account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak rozpoznać czyraka w miejscu intymnym?

Sylwia Brodniewska 19.07.2023Aktualizacja: 19.07.2023

Czyrak jest bolesną zmianą, która może być zlokalizowana w różnych miejscach na ciele. Czyrak w miejscu intymnym to czerwony guzek, często wypełniony ropą. Najczęściej znika on samoistnie, ale niekiedy konieczna może być interwencja lekarska. Dowiedz się, jakie są jego objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza.


jak-wyglada-czyrak-w-miejscu-intymnym
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Jak wygląda czyrak w miejscu intymnym?
  2. Czyrak w miejscu intymnym – przyczyny
  3. Leczenie czyraka w miejscu intymnym
  4. Domowe sposoby leczenia czyraka w miejscu intymnym

Jak wygląda czyrak w miejscu intymnym?

Czyraki mogą występować na całym ciele. Najczęściej pojawiają się na twarzy czy w uchu. W miejscu intymnym charakteryzują się one ropnymi czopami z rumieniem zlokalizowanym obok mieszka włosowego. Po czasie tworzy się niewielki guzek w odcieniu czerwonym lub fioletowym, a następnie krosta wraz z ropą. Zmiana najczęściej znika samoistnie, a po wyleczeniu w miejscu jej powstania pojawia się blizna. 

Czyraki najczęściej samoistnie pękają i nie wymagają żadnych działań z naszej strony, jednak może się zdarzyć, że rosną do większych rozmiarów i towarzyszą im dolegliwości bólowe. Największe zmiany mogą przybierać rozmiar piłeczki do ping-ponga, dlatego nie należy ich lekceważyć. Utrudniają one chodzenie, noszenie bielizny, siedzenie czy czynności fizjologiczne. Ponadto czyraki mogą się przenosić na inne osoby, dlatego należy podczas leczenia zaprzestać kontaktów seksualnych. Jeśli odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Można wyróżnić czyraki pojedyncze, mnogie i gromadne. Mnogie często powracają, na skórze tworzą się guzki o różnych wielkościach. Czyrak gromadny charakteryzuje się tym, że w niewielkiej odległości od siebie pojawiają się guzki, które łączą się w jedną większą zmianę. W miejscu występowania czyraka robi się stan zapalny, a okoliczne węzły chłonne mogą być powiększone. 

Czyrak w miejscu intymnym – przyczyny

Główną przyczyną pojawiania się czyraków jest zakażenie bakteryjne – Staphylococcus aureus, czyli gronkowcem złocistym. Bakteria wnika przez uszkodzoną skórę i zaczyna się namnażać, wywołując objawy. Nie każdy, kto jest nosicielem tej bakterii, będzie miał czyraka. Szanse na zarażenie zwiększają się w przypadku:

  • obniżenia odporności,

  • niedożywienia,

  • braków witamin i minerałów,

  • chorób metabolicznych, np. cukrzycy,

  • terapii lekami immunosupresyjnymi,

  • chorób nerek,

  • terapii glikokortykosteroidami,

  • chorób dermatologicznych, np. atopowego zapalenia skóry (AZS).

Za jedną z przyczyn powstawania czyraków w miejscach intymnych uważa się brak odpowiedniej higieny tych miejsc, a także mechaniczne usuwanie owłosienia z okolic bikini. Niezdezynfekowane, tępe maszynki mogą przyczyniać się do powstawania mikrourazów, które sprzyjają rozwojowi bakterii. 

Leczenie czyraka w miejscu intymnym

Czyraki są dolegliwością zazwyczaj o łagodnym przebiegu, niezagrażającą życiu. W wielu przypadkach znikają samoistnie, jednak jeśli są uciążliwe, bolesne, to należy skonsultować się z lekarzem. Tym bardziej, jeśli występują objawy takie jak:

  • gorączka,

  • wysięk,

  • trudności w poruszaniu się lub w oddawaniu moczu.

Wymagają one interwencji lekarskiej, ponieważ jeśli czyrak jest dużego rozmiaru, konieczne może być jego chirurgiczne wycięcie. Czyrak ucha czy twarzy jest bardziej widoczny, dlatego częściej pacjenci zgłaszają się z nim do lekarza. Zmiany zlokalizowane w miejscu intymnym mogą być krępujące dla wielu osób, jednak nie powinno się ich bagatelizować. Warto wiedzieć, że guzki podskórne mogą być niebezpieczne, dlatego trzeba skierować się do odpowiedniego lekarza.

W terapii mogą być stosowane leki przeciwbólowe, a niekiedy również antybiotyki. Rzadko wykonuje się badania mikrobiologiczne, ponieważ za pojawienie się czyraka zazwyczaj odpowiada gronkowiec. Nie należy leczyć się na własną rękę, a tym bardziej wyciskać lub przecinać zmiany, gdyż mogłoby to utrudniać gojenie i spowodować rozsianie zakażenia na inne miejsca. 

Domowe sposoby leczenia czyraka w miejscu intymnym

Domowe leczenie może być pomocne w szybszym pozbyciu się czyraka. Bardzo ważna jest prawidłowa higiena osobista. Nie należy używać zbyt drażniących środków myjących ani niezdezynfekowanych maszynek do golenia. Po umyciu trzeba dobrze osuszyć ciało. Pamiętaj, aby nosić bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów, np. z bawełny lub z lnu. 

Na czyraka można nakładać maść ichtiolową, która ma działanie przeciwbakteryjne i ściągające. Dobrym pomysłem jest także stosowanie ciepłych okładów. Możesz je zrobić z gorącego ręcznika, termoforu, butelki z ciepłą wodą czy żelowych kompresów. 

Należy zadbać o dietę, aby była bogata w naturalne źródła witamin i minerałów. Najwięcej ich znajduje się w świeżych warzywach i owocach, dlatego to one powinny być podstawą zdrowego jadłospisu. Warto też zwiększ spożycie ryb i owoców morza, ponieważ dostarczają one cennych dla zdrowia kwasów omega-3. 

Podczas leczenia czyraka zrezygnuj z korzystania z basenów, kąpielisk, w szczególności o wątpliwej jakości wody, siłowni oraz sauny. Unikaj kąpieli w wannie, a zamień ją na szybki prysznic. Nie dziel się ręcznikiem ani innymi przedmiotami własnego użytku, ponieważ bardzo łatwo zarazić się gronkowcem. Zmieniaj regularnie pościel i noś przewiewną odzież.

Źródła
  1. K. Janicki, Domowy poradnik medyczny, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2011. 
  2. A. Reich, J. Szepietowski, Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008.
  3. P. Gajewski, Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Warszawa 2022.
  4. M. Stasiak i in., Zakażenia skóry i tkanek miękkich – złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2012, t. 6, nr 4, s. 191–200.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.