Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Zaburzenia gospodarki lipidowej – rodzaje, przyczyny, sposoby leczenia

Olga Dąbska28.02.2024Aktualizacja: 28.02.2024

Zaburzenia gospodarki lipidowej to inaczej dyslipidemia. Mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Stanowią główny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Sprawdź, jakie są główne rodzaje zaburzeń lipidowych. Dowiedz się, na podstawie jakich badań są one rozpoznawane i na czym polega ich leczenie.


czym-sa-zaburzenia-lipidowe-jak-sie-je-leczy
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
Spis treści
  1. Czym są zaburzenia lipidowe?
  2. Jakie są przyczyny zaburzeń lipidowych?
  3. Zaburzenia lipidowe – objawy i powikłania
  4. Do jakiego lekarza się zgłosić?
  5. Rozpoznawanie zaburzeń lipidowych
  6. Na czym polega leczenie zaburzeń lipidowych?

Czym są zaburzenia lipidowe?

Zaburzenia gospodarki lipidowej to nieprawidłowości w zakresie poszczególnych frakcji lipoprotein. To kompleks o złożonej budowie, w której wyróżnia się m.in. trójglicerydy i cholesterol. Do głównych zaburzeń gospodarki lipidowej należą:

  • hipercholesterolemia – poziom cholesterolu całkowitego przekracza 190 mg/dl (5 mmol/l) lub stężenie cholesterolu frakcji LDL wynosi ponad 115 mg/dl (3 mmol/l);

  • hiperlipidemia mieszana – poziom cholesterolu całkowitego lub cholesterolu frakcji LDL oraz trójglicerydów jest ponad normę;

  • hipertriglicerydemia – poziom trójglicerydów przekracza 150 mg/dl (1,7 mmol/l);

  • dyslipidemia aterogenna – podwyższony poziom trójglicerydów i cholesterolu frakcji LDL oraz obniżenie stężenia frakcji cholesterolu HDL;

  • niedobór cholesterolu frakcji HDL – w przypadku mężczyzn poziom poniżej 40 mg/dl (1 mmol/l), kobiet – mniej niż 45 mg/dl (1,2 mmol/l).

Jakie są przyczyny zaburzeń lipidowych?

W zależności od przyczyn powstania zaburzeń gospodarki lipidowej eksperci wyróżnili dyslipidemię pierwotną, związaną z uwarunkowaniami genetycznymi i oddziaływaniami środowiskowymi, oraz dyslipidemię wtórną, która jest konsekwencją innych problemów zdrowotnych. W przypadku dyslipidemii pierwotnej specjaliści podkreślają dziedziczną skłonność do wystąpienia zaburzenia, za którą odpowiadają mutacje genowe. Czynnikiem, który wyzwala zaburzenia lipidowe, jest przede wszystkim niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze.

Do wtórnych zaburzeń gospodarki lipidowej doprowadzić mogą m.in.: 

  • zaburzenia hormonalne, a zwłaszcza niedoczynność tarczycy, 

  • przewlekła niewydolność nerek, 

  • lipodystrofia (miejscowy lub uogólniony zanik tkanki tłuszczowej),

  • otyłość,

  • anoreksja, 

  • cukrzyca typu 2,

  • cholestaza (upośledzone tworzenie lub odpływ żółci z wątroby do dwunastnicy), 

  • przyjmowanie niektórych leków (np. cyklosporyn, tiazydów, glikokortykosteroidów, retinoidów).

Zaburzenia lipidowe – objawy i powikłania

Same zaburzenia gospodarki lipidowej z reguły nie dają żadnych objawów. Tylko u części osób mogą pojawić się żółtaki, czyli małe żółte guzki na powiekach, na rękach czy stopach, oraz rąbek starczy rogówki. O istnieniu zaburzeń lipidowych pacjenci dowiadują się zazwyczaj dopiero na podstawie badań kontrolnych. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie stanu gospodarki lipidowej, gdyż jej zachwianie wiąże się z wieloma poważnymi konsekwencjami. Zaburzenia lipidowe są wymieniane przez ekspertów jako główny czynnik rozwoju miażdżycy, która prowadzi do zmian w budowie naczyń, a dokładnie do ich zwężenia. Zmniejszone światło naczynia krwionośnego zaburza z kolei przepływ krwi, co wiąże się z trudnościami w rozprowadzaniu po organizmie tlenu i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Miażdżyca to także ryzyko zatoru i zakrzepu, które powodują niedokrwienie i są stanami zagrożenia życia. Prowadzi również do wzrostu ciśnienia tętniczego, a to sprzyja wystąpienia zawału serca i innych chorób sercowo-naczyniowych.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń lipidowych zajmuje się kardiolog. Skorzystaj z wizyty online u tego specjalisty i oszczędź sobie konieczności czekania w kolejkach. Zaburzenia gospodarki lipidowej mogą doprowadzić do rozwoju chorób układu krążenia. Zapewnij sobie wsparcie na czas choroby, decydując się na Polisę Zdrowie Welbi od TU Zdrowie. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu zyskujesz m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • e-konsultacje (lub również konsultacje stacjonarne, w zależności od wybranego pakietu) u lekarzy specjalistów bez skierowania,

  • dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – konsultacja z lekarzem POZ odbędzie się w ciągu 1 dnia, a ze specjalistą w ciągu 3 dni,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – ponad 3500 placówek w 650 miastach w Polsce,

  • inne korzyści w zależności od pakietu, np. w pakiecie OCHRONA COMPLEX możesz umawiać się na wizyty stacjonarne lub e-konsultacje aż z 29 specjalistami i raz do roku zrobić profilaktyczny przegląd zdrowia i zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej, a w pakiecie OCHRONA GOLD oprócz tego możesz umówić 4 wizyty domowe i 2 konsultacje z psychiatrą lub psychologiem w roku, poddać się zabiegom rehabilitacyjnym po złamaniach i zwichnięciach, zwiększa się też liczba dostępnych specjalistów (do 39) oraz badań (do blisko 300!, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych).

Wypełnij formularz i porozmawiaj z doradcą, żeby poznać szczegóły oferty i otrzymać dokumenty niezbędne do podpisania umowy. Nie czekaj! Z usług w ramach wybranego pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu składki.

Rozpoznawanie zaburzeń lipidowych

Rozpoznanie zaburzeń gospodarki lipidowej opiera się na tzw. lipidogramie. To badanie z krwi, w którym ocenia się stężenie poszczególnych frakcji lipoprotein. Pamiętaj, żeby się do niego odpowiednio przygotować. Lipidogram przeprowadza się w godzinach porannych z uwagi na zmiany dobowe badanych parametrów. Przed badaniem unikaj stresu i wzmożonego ruchu. Nie zapomnij, aby być na czczo. Ostatni posiłek spożyj do godziny 18 dnia poprzedniego. Na kilka dni przed badaniem nie dokonuj drastycznych zmian w sposobie żywienia. Jeśli lekarz uzna to za stosowne, rozszerzy diagnostykę zaburzeń lipidowych o dodatkowe badania.

Na czym polega leczenie zaburzeń lipidowych?


Zaburzona gospodarka lipidowa powinna być leczona. Kluczową rolę odgrywa tu zmiana stylu życia, a zwłaszcza podejmowanie ruchu i zdrowa dieta. Dieta przy zaburzeniach lipidowych polega głównie na redukcji ilości tłuszczów nasyconych zwierzęcych i węglowodanów. Powinno się ograniczyć alkohol i sól. Należy unikać dań wysoko przetworzonych typu fast food, tłustych. Trzeba rezygnować ze smażenia na głębokim tłuszczu. Lepsze będą dania pieczone bez dodatku tłuszczu i gotowane na wodzie lub parze. Osoby z nadmierną masą ciała powinny zadbać o zrzucenie nadliczbowych kilogramów. Skorzystaj z pomocy dietetyka, który opracuje jadłospis najbardziej odpowiedni dla Twoich możliwości i potrzeb. Przeczytaj o diecie DASH, którą specjaliści proponują w leczeniu chorób układu krążenia. Zapoznaj się też z poradnikiem na temat wpływu czerwonego ryżu na cholesterol. Leczenie zaburzeń lipidowych może wymagać stosowania leków. W farmakoterapii wykorzystuje się głównie statyny, fibraty, fitosterole, kwasy omega 3, żywice jonowymienne czy inhibitory receptora PCSK9.

Źródła
  1. A. Folga, A. Mamcarz, Zaburzenia lipidowe. Online: https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/935,zaburzenia-lipidowe [dostęp: 30.08.2023].
  2. W. Łukaszewski, M. Kręgielska-Narożna, Diagnostyka i leczenie zaburzeń lipidowych według wytycznych Europejskiego towarzystwa Kardiologicznego (ESc) i Europejskiego towarzystwa Miażdżycowego (EAS) z 2016 roku, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2018, t. 9, nr 1, s. 23–35.
  3. F. Szymański, M. Barylski, B. Cybulska i wsp., Rekomendacje dotyczące leczenia dyslipidemii w Polsce — III Deklaracja Sopocka Interdyscyplinarne stanowisko grupy ekspertów wsparte przez Sekcję Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, „Choroby Serca i Naczyń” 2018, t.15, nr 4, s. 199–210.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.