dyspareunia-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc
pexels.com

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
Seks
1 min.
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
24.01.2022

Czym jest dyspareunia?

Dyspareunia jest stosunkowo częstą dysfunkcją seksualną, która charakteryzuje się doświadczaniem fizycznego bólu (o różnym stopniu natężenia) w trakcie współżycia seksualnego. Może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak znacznie częściej dotyczy pierwszej grupy. Dolegliwości bólowe na ogół odczuwalne są w okolicy łechtaczki, warg sromowych i pochwy. Ich konsekwencjami mogą być m.in. brak ochoty na seks, niechęć do posiadania potomstwa, a nawet depresja. Dobra informacja jest taka, że dyspareunię można leczyć, jednak najważniejsze jest rozpoznanie przyczyn – somatycznych lub o podłożu psychologicznym.

Wyróżnia się kilka rodzajów dyspareunii:

 • organiczną – najczęściej związana jest z patologiczną anatomią narządów płciowych,

 • nieorganiczną – o podłożu psychogennym; bardzo często jest następstwem molestowania seksualnego lub gwałtu,

 • wybiórczą – ma miejsca jedynie w przypadku kontaktów seksualnych z konkretnym partnerem,

 • uogólnioną – ból pojawia się podczas każdego zbliżenia płciowego.

Jakie są przyczyny dyspareunii?

Przyczyn pojawiania się bólu podczas współżycia z partnerem może być wiele. Do czynników somatycznych zalicza się m.in.:

 • endometriozę, inaczej gruczolistość macicy. Choroba coraz częściej diagnozowana jest u kobiet, również młodych, i objawia się m.in. bolesnym miesiączkowaniem,

 • infekcje dróg moczowych,

 • nieprawidłowości w zakresie budowy narządów rodnych,

 • stany po leczeniu operacyjnym okolic krocza,

 • choroby prącia,

 • pochwicę, związaną z obkurczaniem się mięśni okolic pochwy,

 • uczulenia na kosmetyki do higieny intymnej, lateks lub inne tworzywa mające bezpośredni kontakt z drogami rodnymi,

 • suchość pochwy, towarzyszącą m.in. menopauzie,

 • torbiele,

 • hemoroidy,

 • nadżerki,

 • liszaj płaski lub twardzinowy,

 • mięśniaki macicy.

Dyspareunia ma również podłoże psychologiczne. Wówczas może być związana m.in. z:

Co więcej, ból może nasilać się u kobiet, u których występują inne choroby towarzyszące, w tym m.in. tyłozgięcie macicy, zespół jelita drażliwego lub wypadanie macicy.

Objawy dyspareunii

Ból związany z dyspareunią może mieć różny charakter (piekący, palący) i pojawiać się w momencie penetracji pochwowej lub podczas silniejszych ruchów penisa. Niekiedy związany jest ze współżyciem jedynie z określonym partnerem. Może on się nasilać na skutek przyjmowania określonych pozycji. Dolegliwościom bólowym najczęściej nie towarzyszą inne symptomy fizyczne, w tym np. krwawienie.

Jak diagnozuje się dyspareunię?

Szczegółowy wywiad z lekarzem jest kluczem w prawidłowej diagnostyce. Specjalista powinien ustalić, w jakich sytuacjach pojawia się dokuczliwy ból, w jaki sposób jest odczuwany i w którym miejscu. Bardzo ważne jest zebranie informacji dotyczących historii chorób, porodów (również ich przebiegu i powikłań), a także nieprzyjemnych wydarzeń mających miejsce w przeszłości. Pomocnym narzędziem jest badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwala ocenić stan m.in. jajników i szyjki macicy. Czasami konieczne jest również wykonanie USG transwaginalnego i dokonanie dodatkowej oceny mięśni miednicy, w tym mięśni Kegla. Może być ono nieprzyjemne, ponieważ pacjenta podczas badania na ogół odczuwa dyskomfort bólowy.

Profilaktyka i leczenie dyspareunii

Dokładny wybór metody leczenia uzależniony jest od pierwotnej przyczyny dyspareunii. Pierwszym krokiem jest na ogół wykluczenie infekcji narządów płciowych, a jeśli istnieje taka potrzeba, wyleczenie jej, najczęściej za pomocą antybiotykoterapii. W większości przypadków ból ustępuje po zakończeniu leczenia.

Istnieją przypadki, gdy leczenie dyspareunii jest znacznie bardziej skomplikowane, ponieważ uwzględnia długotrwałe podawanie hormonów (np. w przypadku suchości pochwy związanej z niskim poziomem estrogenu), a czasem niewykluczone jest podjęcie się operacji chirurgicznej. Nie mniej ważna jest fizjoterapia polegająca na nauce technik relaksacji mięśni Kegla (dna miednicy). Jeśli przyczyny dyspareunii związane są z czynnikami psychologicznymi, konieczne jest podjęcie psychoterapii, np. w postaci regularnych wizyt u seksuologa.

Profilaktyka dyspareunii opiera się przede wszystkim na regularnych wizytach u lekarza ginekologa, codziennym dbaniu o higienę intymną, zapobieganiu infekcjom intymnym i ich nawrotom, np. poprzez zachowanie reżimu sanitarnego podczas korzystania z basenu lub innych miejsc publicznych. Bardzo ważnym, chociaż często pomijanym, aspektem jest dbanie o higienę układu nerwowego, w tym unikanie stresu i wysypianie się.

Źródła
 1. G. Jarząbek-Bielecka i wsp. Dyspareunia i bolesne miesiączki u kobiet z endometriozą – obserwacje kliniczne dotyczące zastosowania dienogestu. Current Gynecologic Oncology, 2014, t. 12. nr 4, s. 271–277.
 2. T. Songin. Endometrioza głęboko naciekająca przegrody odbytniczo-pochwowej – problem interdyscyplinarny. Nowa Medycyna, 2019, t. 3, s. 108–118.
 3. K. Klasa i wsp. Dyskusja nad klasyfikacją zaburzeń seksualnych w DSM-5 a trendy badawcze w obszarze seksuologii w Polsce. Psychiatria Polska, 2013, t. 47, nr 6, s. 1133–1142.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
niepelny-wzwod-co-moze-byc-przyczyna-jak-leczyc
Seks
1 min.
Niepełny wzwód - co może być przyczyną? Jak leczyć?
24.01.2022
miesnie-kegla-u-mezczyzn-jak-je-cwiczyc-dlaczego-warto
Seks
1 min.
Mięśnie Kegla u mężczyzn - jak je ćwiczyć? Dlaczego warto?
24.01.2022
suchosc-pochwy-przed-okresem-co-jest-przyczyna
Seks
1 min.
Suchość pochwy przed okresem - co jest przyczyną?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.