Endometrium i jego funkcje w organizmie kobiety
Szacuje się, że na endometriozę cierpi ok. 10–15% kobiet w wieku rozrodczym. Przypadków choroby może być znacznie więcej, ponieważ nie każda osoba zgłasza się do ginekologa z problemem bolesnej miesiączki czy dolegliwościami bólowymi podczas stosunku seksualnego. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, rozpocznij diagnostykę już dziś, aby uniknąć powikłań. Sprawdź, czym grozi nieleczona endometrioza!
Czym jest endometrium? Budowa
Endometrium to błona śluzowa wyściełająca jamę macicy. Jest to tkanka, w której zagnieżdża się zarodek. Błona śluzowa trzonu macicy zbudowana jest z dwóch warstw – warstwy podstawnej i warstwy czynnościowej (funkcjonalnej).
Warstwa podstawna znana również jako warstwa bazalna, leży u podstawy i łączy się z mięśniówką trzonu macicy. Jest stała i nie zmienia się pod wpływem kolejnych faz cyklu miesiączkowego. To właśnie z niej regeneruje się warstwa funkcjonalna (czynnościowa) po każdym okresie menstruacyjnym. Ta z kolei, ulega regularnym zmianom w odpowiedzi na zmiany hormonalne w organizmie kobiety.
Grubość endometrium zmienia się w zależności od etapu cyklu miesiączkowego. W fazie folikularnej (od pierwszego dnia miesiączki do owulacji) powinno mieć ono grubość 5–7 mm, w fazie lutealnej (po owulacji do wystąpienia kolejnego krwawienia) zwiększa się ona do 10–12 mm. U kobiet w okresie menopauzalnym endometrium jest cieńsze i ma poniżej 5 mm grubości.
Funkcje endometrium
Endometrium pełni kilka ważnych funkcji w organizmie kobiety. Przede wszystkim, jest to miejsce, w którym zagnieżdża się zarodek po zapłodnieniu. Warstwa funkcjonalna endometrium przygotowuje się do przyjęcia zarodka przez pogrubienie i rozwinięcie się. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi, endometrium złuszcza się i zostaje wydalone z organizmu w trakcie krwawienia miesiączkowego.
Kolejną istotną funkcją endometrium jest utrzymanie odpowiednich warunków dla zarodka. Tkanka ta dostarcza zarodkowi składników odżywczych oraz hormonów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ponadto, bierze ono również udział w produkcji śluzu, który ułatwia transport plemników do jajowodów. Wytwarza także prostaglandyny, czyli hormony regulujące skurcze macicy.
Cykl miesiączkowy a endometrium
Endometrium ulega regularnym zmianom w cyklu miesiączkowym. Po okresie menstruacyjnym, gdy warstwa funkcjonalna zostaje odrzucona, zaczyna się kolejna faza, zwana proliferacyjną. W tej fazie błona śluzowa macicy zaczyna się odbudowywać i pogrubiać pod wpływem hormonów.
Następnie następuje faza wydzielnicza, w której endometrium przygotowuje się do przyjęcia zarodka. Tkanka ta jest odpowiednio unaczyniona i bogata w składniki odżywcze. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi, następuje faza lutealna, po której złuszczone endometrium zostanie wydalone z organizmu.
Sprawdź, na czym polega niepłodność pierwotna.
Najczęstsze choroby endometrium
Jednym z najczęstszych zaburzeń w obrębie błony śluzowej macicy jest endometrioza. Jest to choroba, która może dotyczyć nawet 170 mln kobiet na całym świecie i polega na rozroście tkanki poza swoją naturalną lokalizację – w jajnikach, jelitach, pęcherzu moczowym, a nawet w jamie otrzewnej.
Najbardziej charakterystyczne objawy endometriozy to:
bolesne miesiączki;
bóle brzucha oraz bóle krzyżowe i bóle w okolicy miednicy;
ból w czasie oddawania moczu i wypróżniania;
dolegliwości bólowe w czasie stosunku seksualnego;
kłopoty z zajściem w ciążę – pamiętaj, że bezpłodność a niepłodność to dwa różne problemy, a endometrioza – jeśli jest odpowiednio leczona – nie przekreśla szans na macierzyństwo.
Inną chorobą jest hiperplazja endometrium, która charakteryzuje się nadmiernym pogrubieniem tkanki. Może to prowadzić do nieregularnych lub obfitych oraz zwiększonego ryzyka rozwoju raka endometrium. W przypadku podejrzenia nowotworu, zgłoś się na biopsję endometrium.
Rak endometrium to kolejny problem zdrowotny związany z nieprawidłowościami w obrębie błony śluzowej macicy. Jest to nowotwór złośliwy, który rozwija się w tkance endometrialnej. Wczesne wykrycie i leczenie raka endometrium są kluczowe dla poprawy rokowania.
Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta przy endometriozie.
Jak diagnozować zaburzenia endometrium?
Diagnoza zaburzeń endometrium wymaga zwykle wizyty u ginekologa. Lekarz może zlecić badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwoli ocenić grubość endometrium oraz wykluczyć inne problemy zdrowotne.
Nie musisz żyć na co dzień z bólem. Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do ginekologa i wielu badań diagnostycznych, zapoznaj się ze szczegółami Polisy Zdrowie Welbi od TU Zdrowie. Prywatna opieka medyczna w ramach wybranego pakietu usług zapewni Ci szybki dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów i badań laboratoryjnych oraz obrazowych.
Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:
konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym ginekolog),
dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym USG ginekologiczne i jamy brzusznej,
wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek w 650 miastach Polski.
Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
Leczenie zaburzeń endometrium – jak przebiega?
Leczenie zaburzeń endometrium zależy od konkretnego schorzenia oraz od indywidualnych potrzeb pacjentki. W przypadku endometriozy, stosuje się różne metody, takie jak leczenie farmakologiczne, terapia hormonalna. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się zabieg operacyjny – dziś stosuje się nowoczesne, małoinwazyjne metody, dzięki którym proces regeneracji przebiega szybciej.
W przypadku hiperplazji endometrium, leczenie może obejmować zarówno terapię hormonalną, jak i usunięcie nadmiernie pogrubionej tkanki. Nowotwór endometrium wymaga zazwyczaj operacji, radioterapii, chemioterapii lub terapii hormonalnej, w zależności od zaawansowania choroby.
Zaburzenia endometrium a ciąża
Jeśli kobieta ma problemy z zajściem w ciążę z powodu zaburzeń endometrium, istnieją różne metody leczenia, takie jak zapłodnienie in vitro leczenie hormonalne lub zabiegi chirurgiczne. Zbyt cienkie endometrium, podobnie jak polipy endometrialne, mogą utrudniać zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy. W takich przypadkach stosuje się zazwyczaj terapię hormonalną, która zwiększa szansę na prawidłowy przebieg ciąży i szczęśliwe macierzyństwo.
- K. Staszak, Endometrioza – kobiecość nie musi boleć, Wydawnictwo Mando, Kraków 2020.
- S. Chopra (red.), Endometrioza, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
- S. Szubert i in., Rak endometrium, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
- H. Szpunar-Radkowska, Dieta w endometriozie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.