account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Diklofenak – czym jest? Jak bezpiecznie go stosować?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian05.05.2024Aktualizacja: 05.05.2024

Diklofenak to popularny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który znajduje zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń, od bólu mięśni i stawów w przebiegu grypy po choroby reumatyczne. Pomimo jego powszechnego stosowania, istnieją pewne kwestie dotyczące działania i bezpieczeństwa tego leku, które warto poznać. Dowiedz się więcej na ten temat!


diklofenak zastosowanie
Unsplash.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Diklofenak – co to jest?
 2. Jak działa diklofenak?
 3. Wskazania do stosowania diklofenaku
 4. Kto nie powinien stosować diklofenaku?
 5. Czy diklofenak jest bezpieczny? 
 6. Jak należy dawkować diklofenak?

Diklofenak – co to jest?

Diklofenak to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) stosowany w leczeniu bólu, stanu zapalnego i gorączki. Jest dostępny w różnych formach, takich jak tabletki, kapsułki, maści, żele i czopki doodbytnicze.

Substancją czynną diklofenaku jest 2-(6-chloro-2-metylofenylo)-aminofenylo-kwas octowy. Jest to pochodna kwasu aminofenylooctowego, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne. W zależności od postaci leku substancja czynna może występować w postaci soli sodowej (diklofenak sodu) lub wolnej zasady (diklofenak).

Jak działa diklofenak?

Diklofenak należy do grupy leków, które działają poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenazy, odpowiedzialnego za produkcję prostaglandyn – substancji wywołujących stan zapalny, ból i gorączkę. Dzięki temu działaniu ,diklofenak zmniejsza ból, obrzęk i stan zapalny, co sprawia, że jest skuteczny w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, takich jak bóle reumatyczne, stany zapalne mięśni, stawów, czy ból pooperacyjny.

Wskazania do stosowania diklofenaku

Diklofenak jest stosowany w leczeniu objawowym różnych dolegliwości, do których należą:

 • Ból stawów – działa łagodząco na ból związany z chorobami reumatycznymi takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy artroza (choroba zwyrodnieniowa stawów);

 • Ból mięśni – pomaga w złagodzeniu bólu mięśniowego spowodowanego kontuzjami, nadmiernym wysiłkiem fizycznym czy stanami zapalnymi;

 • Bóle miesiączkowe – pamiętaj, że w przypadku silnych dolegliwości bólowych warto poszukać przyczyny, a nie tylko zwalczać objawy;

 • Bóle zębów – diklofenak łagodzi dolegliwości bólowe, ale nie likwiduje przyczyny bólu, więc w pierwszej kolejności umów się do dentysty, a po środek przeciwbólowy sięgnij w czasie oczekiwania na wizytę;

 • Migrena – działa przeciwbólowo w przypadku migrenowych bólów głowy;

 • Ból pourazowy – skutecznie łagodzi ból po urazach i zabiegach chirurgicznych.

 • Sprawdź, jaką dietę stosować przy reumatoidalnym zapalenie stawów i jak powinno wyglądać leczenie tej choroby. 

Kto nie powinien stosować diklofenaku?

Diklofenaku nie należy stosować u osób z nadwrażliwością na diklofenak lub inne NLPZ. Do przeciwwskazań należą również: owrzodzenia żołądka lub jelit, krwawienia z żołądka lub jelit, ciężka niewydolnością nerek lub wątroby, choroby serca, astma, polipy nosa, a także ciąża i karmienie piersią.

Diklofenak może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o ziołach i suplementach diety. Przed rozpoczęciem stosowania diklofenaku skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że lek jest bezpieczny dla twojego zdrowia.

Lekarz POZ oceni ryzyko i korzyści związane ze stosowaniem leku i dobierze odpowiednią dawkę. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić za pośrednictwem Welbi, na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu nie będziesz czekać dłużej niż 1 dzień roboczy. Pamiętaj, że ból reumatyczny wymaga nie tylko leczenia objawowego, ale przede wszystkim przyczynowego, dlatego umów się na konsultację z reumatologiem.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie zyskasz:

 • konsultacje ze specjalistami (np. reumatologiem) zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych bez skierowania. Na wizytę u lekarza POZ nie będziesz czekać dłużej niż 1 dzień, a konsultacja specjalistyczna odbędzie się w ciągu 3 dni roboczych od momentu zarezerwowania wizyty;

 • dostęp do diagnostyki obrazowej, w tym RTG i tomografii komputerowej – łącznie 121 rodzajów badań obrazowych,

 • dostęp do 152 badań laboratoryjnych (np. morfologii, CRP),

 • możliwość skorzystania z corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza),

 • możliwość skorzystania z 4 wizyt domowych w ciągu roku.

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Czy diklofenak jest bezpieczny? 

Mimo udowodnionej skuteczności diklofenaku, jego stosowanie może wywoływać działania niepożądane. Niektóre z potencjalnych zagrożeń związanych z długotrwałym stosowaniem diklofenaku obejmują:

 • problemy z przewodem pokarmowym – długotrwałe stosowanie diklofenaku może prowadzić do wystąpienia wrzodów żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego czy zaburzeń czynności wątroby.

 • Problemy sercowo-naczyniowe – istnieje ryzyko zwiększenia ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak udar mózgu, zwłaszcza u osób z czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu czy nadciśnienie tętnicze.

 • Uszkodzenie nerek – długotrwałe stosowanie diklofenaku może prowadzić do uszkodzenia nerek i zaburzeń funkcji nerek, szczególnie u osób starszych oraz osób z chorobami nerek.

 • Dowiedz się też, czym są guzki reumatoidalne na palcach.

Jak należy dawkować diklofenak?

Dawkowanie diklofenaku zależy od wieku pacjenta, nasilenia objawów i postaci przyjmowanego leku. W tej kwestii stosuj się przede wszystkim do zaleceń lekarza. 

Dorosłym zaleca się najczęściej stosowanie 100-150 mg diklofenaku na dobę, w 2-3 dawkach podzielonych. W łagodniejszych przypadkach i w leczeniu długotrwałym może wystarczyć dawka do 100 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 200 mg. Lek podawany miejscowo w postaci żelu czy maści nie jest zalecany u dzieci poniżej 14 roku życia. Preparaty do stosowania ogólnego nie są wskazane <18 roku życia. Pacjenci w podeszłym wieku mogą stosować takie same dawki jak osoby dorosłe, chyba że mają stwierdzone przeciwwskazania do przyjmowania diklofenaku.

Źródła
 1. A. Jelińska i in., Chemia medyczna Cele leków, substancje czynne, biologia chemiczna, Wydawnictwo Medpharm, Warszawa 2012.
 2. K. Reibe i in., Fascynująca chemia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020.
 3. P. Graham, Chemia medyczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019.
 4. W. Kostowski i in., Farmakologia. Podręcznik dla studentów medycyny i farmacji, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020. 
 5. M. Malec-Milewska (red.), Kompendium leczenia bólu, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2023.
 6. D. Walentin i in., Reumatyzm, leczenie i profilaktyka, Wydawnictwo Printex, Białystok 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
Seks
1 min.
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.