji często idzie w parze osłabienie koncentracji i pogorszenie pamięci krótkotrwałej. 

Jeśli przyczyną problemu jest głębokie uzależnienie, ćwiczenie automotywacji będzie nieskuteczne. 

Zespół amotywacyjny – ile trwa?

Trudno jednoznacznie określić, ile trwa zespół amotywacyjny. Należy przyjąć, że czas jego trwania pokrywa się z przyczyną, która go spowodowała. W praktyce oznacza to, że osoba uzależniona od alkoholu będzie doświadczać omawianych objawów, dopóki nie zdecyduje się na podjęcie terapii. 

Jak wygląda leczenie zespołu amotywacyjnego?

Podstawą leczenia zespołu amotywacyjnego jest wyeliminowanie głównej przyczyny problemu. Jeżeli jest nią uzależnienie, terapię trzeba rozpocząć właśnie od walki z nim. Dopiero później można wdrożyć dobre praktyki dotyczące motywacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Terapia uzależnienia

Terapię uzależnienia – bez względu na rodzaj substancji czy czynności uzależniającej – należy zacząć od detoksu, czyli całkowitego odcięcia się od przyczyny problemu. Aby działania przyniosły spodziewane efekty, warto połączyć je z terapią grupową, podczas której osoby dotknięte tym samym problemem mogą się wspierać. W przypadku głębokiego uzależnienia od alkoholu czy narkotyków konieczny będzie detoks w ośrodku zamkniętym pod okiem specjalistów.

Leczenie farmakologiczne

W przypadku zaawansowanego uzależnienia lekarz może zalecić również przyjmowanie określonych leków. Mimo że zespół amotywacyjny nie jest równoznaczny z depresją, w niektórych przypadkach zalecane są właśnie środki przeciwdepresyjne.

Terapia poznawczo-behawioralna

Uzupełnieniem terapii uzależnienia jest terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga w dotarciu do przyczyny problemu i pozwala zrozumieć mechanizmy konkretnych działań. Na tego rodzaju sesje możesz zgłosić się nawet wtedy, gdy nie dostrzegasz u siebie niepokojących symptomów, ale chcesz zrozumieć swoje zachowania i nauczyć się świadomie je kontrolować.

Źródła
  1. M. Bennewicz, Coaching i mentoring w praktyce, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2011.
  2. W. Miller i in., Dialog motywujący. Jak pomóc ludziom w zmianie, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2014.
  3. P. Zimbardo i in., Psychologia. Kluczowe koncepcje, t. 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017. 
  4. D. Rosenhan i in., Psychopatologia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Warszawa 2003, s. 673.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
socjoterapia-czym-jest-dla-kogo-jest-wskazana
Zdrowie psychiczne
2 min.
Socjoterapia - czym jest? Dla kogo jest wskazana?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.