Co to jest kapturek dopochwowy i jak działa?
Kapturek dopochwowy to mechaniczna metoda antykoncepcyjna dla kobiet, której działanie i skuteczność są podobne, jak w przypadku prezerwatywy. Jest to dobra propozycja dla kobiet, które szukają alternatywy dla antykoncepcji hormonalnej.
Co to jest kapturek dopochwowy?
Kapturek dopochwowy (znany również pod nazwą diafragma) to środek antykoncepcyjny, który był dostępny na długo przed opracowaniem pierwszej pigułki antykoncepcyjnej. Zwany również błoną dopochwową silikonowy kapturek zapewnia 94% skuteczności zapobiegania ciąży. Jest to metoda mechaniczna, która u swoich podstaw ma dokładnie tę samą zasadę, na jakiej działają prezerwatywy ‒ z tą różnicą, że kapturek to antykoncepcja przeznaczona dla kobiet.
Kapturek to silikonowa półkula zakończona pierścieniem. Jest on lekko wzmocniony, dzięki czemu zachowuje właściwą formę. Pierścień jest w pewnym stopniu plastyczny, co umożliwia jego aplikację. W środkowej części jest to cienka membrana układająca się w półkulę, która w centralnej części ma małe wgłębienie. Taki kształt ułatwia usunięcie kapturka po stosunku. Zagłębienie w kapturku ma jeszcze jedno przeznaczenie — jest to miejsce, do którego można zaaplikować żel antykoncepcyjny. Jest to dobry sposób, aby podnieść skuteczność tej metody antykoncepcyjnej, zalecany szczególnie w trakcie dni płodnych. Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać dni płodne, zapytaj o to swojego lekarza oraz poproś o dopasowanie rozmiaru diafragmy. Kapturki dopochwowe mają różne średnice, dzięki czemu można je dopasować do anatomii każdej kobiety.
Warto wiedzieć, że kapturek dopochwowy nie chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należy o tym pamiętać, wybierając metodę antykoncepcji.
Jak działa kapturek dopochwowy?
Podobnie jak w przypadku prezerwatywy diafragma zapobiega przedostawaniu się plemników do szyjki macicy. Zatrzymanie ich na powierzchni kapturka uniemożliwia zapłodnienie. Dlatego powinien on w całości osłaniać szyjkę macicy ‒ tylko wówczas będzie mieć gwarantowaną przez producenta skuteczność. Warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie: ile plemniki żyją w pochwie? Otóż po tym, jak przedostają się do pochwy podczas stosunku, żyją w niej jeszcze 2‒3 dni, co oznacza, że w tym czasie może jeszcze dojść do zapłodnienia.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest więc stosowanie środka plemnikobójczego jako dodatkowego zabezpieczenia przed zapłodnieniem. Żel antykoncepcyjny jest środkiem bezpiecznym dla obojga partnerów. Zmniejsza on ruchliwość plemników, przez co znacząco utrudnia im przedostanie się pod kapturek i do szyjki macicy. Środek tworzy bardzo nieprzyjazne warunki dla plemników, dzięki czemu nie przetrwają one w nim zbyt długo.
Kapturek antykoncepcyjny ‒ jak założyć i prawidłowo stosować?
W przeciwieństwie do prezerwatywy kapturek dopochwowy jest środkiem antykoncepcyjnym wielorazowego użytku. Z drugiej strony nie jest to taka forma antykoncepcji jak wkładka domaciczna czy zastrzyk z antykoncepcji hormonalnej. Należy pamiętać o jego usunięciu z pochwy, jednak po każdym stosunku nie trzeba go wyrzucać.
Rozmiar kapturka dopasowuje ginekolog ‒ nie kupuj go na własną rękę, bo źle dopasowany będzie nieskuteczny. Kapturek dopochwowy możesz założyć bezpośrednio przed zbliżeniem, ale równie dobrze może być założony wcześniej (do 6 godzin przed stosunkiem). Bezpośrednio po stosunku nie możesz go usuwać. Przed kolejnym zbliżeniem pamiętaj o aplikacji żelu plemnikobójczego. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, kapturek usuń nie wcześniej niż 6 godzin po stosunku. Pamiętaj, że może on pozostać w Twoim ciele maksymalnie dobę po zbliżeniu.
Po usunięciu diafragmy z pochwy umyj ją ciepłą wodą z delikatnym mydłem. Przechowuj go w zamkniętym pojemniku i przed każdym użyciem ponownie go umyj.
Aplikacja kapturka dopochwowego krok po kroku:
Środek plemnikobójczy zaaplikuj w zagłębienie i na krawędzie kapturka.
Ściśnij palcami pierścień i umieść w pochwie.
Tylna krawędź kapturka powinna znaleźć się za szyjką macicy, tak aby jego powierzchnia pokrywała ją całkowicie.
Przednia część kapturka zostaje wsunięta za spojenie łonowe.
Przed pierwszym użyciem warto zrobić trening aplikacji diafragmy, tak aby mieć pewność, że zadziała on prawidłowo.
Jakie zalety ma stosowanie kapturka antykoncepcyjnego?
Mechaniczne metody antykoncepcyjne nie wpływają w żaden sposób na gospodarkę hormonalną. Nie powodują tycia, trądziku czy spadku libido. Kobiety, które skarżą się na tego typu problemy hormonalne wywołane przez pigułki antykoncepcyjne, powinny rozważyć stosowanie diafragmy.
Jest to środek antykoncepcyjny wielorazowego użytku ‒ można z niego korzystać nawet przez dwa lata. Jest wykonany z bardzo cienkiego silikonu, zatem nie wpływa na intensywność odczuć żadnego z partnerów podczas zbliżenia. Z tego względu jest to bardzo dobra alternatywa dla prezerwatywy.
Przeciwwskazania do stosowania diafragmy
Kapturki dopochwowe są wykonane z silikonu lub gumy, zatem osoby uczulone na te tworzywa nie powinny ich używać. Z tej metody antykoncepcji musisz zrezygnować również, gdy cierpisz na częste stany zapalne pochwy lub układu moczowego. Jeśli ginekolog stwierdził u Ciebie wady układu rozrodczego lub osłabienie mięśni krocza i pochwy, wówczas powinien zalecić Ci inną metodę antykoncepcji.
Jeśli regularnie współżyjesz, na pewno chcesz mieć łatwy dostęp do ginekologa i wielu badań pozwalających ocenić Twój stan zdrowia oraz diagnozujących ewentualną ciążę. Rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość nie tylko skorzystania z konsultacji z ginekologiem, ale również:
odbycia konsultacji z innymi 38 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych bez skierowania,
wykonania diagnostyki czynnościowej, obrazowej (np. USG ginekologicznego, piersi), laboratoryjnej (np. prób wątrobowych, układu krzepnięcia, beta-hCG),
skorzystania z corocznych badań profilaktycznych – w wersji dla kobiet obejmują one konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię.
Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
Dowiedz się, jakie są inne metody antykoncepcji ‒ obejrzyj infografikę
- N. Brochmann, E. Støkken Dahl, Radości z kobiecości, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2017.
- A. Kułach, Satysfakcja kobiet ze stosowania różnych metod antykoncepcji, <a href="https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/250610">https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/250610</a>, dostęp 16.06.2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.