account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Rybia łuska – czy da się wyleczyć tę chorobę?

Paulina Buleklek. Agnieszka Żędzian04.10.2023Aktualizacja: 04.10.2023

Rybia łuska jest uciążliwą chorobą skóry, a właściwie grupą chorób, które swoje podłoże mają w genetyce. Tak jak nazwa wskazuje, na skórze pojawiają się zmiany, które wyglądem przypominają łuskę ryby. Pojawiające się łuski wynikają z nadmiernego rogowacenia naskórka i braku zdolności organizmu do prawidłowego usuwania tych zrogowaceń.


jak-rozpoznac-rybia-luske
Adobe Stock

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Rybia łuska – co to za choroba?
  2. Jakie są przyczyny rybiej łuski?
  3. Jakie objawy daje rybia łuska i jakie są jej rodzaje?
  4. Rybia łuska zwykła
  5. Rybia łuska dziedziczona z płcią
  6. Rybia łuska lamelarna
  7. Rybia łuska płodowa
  8. Jak leczyć rybią łuskę?

Rybia łuska – co to za choroba?

Rybia łuska stanowi uwarunkowaną genetycznie grupę chorób skóry, które są określane jako genodermatozy. Są to zmiany skórne, którymi nie można się zarazić. W skórze zachodzi nieprawidłowy proces rogowacenia naskórka. Zaburzeniu ulega także jego usuwanie. Dlatego pojawiają się zmiany, które przypominają wyglądem łuskę ryb.

Można wyróżnić kilka rodzajów rybiej łuski. W zależności od tego, z jakim typem mamy do czynienia, zmiany skórne pojawiają się na określonym obszarze ciała, np. rękach, nogach czy całym ciele, lub w różnym wieku. Jeżeli takie niepokojące objawy pojawią się u Ciebie, udaj się do dermatologa. Będzie mógł on przeprowadzić odpowiednie badania, by zdiagnozować chorobę skóry i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jakie są przyczyny rybiej łuski?

Przyczyny rybiej łuski leżą w genach. Chorobę można odziedziczyć po przodkach, ale także może być wynikiem mutacji genetycznej. Zdarza się również nabyta forma choroby. Dotyka ona osoby osłabione czy wyniszczone, np. podczas nowotworu i jego leczenia. Pojawia się też w następstwie chorób wątroby, złego wchłaniania czy zapalenia jelita grubego o wrzodziejącym charakterze.

Jakie objawy daje rybia łuska i jakie są jej rodzaje?

Rybia łuska ma różne objawy w zależności od tego, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Specjaliści wyróżniają rybią łuskę: zwykłą, dziedziczoną z płcią, jeżastą, lamelarną, płodową.

Rybia łuska zwykła

Najczęstszym rodzajem rybiej łuski, jaki występuje, jest rybia łuska zwykła. Dotyka on 1 na 300–1000 osób. Tę odmianę dziedziczy się w sposób niezależny od płci. Mogą ją odziedziczyć i kobiety, i mężczyźni – każde z nich może być nosicielem zmutowanego genu. Dodatkowo, by pojawiły się objawy rybiej łuski, wystarczy, aby została przekazana jedna kopia genu.

Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się około 1. roku życia. Mogą ustąpić w okresie dojrzewania lub utrzymywać się przez całe życie. W pierwszych latach objawy się nasilają. W późniejszym okresie występują w naprzemiennych okresach remisji i nawrotów.

Rybia łuska zwykła charakteryzuje się tym, że na skórze pojawiają się płaty w kolorze żółtym lub brązowym. Powstają one ze zrogowaciałych komórek z wierzchniej warstwy naskórka. Płaty mają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów i wyglądem przypominają rybią łuskę. Jeśli przyjrzysz się im lepiej, okaże się, że wcale nie zachodzą na siebie tak jak u ryby. Są ułożone obok siebie niczym siateczka. Takie zmiany pojawiają się najczęściej na klatce piersiowej, plecach, nogach i rękach.

Warto pamiętać o tym, że w tej odmianie rybiej łuski zmiany nie pojawiają się w miejscach zgięcia stawów łokciowych i kolanowych. Ta odmiana może współistnieć z rogowaceniem mieszkowym skóry, nadmiernym rogowaceniem wewnętrznej części dłoni i podeszew, a także z atopowym zapaleniem skóry. Rybia łuska zwykła jest uważana przez lekarzy za najlżejszą odmianę choroby.

Rybia łuska dziedziczona z płcią

Rybia łuska dziedziczona z płcią jest związana z dziedziczeniem recesywnym i chromosomem X. Doprecyzowując – nosicielkami genu tej choroby są kobiety, natomiast zachorować mogą tylko mężczyźni.

Ten rodzaj rybiej łuski występuje u 1 na 6000 mężczyzn. Objawia się już w chwili urodzenia. Na ciele małego chłopca znajdują się duże łuski w brunatnym kolorze. Zmiany mogą lokować się na skórze całego ciała, ale najczęściej na twarzy są łagodne. Poza tym umiejscawiają się także w pachwinach, pod pachami czy w zgięciach łokci i pod kolanami. Niestety, te objawy nasilają się wraz z wiekiem.

Poza zmianami skórnymi mogą wystąpić zaburzenia wzroku. Mężczyzna może zmagać się z zapaleniem rogówki i zaćmą. Dodatkowo pojawiają się problemy z narządem ruchu. Mogą wystąpić zaniki i niedorozwój mięśni, a także zaburzenia rozwojowe w budowie chrząstek i kości. W wyniku rybiej łuski dziedziczonej z płcią pojawiają się zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, skurcze mięśniowe, a nawet opóźnienia rozwoju umysłowego. Niektórzy zmagają się z problemami ze słuchem lub głuchotą.

Szacuje się, że połowa mężczyzn, którzy są chorzy na rybią łuskę dziedziczoną z płcią, jako chorobę współistniejącą ma zmętnienie rogówki. Natomiast u 20% pojawia się wnętrostwo, którego konsekwencją bywa niedorozwój jąder.

Rybia łuska lamelarna

Rybia łuska lamelarna jest bardzo ciężką odmianą rybiej łuski wrodzonej. Gdy dziecko się rodzi, jest pokryte grubą błoną. Po jej złuszczeniu się na ciele ukazują się grube i ciemne łuski. Pomiędzy nimi można zauważyć głębokie szczeliny. Rybia łuska nie ma tendencji do ustępowania.

W tej odmianie twarz dziecka może być zniekształcona:

  • powieki wywinięte, tzw. ectropion, 

  • uszy przylegające do głowy,

  • zniekształcone usta, tzw. rybie usta.

Rybia łuska płodowa

Rybia łuska płodowa to odmiana choroby o najcięższym przebiegu. Niemowlę rodzi się z bardzo rozwarstwionym naskórkiem. Ma liczne zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Bardzo często umiera krótko po urodzeniu.

Jak leczyć rybią łuskę?

Ze względu na to, że rybia łuska ma podłoże genetyczne, nie są znane metody, które pozwoliłyby ją wyleczyć. Pozostaje tylko łagodzenie objawów poprzez przyjmowanie leków doustnych, stosowanie specjalnych maści i kremów zaleconych przez lekarza.

Źródła
  1. S. Jabłońska, S. Majewski, Uogólnione genodermatozy związane z nadmiernym rogowaceniem. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Z. Gołucki, J. Łańcucki, Farmakoterapia chorób skóry. Leki zewnętrzne, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1993.
  3. B. Elewski i in., Rybia łuska. Diagnostyka różnicowa chorób skóry, Urban & Partner, Wrocław 2005.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.