account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Endometrium i jego funkcje w organizmie kobiety

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian06.05.2024Aktualizacja: 06.05.2024

Szacuje się, że na endometriozę cierpi ok. 10–15% kobiet w wieku rozrodczym. Przypadków choroby może być znacznie więcej, ponieważ nie każda osoba zgłasza się do ginekologa z problemem bolesnej miesiączki czy dolegliwościami bólowymi podczas stosunku seksualnego. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, rozpocznij diagnostykę już dziś, aby uniknąć powikłań. Sprawdź, czym grozi nieleczona endometrioza!


endometrium-funkcja-zaburzenia
Pixabay.com

Polecane

jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?
09.05.2022
Spis treści
 1. Czym jest endometrium? Budowa
 2. Funkcje endometrium
 3. Cykl miesiączkowy a endometrium
 4. Najczęstsze choroby endometrium
 5. Jak diagnozować zaburzenia endometrium?
 6. Leczenie zaburzeń endometrium – jak przebiega?
 7. Zaburzenia endometrium a ciąża

Czym jest endometrium? Budowa

Endometrium to błona śluzowa wyściełająca jamę macicy. Jest to tkanka, w której zagnieżdża się zarodek. Błona śluzowa trzonu macicy zbudowana jest z dwóch warstw – warstwy podstawnej i warstwy czynnościowej (funkcjonalnej).

Warstwa podstawna znana również jako warstwa bazalna, leży u podstawy i łączy się z mięśniówką trzonu macicy. Jest stała i nie zmienia się pod wpływem kolejnych faz cyklu miesiączkowego. To właśnie z niej regeneruje się warstwa funkcjonalna (czynnościowa) po każdym okresie menstruacyjnym. Ta z kolei, ulega regularnym zmianom w odpowiedzi na zmiany hormonalne w organizmie kobiety.

Grubość endometrium zmienia się w zależności od etapu cyklu miesiączkowego. W fazie folikularnej (od pierwszego dnia miesiączki do owulacji) powinno mieć ono grubość 5–7 mm, w fazie lutealnej (po owulacji do wystąpienia kolejnego krwawienia) zwiększa się ona do 10–12 mm. U kobiet w okresie menopauzalnym endometrium jest cieńsze i ma poniżej 5 mm grubości. 

Funkcje endometrium

Endometrium pełni kilka ważnych funkcji w organizmie kobiety. Przede wszystkim, jest to miejsce, w którym zagnieżdża się zarodek po zapłodnieniu. Warstwa funkcjonalna endometrium przygotowuje się do przyjęcia zarodka przez pogrubienie i rozwinięcie się. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi, endometrium złuszcza się i zostaje wydalone z organizmu w trakcie krwawienia miesiączkowego. 

Kolejną istotną funkcją endometrium jest utrzymanie odpowiednich warunków dla zarodka. Tkanka ta dostarcza zarodkowi składników odżywczych oraz hormonów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ponadto, bierze ono również udział w produkcji śluzu, który ułatwia transport plemników do jajowodów. Wytwarza także prostaglandyny, czyli hormony regulujące skurcze macicy.

Cykl miesiączkowy a endometrium

Endometrium ulega regularnym zmianom w cyklu miesiączkowym. Po okresie menstruacyjnym, gdy warstwa funkcjonalna zostaje odrzucona, zaczyna się kolejna faza, zwana proliferacyjną. W tej fazie błona śluzowa macicy zaczyna się odbudowywać i pogrubiać pod wpływem hormonów.

Następnie następuje faza wydzielnicza, w której endometrium przygotowuje się do przyjęcia zarodka. Tkanka ta jest odpowiednio unaczyniona i bogata w składniki odżywcze. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi, następuje faza lutealna, po której złuszczone endometrium zostanie wydalone z organizmu.

Najczęstsze choroby endometrium

Jednym z najczęstszych zaburzeń w obrębie błony śluzowej macicy jest endometrioza. Jest to choroba, która może dotyczyć nawet 170 mln kobiet na całym świecie i polega na rozroście tkanki poza swoją naturalną lokalizację – w jajnikach, jelitach, pęcherzu moczowym, a nawet w jamie otrzewnej.  

Najbardziej charakterystyczne objawy endometriozy to:

 • bolesne miesiączki;

 • bóle brzucha oraz bóle krzyżowe i bóle w okolicy miednicy;

 • ból w czasie oddawania moczu i wypróżniania;

 • dolegliwości bólowe w czasie stosunku seksualnego;

 • kłopoty z zajściem w ciążę – pamiętaj, że bezpłodność a niepłodność to dwa różne problemy, a endometrioza – jeśli jest odpowiednio leczona – nie przekreśla szans na macierzyństwo.

Inną chorobą jest hiperplazja endometrium, która charakteryzuje się nadmiernym pogrubieniem tkanki. Może to prowadzić do nieregularnych lub obfitych oraz zwiększonego ryzyka rozwoju raka endometrium. W przypadku podejrzenia nowotworu, zgłoś się na biopsję endometrium.

Rak endometrium to kolejny problem zdrowotny związany z nieprawidłowościami w obrębie błony śluzowej macicy. Jest to nowotwór złośliwy, który rozwija się w tkance endometrialnej. Wczesne wykrycie i leczenie raka endometrium są kluczowe dla poprawy rokowania.

Jak diagnozować zaburzenia endometrium?

Diagnoza zaburzeń endometrium wymaga zwykle wizyty u ginekologa. Lekarz może zlecić badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwoli ocenić grubość endometrium oraz wykluczyć inne problemy zdrowotne. 

Nie musisz żyć na co dzień z bólem. Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do ginekologa i wielu badań diagnostycznych, zapoznaj się ze szczegółami Polisy Zdrowie Welbi od TU Zdrowie. Prywatna opieka medyczna w ramach wybranego pakietu usług zapewni Ci szybki dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów i badań laboratoryjnych oraz obrazowych.

Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym ginekolog),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym USG ginekologiczne i jamy brzusznej,

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

 • opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek w 650 miastach Polski.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Leczenie zaburzeń endometrium – jak przebiega?

Leczenie zaburzeń endometrium zależy od konkretnego schorzenia oraz od indywidualnych potrzeb pacjentki. W przypadku endometriozy, stosuje się różne metody, takie jak leczenie farmakologiczne, terapia hormonalna. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się zabieg operacyjny – dziś stosuje się nowoczesne, małoinwazyjne metody, dzięki którym proces regeneracji przebiega szybciej.

W przypadku hiperplazji endometrium, leczenie może obejmować zarówno terapię hormonalną, jak i usunięcie nadmiernie pogrubionej tkanki. Nowotwór endometrium wymaga zazwyczaj operacji, radioterapii, chemioterapii lub terapii hormonalnej, w zależności od zaawansowania choroby.

Zaburzenia endometrium a ciąża

Jeśli kobieta ma problemy z zajściem w ciążę z powodu zaburzeń endometrium, istnieją różne metody leczenia, takie jak zapłodnienie in vitro leczenie hormonalne lub zabiegi chirurgiczne. Zbyt cienkie endometrium, podobnie jak polipy endometrialne, mogą utrudniać zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy. W takich przypadkach stosuje się zazwyczaj terapię hormonalną, która zwiększa szansę na prawidłowy przebieg ciąży i szczęśliwe macierzyństwo.

Źródła
 1. K. Staszak, Endometrioza – kobiecość nie musi boleć, Wydawnictwo Mando, Kraków 2020. 
 2. S. Chopra (red.), Endometrioza, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
 3. S. Szubert i in., Rak endometrium, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 4. H. Szpunar-Radkowska, Dieta w endometriozie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.