Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co to jest kapturek dopochwowy i jak działa?

Magda Habel

lek. Wiktor Trela

24.01.2022

Aktualizacja: 25.11.2022

Kapturek dopochwowy to mechaniczna metoda antykoncepcyjna dla kobiet, której działanie i skuteczność są podobne, jak w przypadku prezerwatywy. Jest to dobra propozycja dla kobiet, które szukają alternatywy dla antykoncepcji hormonalnej.


kapturek-dopochwowy-jak-dziala-jak-go-zalozyc
pexels.com

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
Spis treści
 1. Co to jest kapturek dopochwowy?
 2. Jak działa kapturek dopochwowy?
 3. Kapturek antykoncepcyjny ‒ jak założyć i prawidłowo stosować?
 4. Jakie zalety ma stosowanie kapturka antykoncepcyjnego?
 5. Przeciwwskazania do stosowania diafragmy
 6. Dowiedz się, jakie są inne metody antykoncepcji ‒ obejrzyj infografikę

Co to jest kapturek dopochwowy?

Kapturek dopochwowy (znany również pod nazwą diafragma) to środek antykoncepcyjny, który był dostępny na długo przed opracowaniem pierwszej pigułki antykoncepcyjnej. Zwany również błoną dopochwową silikonowy kapturek zapewnia 94% skuteczności zapobiegania ciąży. Jest to metoda mechaniczna, która u swoich podstaw ma dokładnie tę samą zasadę, na jakiej działają prezerwatywy ‒ z tą różnicą, że kapturek to antykoncepcja przeznaczona dla kobiet.

Kapturek to silikonowa półkula zakończona pierścieniem. Jest on lekko wzmocniony, dzięki czemu zachowuje właściwą formę. Pierścień jest w pewnym stopniu plastyczny, co umożliwia jego aplikację. W środkowej części jest to cienka membrana układająca się w półkulę, która w centralnej części ma małe wgłębienie. Taki kształt ułatwia usunięcie kapturka po stosunku. Zagłębienie w kapturku ma jeszcze jedno przeznaczenie — jest to miejsce, do którego można zaaplikować żel antykoncepcyjny. Jest to dobry sposób, aby podnieść skuteczność tej metody antykoncepcyjnej, zalecany szczególnie w trakcie dni płodnych. Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać dni płodne, zapytaj o to swojego lekarza oraz poproś o dopasowanie rozmiaru diafragmy. Kapturki dopochwowe mają różne średnice, dzięki czemu można je dopasować do anatomii każdej kobiety.

Warto wiedzieć, że kapturek dopochwowy nie chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należy o tym pamiętać, wybierając metodę antykoncepcji.

Polecamy

jakie-sa-metody-antykoncepcji-jak-wybrac-odpowiednia-dla-siebie
Seks

Jakie są metody antykoncepcji i jak wybrać odpowiednią dla siebie? Konsultacja z ginekologiem online

Antykoncepcja ma na celu niedopuszczenie do zapłodnienia lub zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Przy doborze metody antykoncepcyjnej oprócz preferencji pacjentki, kluczową kwestią jest stan zdrowia kobiety. Warto wiedzieć, jakie metody są dostępne i czym się różnią, ale ostateczny wybór odpowiedniej antykoncepcji najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Redakcja28.12.2021

Jak działa kapturek dopochwowy?

Podobnie jak w przypadku prezerwatywy diafragma zapobiega przedostawaniu się plemników do szyjki macicy. Zatrzymanie ich na powierzchni kapturka uniemożliwia zapłodnienie. Dlatego powinien on w całości osłaniać szyjkę macicy ‒ tylko wówczas będzie mieć gwarantowaną przez producenta skuteczność. Warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie: ile plemniki żyją w pochwie? Otóż po tym, jak przedostają się do pochwy podczas stosunku, żyją w niej jeszcze 2‒3 dni, co oznacza, że w tym czasie może jeszcze dojść do zapłodnienia.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest więc stosowanie środka plemnikobójczego jako dodatkowego zabezpieczenia przed zapłodnieniem. Żel antykoncepcyjny jest środkiem bezpiecznym dla obojga partnerów. Zmniejsza on ruchliwość plemników, przez co znacząco utrudnia im przedostanie się pod kapturek i do szyjki macicy. Środek tworzy bardzo nieprzyjazne warunki dla plemników, dzięki czemu nie przetrwają one w nim zbyt długo.

Kapturek antykoncepcyjny ‒ jak założyć i prawidłowo stosować?

W przeciwieństwie do prezerwatywy kapturek dopochwowy jest środkiem antykoncepcyjnym wielorazowego użytku. Z drugiej strony nie jest to taka forma antykoncepcji jak wkładka domaciczna czy zastrzyk z antykoncepcji hormonalnej. Należy pamiętać o jego usunięciu z pochwy, jednak po każdym stosunku nie trzeba go wyrzucać.

Rozmiar kapturka dopasowuje ginekolog ‒ nie kupuj go na własną rękę, bo źle dopasowany będzie nieskuteczny. Kapturek dopochwowy możesz założyć bezpośrednio przed zbliżeniem, ale równie dobrze może być założony wcześniej (do 6 godzin przed stosunkiem). Bezpośrednio po stosunku nie możesz go usuwać. Przed kolejnym zbliżeniem pamiętaj o aplikacji żelu plemnikobójczego. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, kapturek usuń nie wcześniej niż 6 godzin po stosunku. Pamiętaj, że może on pozostać w Twoim ciele maksymalnie dobę po zbliżeniu.

Po usunięciu diafragmy z pochwy umyj ją ciepłą wodą z delikatnym mydłem. Przechowuj go w zamkniętym pojemniku i przed każdym użyciem ponownie go umyj.

Aplikacja kapturka dopochwowego krok po kroku:

 • Środek plemnikobójczy zaaplikuj w zagłębienie i na krawędzie kapturka.

 • Ściśnij palcami pierścień i umieść w pochwie.

 • Tylna krawędź kapturka powinna znaleźć się za szyjką macicy, tak aby jego powierzchnia pokrywała ją całkowicie.

 • Przednia część kapturka zostaje wsunięta za spojenie łonowe.

Przed pierwszym użyciem warto zrobić trening aplikacji diafragmy, tak aby mieć pewność, że zadziała on prawidłowo.

Jakie zalety ma stosowanie kapturka antykoncepcyjnego?

Mechaniczne metody antykoncepcyjne nie wpływają w żaden sposób na gospodarkę hormonalną. Nie powodują tycia, trądziku czy spadku libido. Kobiety, które skarżą się na tego typu problemy hormonalne wywołane przez pigułki antykoncepcyjne, powinny rozważyć stosowanie diafragmy.

Jest to środek antykoncepcyjny wielorazowego użytku ‒ można z niego korzystać nawet przez dwa lata. Jest wykonany z bardzo cienkiego silikonu, zatem nie wpływa na intensywność odczuć żadnego z partnerów podczas zbliżenia. Z tego względu jest to bardzo dobra alternatywa dla prezerwatywy.

Przeciwwskazania do stosowania diafragmy

Kapturki dopochwowe są wykonane z silikonu lub gumy, zatem osoby uczulone na te tworzywa nie powinny ich używać. Z tej metody antykoncepcji musisz zrezygnować również, gdy cierpisz na częste stany zapalne pochwy lub układu moczowego. Jeśli ginekolog stwierdził u Ciebie wady układu rozrodczego lub osłabienie mięśni krocza i pochwy, wówczas powinien zalecić Ci inną metodę antykoncepcji.

Dowiedz się, jakie są inne metody antykoncepcji ‒ obejrzyj infografikę
Antykoncepcja hormonalna - infografika

Źródła
 1. N. Brochmann, E. Støkken Dahl, Radości z kobiecości, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2017.
 2. A. Kułach, Satysfakcja kobiet ze stosowania różnych metod antykoncepcji, <a href="https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/250610">https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/250610</a>, dostęp 16.06.2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

niepelny-wzwod-co-moze-byc-przyczyna-jak-leczyc
Seks
1 min.
Niepełny wzwód - co może być przyczyną? Jak leczyć?
24.01.2022
ile-zyja-plemniki-w-pochwie-co-warto-wiedziec
Seks
1 min.
Ile żyją plemniki w pochwie? Co warto wiedzieć?
24.01.2022
obfite-miesiaczki-przyczyny-domowe-sposoby
Seks
1 min.
Obfite miesiączki – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
31.05.2022
krwawienia-miedzymiesiaczkowe-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Krwawienia międzymiesiączkowe – na co wskazują i jakie są ich przyczyny?
02.06.2022
Popularne w kategorii Seks
na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
Seks
1 min.
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.