account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są objawy i sposoby leczenia depresji u dzieci?

Klaudia Gaickalek. Agnieszka Żędzian22.02.2023Aktualizacja: 18.10.2023

Objawy depresji u dzieci mogą znacznie odbiegać od tych, które dotykają osób dorosłych. Nierzadko oprócz typowych objawów depresji, takich jak smutek czy brak energii, dziecko wykazuje agresję oraz wzmożoną drażliwość. U chorych dzieci możliwe są także zachowania destrukcyjne lub autodestrukcyjne (np. samookaleczanie). Należy bardzo uważać, aby nie przeoczyć symptomów depresji ani nie pomylić ich z typową dla wieku nastoletniego burzą hormonów. Taka pomyłka może być bowiem tragiczna w skutkach. Niezależnie od wieku, nieleczona depresja może w konsekwencji doprowadzić do samobójstwa.


depresja-u-dzieci-objawy-jak-rozpoznac-leczenie
pixabay.com

Polecane

melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
autyzm-u-doroslych-objawy-diagnoza-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm u dorosłych – jak się objawia i jak można sobie z nim radzić?
28.07.2022
talassofobia-co-to-jest-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to jest talassofobia? Jak rozpoznać jej główne objawy?
30.05.2022
nullofobia-lek-przed-odrzuceniem-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Nullofobia (lęk przed odrzuceniem) - przyczyny, leczenie
28.10.2021
Spis treści
 1. Depresja u dzieci – dane statystyczne
 2. Depresja u dzieci – przyczyny
 3. Depresja u dzieci – objawy
 4. Depresja u dzieci – leczenie

Depresja u dzieci – dane statystyczne

Według szacunkowych danych jedynie w naszym kraju z depresją zmagać się może nawet 10% społeczeństwa. Na świecie jest to już nawet 350 mln. Jeżeli chodzi o depresję kliniczną (jeden z najlepiej poznanych i najczęściej diagnozowanych rodzajów depresji), liczby wskazują na:

 • 1% dzieci przedszkolnych powyżej 2. i 3. roku życia, 

 • 2% dzieci w wieku od 6 do 12 lat,

 • aż do 20% w grupie młodzieńczej.

Dane dotyczące depresji wśród dzieci można rozpatrywać na dwa sposoby. Pozornie oczywiste jest, że rosnąca z roku na rok liczba zachorowań jest wskaźnikiem negatywnym. Z drugiej jednak strony wiąże się ona z trafniejszą diagnostyką i większą świadomością społeczną. Wraz z upływem lat rodzicielska odpowiedzialność ewoluuje i zwraca się znacznie większą uwagę na nietypowe objawy, mogące wskazywać na depresję.

Warto pamiętać, że w zależności od typu depresji może ona dawać zupełnie inne symptomy. Przykładowo zaburzenia afektywne dwubiegunowe wiążą się nie tylko ze spadkami nastrojów i brakiem sił, lecz także z zupełnie odwrotnymi objawami – zwiększoną energią i poprawą nastroju. Podobnie w przebiegu depresji lękowej pacjent odczuwa w głównej mierze chroniczne napięcie i pobudzenie psychoruchowe.

Depresja u dzieci – przyczyny

Depresja dziecka może wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się bowiem dużo czynników środowiskowych, przede wszystkim dotyczących życia w rodzinie oraz szkoły.

Do wystąpienia depresji przyczynić się mogą m.in.:

 • kłótnie w domu,

 • przemoc domowa,

 • nałóg alkoholowy któregoś z członków rodziny,

 • uzależnienie od substancji psychoaktywnych któregoś z członków rodziny,

 • choroba kogoś bliskiego lub dziecka,

 • śmierć kogoś bliskiego,

 • zmiany w rodzinie (np. rozwód),

 • brak odpowiedniej opieki (wrogość, obojętność, wykorzystywanie psychiczne, fizyczne lub seksualne),

 • problemy materialne.

Środowiskowe przyczyny depresji są kwestią bardzo indywidualną ze względu na różną wrażliwość poszczególnych dzieci. Niektóre błyskawicznie odnajdują się w nowej sytuacji i rzeczywistości (np. przy okazji rozwodu rodziców czy przeprowadzki), inne potrzebują znacznie więcej czasu i wsparcia.

Depresja u dzieci – objawy

U dzieci depresja może wywoływać wiele objawów, które u dorosłych praktycznie w ogóle nie występują i dodatkowo nie są w oczywisty sposób kojarzone z depresją. Objawy typowe dla pacjentów w młodym wieku obejmują m.in.: zachowania agresywne (także autoagresywne), destrukcyjne (i autodestrukcyjne) i buntownicze. Dodatkowo występować mogą objawy wspólne dla większości rodzajów depresji, czyli: obniżona samoocena, spadek nastroju, częste wybuchy i lęki, utrata zainteresowań, brak energii, poczucie bezsilności, zmniejszenie koncentracji, chroniczne zmęczenie, nieumiejętność okazywania radości i myśli samobójcze.

Oprócz zachowań dotyczących przede wszystkim nastroju u młodych pacjentów występować mogą symptomy somatyczne. Mowa między innymi o bólach głowy, brzucha czy o trudnościach z zasypianiem lub o zmniejszeniu się apetytu. Warto pamiętać, że niektóre z indywidualnych objawów depresji mogą wynikać bezpośrednio z innych. Przykładowo zwiększona drażliwość i spadek nastroju wpływają na zwiększoną ilość nieobecności w szkole lub częstsze stosowanie przekleństw i krzyków w wypowiedziach.

Depresja u dzieci – leczenie

Pierwsze symptomy depresji zauważane są najczęściej przez rodziców lub inne osoby dorosłe z najbliższego otoczenia dziecka. Ważne jest, aby trzymać rękę na pulsie i z góry nie zakładać, że objawy miną samoistnie. Przedłużająca się depresja może być bowiem tragiczna w skutkach.

Trzonem leczenia depresji u dzieci jest psychoterapia. W zależności od przypadku specjalista zaleca terapię indywidualną, rodzinną lub grupową. Wykwalifikowany psychoterapeuta na podstawie stanu psychicznego dziecka może zalecić wizytę u psychiatry. Zdarza się, że sama psychoterapia nie daje najlepszego efektu i lekarz decyduje o włączeniu środków farmakologicznych. Należy jednak mieć na uwadze, że zawsze stanowią one uzupełnienie psychoterapii.

Nie można zapomnieć o tym, aby w trakcie trwania leczenia odpowiednio wspierać dziecko. Przy okazji rozmowy należy okazywać wrażliwość i empatię oraz starać się zrozumieć sposób myślenia i problemy dziecka. Nie powinno się traktować tego, co mówi dziecko, z pobłażliwością czy lekceważeniem. Nawet jeżeli jakiś problem wydaje Ci się niewart zamartwiania, postaraj się wysłuchać dziecko i merytorycznie mu doradzić.

Źródła
 1. A. Dymowska, K. Nowicka-Sauer, Depresja wśród młodzieży – problem wciąż aktualny, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2015, nr 9(2), s. 124–126.
 2. D. Jęczmińska, Depresja nastolatka. Kompendium wiedzy dla rodziców, www.psychologiadziecka.org, 2021. [dostęp: 07.11.2022]
 3. www.forumprzeciwdepresji.pl/depresja/kazdy-moze-miec-depresje/depresja-u-dzieci-i-mlodziezy [dostęp: 14.11.2022]
 4. J. Bomba, R. Modrzejewska, Prospektywne badanie dynamiki depresji u młodzieży w średniej fazie dorastania, „Psychiatria Polska” 2006, nr 4(40), s. 683–693.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.