account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Życie bez śledziony. Możliwe przyczyny i skutki usunięcia narządu

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian04.04.2024Aktualizacja: 04.04.2024

Śledziona jest jednym z narządów jamy brzusznej. Pełni w organizmie ważne funkcje. Należy do układu limfatycznego i krwionośnego. Stymuluje m.in. produkcję limfocytów i bierze udział w rozkładaniu zużytych erytrocytów. Śledziona nie jest narządem niezbędnym do życia. Jednak jej urazy są stanem zagrażającym zdrowiu i życiu. Najczęstszą przyczyną usunięcia narządu jest sferocytoza wrodzona. Wśród innych przyczyn wskazuje się m.in. na pęknięcie w wyniku urazu.


jak-wyglada-zycie-bez-sledziony-czy-to-mozliwe
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Śledziona – jakie pełni funkcje w organizmie?
  2. Czy można żyć bez śledziony?
  3. Możliwe przyczyny usunięcia śledziony
  4. Objawy dysfunkcji śledziony
  5. Zabieg usunięcia śledziony – możliwe powikłania i wskazówki

Śledziona – jakie pełni funkcje w organizmie?

Śledziona jest jednym z narządów jamy brzusznej. Leży w jej górnej części i jest ukryta pod żebrami, a dokładnie między 9. a 10. lewym międzyżebrzem. Znajduje się blisko kręgosłupa i sąsiaduje z żołądkiem, lewą nerką i okrężnicą. W jamie brzusznej utrzymywana jest przez sieć więzadeł, które łączą ją z blisko leżącymi narządami. 

Śledziona jest narządem pełniącym w organizmie ważne funkcje. Będąc częścią układu limfatycznego i krwionośnego, wpływa na ich pracę. Strukturę śledziony tworzy miazga czerwona i biała. Każda z nich odpowiada za różne funkcje narządu. Rolą miazgi czerwonej jest niszczenie zużytych składników krwierytrocytów i trombocytów. Natomiast miazga biała odpowiada za stymulowanie produkcji limfocytów, a więc kształtuje układ odpornościowy człowieka [1].

Czy można żyć bez śledziony?

Tak, życie bez śledziony jest możliwe, a jej brak prawie nieodczuwalny. Śledziona nie jest narządem niezbędnym do życia. W przypadku usunięcia jej funkcje przejmuje np. wątroba. 

Możliwe przyczyny usunięcia śledziony

W literaturze medycznej pierwsze opisy zabiegu usunięcia śledziony pochodzą z XVI wieku. Jak donoszą źródła, operacje te niestety nie były udane. Pierwszy pomyślny zabieg usunięcia śledziony został przeprowadzony przez lekarza Spencera Wellsa w XIX wieku. Obecnie zabieg usunięcia śledziony, chociaż jest poważny, nie należy do skomplikowanych operacji.

Wymienia się dwie kwalifikacje zabiegowe:

  • z przyczyn planowanych – kiedy doszło do poważnego uszkodzenia i dysfunkcji organu, który nie reaguje na leczenie farmakologiczne. Przyczyną tego stanu mogą być: zaburzenia hematologiczne, choroby nowotworowe, powikłania innych chorób ogólnoustrojowych, np. duru brzusznego;

  • z przyczyn nagłych – kiedy doszło do urazu narządu i zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. W grupie przyczyn nagłych usunięcia śledziony wymienia się: pęknięcie śledziony w wyniku wypadku, ropień lub torbiel narządu, zapalenie śledziony.

Jak wskazują eksperci, najczęstszą przyczyną usunięcia śledziony jest sferocytoza wrodzona (inaczej wrodzona żółtaczka hemolityczna lub choroba Minkowskiego-Chauffarda). Choroba jest jedną z postaci niedokrwistości hemolitycznej. To schorzenie wrodzone i uwarunkowane genetycznie. W jej przebiegu dochodzi do szybszego rozpadu krwinek czerwonych. Usunięcie śledziony w takim przypadku daje prawie 100% skuteczności leczenia. 

Objawy dysfunkcji śledziony

Charakterystycznym objawem dysfunkcji śledziony jest jej powiększenie, co skutkuje powstaniem dolegliwości bólowych z lewej strony brzucha. Poważne stany chorej śledziony objawiają się w postaci wymiotów, nudności, bólu brzucha promieniującego do pleców, silnego ucisku z lewej strony brzucha, który uniemożliwia swobodne chodzenie, a nawet siadanie i schylanie. Wystąpienie takich objawów jest alarmujące i powinno skłonić chorego do natychmiastowej wizyty u lekarza. Im wcześniej rozpoznane schorzenie, tym większa szansa na uniknięcie konieczności usunięcia narządu. 

Nieprawidłowości, nim pojawią się pierwsze objawy, często można wykryć w morfologii.

Czy wiesz, że już od 69 zł miesięcznie możesz mieć dostęp nie tylko do morfologii, ale też do:

  •  119 innych rodzajów badań laboratoryjnych,

  • 65 rodzajów badań obrazowych, np. USG jamy brzusznej,

  • 5 rodzajów badań czynnościowych,

  • lekarzy pierwszego kontaktu z czasem oczekiwania na konsultację nie więcej niż 24 godziny,

  • e-konsultacji z 14 specjalistami i czasem oczekiwania z reguły nie więcej niż 3 dni robocze.

A to wszystko (i jeszcze więcej, w zależności od wybranego pakietu) w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w zachowaniu zdrowia lub powrocie do pełni sił

Zabieg usunięcia śledziony – możliwe powikłania i wskazówki

Zabieg usunięcia śledziony jest poważny, a pacjent przez pierwsze 3 doby pozostaje pod ścisłym nadzorem lekarza. Jak każdy zabieg w obrębie jamy brzusznej, obarczony jest ryzykiem wystąpienia powikłań w postaci: krwawienia śród- i pooperacyjnego, niewydolności oddechowej, nudności i wymiotów, zakażenia miejsca operowanego, reakcji alergicznej na stosowane leki. Po splenektomii często pojawia się nadpłytkowość, która u części pacjentów utrzymuje się do końca życia. Czas pozostania pacjenta w szpitalu zależy od metody usunięcia śledziony. Tradycyjna operacja wymaga minimum tygodnia hospitalizacji i kilkutygodniowej rekonwalescencji. Metoda laparoskopowa pozwala choremu szybciej wrócić do codzienności, bo nawet po 3 dniach. 

Życie bez śledziony zbytnio nie różni się od tego sprzed operacji. Pacjent może wrócić do codziennych obowiązków i sportu. Różnica, którą odczuje, dotyczy przede wszystkim diety. Po usunięciu śledziony, przez pierwsze tygodnie rekonwalescencji z jadłospisu należy wykluczyć: produkty ciężkostrawne (tj. warzywa strączkowe i kapustne), ostre przyprawy, dania smażone, tłuste i przetworzone. Dieta osoby bez śledziony w okresie pooperacyjnym powinna być lekkostrawna, oparta o produkty nisko przetworzone. Z czasem stopniowo będziesz mógł wrócić do normalnej diety, jednak o etapach włączania poszczególnych produktów do jadłospisu powinien decydować lekarz. Pamiętaj, że zbilansowana dieta wspomoże proces rekonwalescencji i szybszy powrót do zdrowia.

Źródła
  1. A. Urbanowicz, Z.W. Grajka, Problemy pooperacyjne u chorych w okresie pooperacyjnym po usunięciu śledziony,  2013.
  2. A. Budzyński, A. Bobrzyński, J. Krzywoń, Laparoskopowe operacje śledziony, „Przegląd Lekarski”, 2001, 58(3), s. 158–161.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.