Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest dyspareunia? Przyczyny, objawy i leczenie

Paulina Kłos-Wojtczak

lek. Magdalena Mroczek

28.10.2021

Aktualizacja: 29.09.2022

Każdy dyskomfort odczuwany podczas stosunku seksualnego znacznie obniża jego jakość i tym samym satysfakcję. Jednym z najczęstszych jest ból. Doświadcza go znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Jakie są tego przyczyny?


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
dyspareunia-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc
pexels.com

Polecane

brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
Spis treści
 1. Czym jest dyspareunia?
 2. Jakie są przyczyny dyspareunii?
 3. Objawy dyspareunii
 4. Jak diagnozuje się dyspareunię?
 5. Profilaktyka i leczenie dyspareunii

Czym jest dyspareunia?

Dyspareunia jest stosunkowo częstą dysfunkcją seksualną, która charakteryzuje się doświadczaniem fizycznego bólu (o różnym stopniu natężenia) w trakcie współżycia seksualnego. Może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak znacznie częściej dotyczy pierwszej grupy. Dolegliwości bólowe na ogół odczuwalne są w okolicy łechtaczki, warg sromowych i pochwy. Ich konsekwencjami mogą być m.in. brak ochoty na seks, niechęć do posiadania potomstwa, a nawet depresja. Dobra informacja jest taka, że dyspareunię można leczyć, jednak najważniejsze jest rozpoznanie przyczyn – somatycznych lub o podłożu psychologicznym.

Wyróżnia się kilka rodzajów dyspareunii:

 • organiczną – najczęściej związana jest z patologiczną anatomią narządów płciowych,

 • nieorganiczną – o podłożu psychogennym; bardzo często jest następstwem molestowania seksualnego lub gwałtu,

 • wybiórczą – ma miejsca jedynie w przypadku kontaktów seksualnych z konkretnym partnerem,

 • uogólnioną – ból pojawia się podczas każdego zbliżenia płciowego.

Jakie są przyczyny dyspareunii?

Przyczyn pojawiania się bólu podczas współżycia z partnerem może być wiele. Do czynników somatycznych zalicza się m.in.:

 • endometriozę, inaczej gruczolistość macicy. Choroba coraz częściej diagnozowana jest u kobiet, również młodych, i objawia się m.in. bolesnym miesiączkowaniem,

 • infekcje dróg moczowych,

 • nieprawidłowości w zakresie budowy narządów rodnych,

 • stany po leczeniu operacyjnym okolic krocza,

 • choroby prącia,

 • pochwicę, związaną z obkurczaniem się mięśni okolic pochwy,

 • uczulenia na kosmetyki do higieny intymnej, lateks lub inne tworzywa mające bezpośredni kontakt z drogami rodnymi,

 • suchość pochwy, towarzyszącą m.in. menopauzie,

 • torbiele,

 • hemoroidy,

 • nadżerki,

 • liszaj płaski lub twardzinowy,

 • mięśniaki macicy.

Dyspareunia ma również podłoże psychologiczne. Wówczas może być związana m.in. z:

Co więcej, ból może nasilać się u kobiet, u których występują inne choroby towarzyszące, w tym m.in. tyłozgięcie macicy, zespół jelita drażliwego lub wypadanie macicy.

Objawy dyspareunii

Ból związany z dyspareunią może mieć różny charakter (piekący, palący) i pojawiać się w momencie penetracji pochwowej lub podczas silniejszych ruchów penisa. Niekiedy związany jest ze współżyciem jedynie z określonym partnerem. Może on się nasilać na skutek przyjmowania określonych pozycji. Dolegliwościom bólowym najczęściej nie towarzyszą inne symptomy fizyczne, w tym np. krwawienie.

Jak diagnozuje się dyspareunię?

Szczegółowy wywiad z lekarzem jest kluczem w prawidłowej diagnostyce. Specjalista powinien ustalić, w jakich sytuacjach pojawia się dokuczliwy ból, w jaki sposób jest odczuwany i w którym miejscu. Bardzo ważne jest zebranie informacji dotyczących historii chorób, porodów (również ich przebiegu i powikłań), a także nieprzyjemnych wydarzeń mających miejsce w przeszłości. Pomocnym narzędziem jest badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwala ocenić stan m.in. jajników i szyjki macicy. Czasami konieczne jest również wykonanie USG transwaginalnego i dokonanie dodatkowej oceny mięśni miednicy, w tym mięśni Kegla. Może być ono nieprzyjemne, ponieważ pacjenta podczas badania na ogół odczuwa dyskomfort bólowy.

Profilaktyka i leczenie dyspareunii

Dokładny wybór metody leczenia uzależniony jest od pierwotnej przyczyny dyspareunii. Pierwszym krokiem jest na ogół wykluczenie infekcji narządów płciowych, a jeśli istnieje taka potrzeba, wyleczenie jej, najczęściej za pomocą antybiotykoterapii. W większości przypadków ból ustępuje po zakończeniu leczenia.

Istnieją przypadki, gdy leczenie dyspareunii jest znacznie bardziej skomplikowane, ponieważ uwzględnia długotrwałe podawanie hormonów (np. w przypadku suchości pochwy związanej z niskim poziomem estrogenu), a czasem niewykluczone jest podjęcie się operacji chirurgicznej. Nie mniej ważna jest fizjoterapia polegająca na nauce technik relaksacji mięśni Kegla (dna miednicy). Jeśli przyczyny dyspareunii związane są z czynnikami psychologicznymi, konieczne jest podjęcie psychoterapii, np. w postaci regularnych wizyt u seksuologa.

Profilaktyka dyspareunii opiera się przede wszystkim na regularnych wizytach u lekarza ginekologa, codziennym dbaniu o higienę intymną, zapobieganiu infekcjom intymnym i ich nawrotom, np. poprzez zachowanie reżimu sanitarnego podczas korzystania z basenu lub innych miejsc publicznych. Bardzo ważnym, chociaż często pomijanym, aspektem jest dbanie o higienę układu nerwowego, w tym unikanie stresu i wysypianie się.

Źródła
 1. G. Jarząbek-Bielecka i wsp. Dyspareunia i bolesne miesiączki u kobiet z endometriozą – obserwacje kliniczne dotyczące zastosowania dienogestu. Current Gynecologic Oncology, 2014, t. 12. nr 4, s. 271–277.
 2. T. Songin. Endometrioza głęboko naciekająca przegrody odbytniczo-pochwowej – problem interdyscyplinarny. Nowa Medycyna, 2019, t. 3, s. 108–118.
 3. K. Klasa i wsp. Dyskusja nad klasyfikacją zaburzeń seksualnych w DSM-5 a trendy badawcze w obszarze seksuologii w Polsce. Psychiatria Polska, 2013, t. 47, nr 6, s. 1133–1142.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

krwawienia-miedzymiesiaczkowe-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Krwawienia międzymiesiączkowe – na co wskazują i jakie są ich przyczyny?
02.06.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
kapturek-dopochwowy-jak-dziala-jak-go-zalozyc
Seks
1 min.
Kapturek dopochwowy ‒ jak działa? Jak go założyć?
24.01.2022
choroba-wdowia-zespol-kehrera-jakie-sa-objawy
Seks
2 min.
Choroba wdowia (Zespół Kehrera) - jakie są objawy?
27.07.2021
Popularne w kategorii Seks
progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
Seks
1 min.
Progesteron u mężczyzn - jak go podnieść lub obniżyć?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.