account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są objawy i sposoby leczenia depresji u dzieci?

Klaudia Gaickalek. Agnieszka Żędzian22.02.2023Aktualizacja: 18.10.2023

Objawy depresji u dzieci mogą znacznie odbiegać od tych, które dotykają osób dorosłych. Nierzadko oprócz typowych objawów depresji, takich jak smutek czy brak energii, dziecko wykazuje agresję oraz wzmożoną drażliwość. U chorych dzieci możliwe są także zachowania destrukcyjne lub autodestrukcyjne (np. samookaleczanie). Należy bardzo uważać, aby nie przeoczyć symptomów depresji ani nie pomylić ich z typową dla wieku nastoletniego burzą hormonów. Taka pomyłka może być bowiem tragiczna w skutkach. Niezależnie od wieku, nieleczona depresja może w konsekwencji doprowadzić do samobójstwa.


depresja-u-dzieci-objawy-jak-rozpoznac-leczenie
pixabay.com

Polecane

osobowosc-chwiejna-emocjonalnie-jakie-sa-typy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest osobowość chwiejna emocjonalnie?
19.05.2021
natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
androfobia-lek-przed-mezczyznami-objawy-i-przyczyny
Zdrowie psychiczne
1 min.
Androfobia (lęk przed mężczyznami) - objawy i przyczyny
29.10.2021
ziola-na-nerwice-jakie-sa-najskuteczniejsze
Zdrowie psychiczne
2 min.
Zioła na nerwicę - jakie są najskuteczniejsze?
30.10.2021
Spis treści
  1. Depresja u dzieci – dane statystyczne
  2. Depresja u dzieci – przyczyny
  3. Depresja u dzieci – objawy
  4. Depresja u dzieci – leczenie

Depresja u dzieci – dane statystyczne

Według szacunkowych danych jedynie w naszym kraju z depresją zmagać się może nawet 10% społeczeństwa. Na świecie jest to już nawet 350 mln. Jeżeli chodzi o depresję kliniczną (jeden z najlepiej poznanych i najczęściej diagnozowanych rodzajów depresji), liczby wskazują na:

  • 1% dzieci przedszkolnych powyżej 2. i 3. roku życia, 

  • 2% dzieci w wieku od 6 do 12 lat,

  • aż do 20% w grupie młodzieńczej.

Dane dotyczące depresji wśród dzieci można rozpatrywać na dwa sposoby. Pozornie oczywiste jest, że rosnąca z roku na rok liczba zachorowań jest wskaźnikiem negatywnym. Z drugiej jednak strony wiąże się ona z trafniejszą diagnostyką i większą świadomością społeczną. Wraz z upływem lat rodzicielska odpowiedzialność ewoluuje i zwraca się znacznie większą uwagę na nietypowe objawy, mogące wskazywać na depresję.

Warto pamiętać, że w zależności od typu depresji może ona dawać zupełnie inne symptomy. Przykładowo zaburzenia afektywne dwubiegunowe wiążą się nie tylko ze spadkami nastrojów i brakiem sił, lecz także z zupełnie odwrotnymi objawami – zwiększoną energią i poprawą nastroju. Podobnie w przebiegu depresji lękowej pacjent odczuwa w głównej mierze chroniczne napięcie i pobudzenie psychoruchowe.

Depresja u dzieci – przyczyny

Depresja dziecka może wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się bowiem dużo czynników środowiskowych, przede wszystkim dotyczących życia w rodzinie oraz szkoły.

Do wystąpienia depresji przyczynić się mogą m.in.:

  • kłótnie w domu,

  • przemoc domowa,

  • nałóg alkoholowy któregoś z członków rodziny,

  • uzależnienie od substancji psychoaktywnych któregoś z członków rodziny,

  • choroba kogoś bliskiego lub dziecka,

  • śmierć kogoś bliskiego,

  • zmiany w rodzinie (np. rozwód),

  • brak odpowiedniej opieki (wrogość, obojętność, wykorzystywanie psychiczne, fizyczne lub seksualne),

  • problemy materialne.

Środowiskowe przyczyny depresji są kwestią bardzo indywidualną ze względu na różną wrażliwość poszczególnych dzieci. Niektóre błyskawicznie odnajdują się w nowej sytuacji i rzeczywistości (np. przy okazji rozwodu rodziców czy przeprowadzki), inne potrzebują znacznie więcej czasu i wsparcia.

Depresja u dzieci – objawy

U dzieci depresja może wywoływać wiele objawów, które u dorosłych praktycznie w ogóle nie występują i dodatkowo nie są w oczywisty sposób kojarzone z depresją. Objawy typowe dla pacjentów w młodym wieku obejmują m.in.: zachowania agresywne (także autoagresywne), destrukcyjne (i autodestrukcyjne) i buntownicze. Dodatkowo występować mogą objawy wspólne dla większości rodzajów depresji, czyli: obniżona samoocena, spadek nastroju, częste wybuchy i lęki, utrata zainteresowań, brak energii, poczucie bezsilności, zmniejszenie koncentracji, chroniczne zmęczenie, nieumiejętność okazywania radości i myśli samobójcze.

Oprócz zachowań dotyczących przede wszystkim nastroju u młodych pacjentów występować mogą symptomy somatyczne. Mowa między innymi o bólach głowy, brzucha czy o trudnościach z zasypianiem lub o zmniejszeniu się apetytu. Warto pamiętać, że niektóre z indywidualnych objawów depresji mogą wynikać bezpośrednio z innych. Przykładowo zwiększona drażliwość i spadek nastroju wpływają na zwiększoną ilość nieobecności w szkole lub częstsze stosowanie przekleństw i krzyków w wypowiedziach.

Depresja u dzieci – leczenie

Pierwsze symptomy depresji zauważane są najczęściej przez rodziców lub inne osoby dorosłe z najbliższego otoczenia dziecka. Ważne jest, aby trzymać rękę na pulsie i z góry nie zakładać, że objawy miną samoistnie. Przedłużająca się depresja może być bowiem tragiczna w skutkach.

Trzonem leczenia depresji u dzieci jest psychoterapia. W zależności od przypadku specjalista zaleca terapię indywidualną, rodzinną lub grupową. Wykwalifikowany psychoterapeuta na podstawie stanu psychicznego dziecka może zalecić wizytę u psychiatry. Zdarza się, że sama psychoterapia nie daje najlepszego efektu i lekarz decyduje o włączeniu środków farmakologicznych. Należy jednak mieć na uwadze, że zawsze stanowią one uzupełnienie psychoterapii.

Nie można zapomnieć o tym, aby w trakcie trwania leczenia odpowiednio wspierać dziecko. Przy okazji rozmowy należy okazywać wrażliwość i empatię oraz starać się zrozumieć sposób myślenia i problemy dziecka. Nie powinno się traktować tego, co mówi dziecko, z pobłażliwością czy lekceważeniem. Nawet jeżeli jakiś problem wydaje Ci się niewart zamartwiania, postaraj się wysłuchać dziecko i merytorycznie mu doradzić.

Źródła
  1. A. Dymowska, K. Nowicka-Sauer, Depresja wśród młodzieży – problem wciąż aktualny, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2015, nr 9(2), s. 124–126.
  2. D. Jęczmińska, Depresja nastolatka. Kompendium wiedzy dla rodziców, www.psychologiadziecka.org, 2021. [dostęp: 07.11.2022]
  3. www.forumprzeciwdepresji.pl/depresja/kazdy-moze-miec-depresje/depresja-u-dzieci-i-mlodziezy [dostęp: 14.11.2022]
  4. J. Bomba, R. Modrzejewska, Prospektywne badanie dynamiki depresji u młodzieży w średniej fazie dorastania, „Psychiatria Polska” 2006, nr 4(40), s. 683–693.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

socjoterapia-czym-jest-dla-kogo-jest-wskazana
Zdrowie psychiczne
2 min.
Socjoterapia - czym jest? Dla kogo jest wskazana?
30.07.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
bilans-szesciolatka-kiedy-nalezy-go-wykonac
Zdrowie
1 min.
Bilans sześciolatka – kiedy jest przeprowadzany i co obejmuje?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.