Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Kichanie u noworodka – co może oznaczać?

Olga Dąbska28.04.2024Aktualizacja: 28.04.2024

Kichanie to odruch, który powstaje w wyniku drażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w obrębie nosa. Przeważnie kojarzone jest z infekcją górnych dróg oddechowych, alergią wziewną lub drażniącym działaniem substancji znajdujących się w powietrzu. Jednak nie są to jedyne przyczyny kichania. Sprawdź, co sprawia, że noworodek często kicha. Dowiedz się dlaczego małe dzieci kichają, gdy jest im zimno.


kichanie-u-noworodka-przyczyny-znaczenie
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
Spis treści
  1. Częste kichanie u noworodka – to może być infekcja
  2. Kichanie objawem alergii
  3. Czynniki wyzwalające kichanie u noworodka
  4. Kichanie u noworodka objawem zespołu abstynencji noworodkowej
  5. Kichanie u noworodka – dlaczego należy je leczyć?

Częste kichanie u noworodka – to może być infekcja

Częste kichanie u noworodka może być oznaką rozwijającej się infekcji górnych dróg oddechowych, która ma przeważnie podłoże wirusowe. W wyniku choroby zmieniona zapalnie błona śluzowa nosa produkuje wodnistą, przezroczystą wydzielinę. W ciągu kilku dni staje się ona gęstsza i zmienia kolor na biały. W przypadku żółtego zabarwienia wydzieliny można podejrzewać podłoże bakteryjne choroby.

Na infekcję górnych dróg oddechowych wskazują objawy towarzyszące częstemu kichaniu przez noworodka, w tym:

  • podwyższona temperatura ciała,

  • zmniejszony apetyt,

  • apatia, rozdrażnienie, płaczliwość, problemy z zasypianiem,

  •  biegunka, wymioty, 

  • kaszel utrudniający oddychanie, zaczerwienione gardło i sapka.

Jeśli zaobserwowałeś u swojego dziecka Takie objawy, zgłoś się z nim do lekarza. Maluch nie ma na tyle wykształconego układu odpornościowego, aby skutecznie samodzielnie walczyć z infekcją. Specjalista wskaże sposoby leczenia zakażenia dróg oddechowych, dzięki którym noworodek szybko przestanie kichać.

Kichanie objawem alergii

Częste kichanie to jeden z głównych objawów towarzyszących alergii, zwłaszcza wziewnej. Na chorobę tę wskazywać mogą dodatkowo świszczący oddech, trudności w oddychaniu, łzawienie i częste pocieranie oczu przez dziecko, suchy kaszel, zmiany skórne – zaczerwieniona i łuszcząca się skóra u noworodka. Do najczęstszych czynników alergizujących należą: roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów pleśniowych, wydzieliny zwierząt – kota, psa, drobnych gryzoni, pyłki roślinne – chwasty (bylica, babka, szczaw, komosa, pokrzywa, ambrozja), trawy, drzewa (leszczyna, olcha, brzoza, dąb). Alergia pokarmowa u noworodka, zwłaszcza karmionego piersią, to rzadkość. Spowodowana jest przenikaniem do pokarmu kobiety białek zawartych w spożywanych przez nią produktach. Nie stanowi to wskazania do przerwania karmienia piersią, a wprowadzenia po konsultacji z lekarzem diety eliminacyjnej. W przypadku dzieci karmionych sztucznie konieczna jest zmiana mleka na inne. Szczególnym okresem jest rozszerzanie diety niemowlaka, podczas którego należy dokładnie obserwować zachowanie dziecka – niepokojące objawy mogą być związane z rozwijającą się alergią pokarmową.

Czynniki wyzwalające kichanie u noworodka

Kichanie noworodka mogą powodować różne zanieczyszczenia fizyczne i chemiczne. Wymienić można wśród nich m.in.: 

  • zawieszone w powietrzu pyły – dlatego ważne jest codzienne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko i dbanie o czystość w domu;

  • zmniejszona wilgotność powietrza i związane z nią wysuszenie błony śluzowej nosa – stosowanie nawilżaczy powietrza lub domowych rozwiązań typu położenie wilgotnego ręcznika na ciepły grzejnik;

  • drażniące działanie substancji zapachowych dodawanych do środków piorących – ważne, aby do prania ubrań, pościeli czy pluszaków dziecka stosować środki przeznaczone dla najmłodszych, o bezpiecznym dla nich składzie;

  • drażniące działanie perfum używanych przez opiekunów.

  • Dowiedz się, w jaki sposób objawia się żółtaczka u noworodka i dlaczego rozwija się ona u najmłodszych.

Pozainfekcyjnych przyczyn częstego kichania noworodka jest dużo. Dlaczego nosek malucha jest tak bardzo wrażliwy? Związane jest to z jego niewielkim rozmiarem – odległość dzieląca otwory nosowe od miejsca występowania zakończeń czuciowych jest bardzo mała. Noworodek kicha również w wyniku ekspozycji na zimno i wilgotność. Zbyt rzadkie zmiany mokrej pieluchy, przebieranie dziecka w chłodnym pomieszczeniu, narażenie na intensywny przepływ powietrza (silny wiatr, przeciąg), klimatyzacja to czynniki, które mogą także wyzwalać częste kichanie. Częste kichanie może być też spowodowane czynnikami emocjonalnymi – zmęczeniem, stresem. Dlatego trzeba zapewnić dziecku spokój, odpowiednią ilość snu i odpoczynku. 

Kichanie u noworodka objawem zespołu abstynencji noworodkowej

Kichanie u noworodka to jeden z objawów zespołu abstynencji noworodkowej (NAS) – choroby rozwijającej się u dzieci matek, które podczas ciąży przyjmowały narkotyki lub leki przeciwbólowe z grupy opioidów. Substancje te zdolne są do przenikania przez łożysko do organizmu płodu i powodowania u niego uzależnienia. Oprócz kichania dziecko z zespołem abstynencji noworodkowej ma zatkany nos, drgawki, problem z efektywnym ssaniem i utrzymaniem sutka w ustach. Dolegliwości te są przejawem odstawienia – zaprzestania dostarczania organizmowi dziecka po urodzeniu substancji uzależniającej.

Twoje dziecko kicha, ma zatkany nos lub kaszle? Nie zwlekaj – udaj się z nim do pediatry. Lekarz – w zależności od wstępnej diagnozy – skieruje dziecko do odpowiedniego specjalisty lub samodzielnie zaplanuje leczenie. Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do pediatry, a także lekarzy innych specjalizacji, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym pulmonolog),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z pulmonologiem w ciągu 5 dni), a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • możliwość e-wizyty, podczas której otrzymasz receptę i zwolnienie lekarskie, jeśli lekarz uzna to za konieczne

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Kichanie u noworodka – dlaczego należy je leczyć?

Każdy człowiek kicha kilka razy dziennie. Jest to bowiem fizjologiczna czynność, dzięki której drogi oddechowe oczyszczają się z nagromadzonych w nich zanieczyszczeń. W przypadku noworodków są to m.in. kurz, pył, resztki pokarmu (zwłaszcza jeśli dziecko je łapczywie i często ulewa). Kichanie to reakcja odruchowa powstająca bez udziału świadomości. Zakończenia nerwowe w jamie nosowej w wyniku pobudzenia przez zalegające w nosie zanieczyszczenia inicjują kichnięcie, aby zapewnić organizmowi warunki do prawidłowego procesu wentylacji. Fakt, że noworodek kicha, to dowód dojrzałości układu nerwowego – prawidłowego działania zakończeń czuciowych, dróg nerwowych, którymi przenoszony jest i przetwarzany impuls elektryczny, działania i pobudzania mięśni. Jednak częste kichanie może oznaczać chorobę i powinno się je skonsultować z lekarzem. Szczególnie, gdy dotyczy małych dzieci. Częste kichanie noworodka jest dla niego nie tylko uciążliwe, powoduje też niepokój i płacz. Jego konsekwencją może być zaburzenie procesu snu i czuwania oraz karmienia.

Dlaczego dziecko ma czkawkę? Poznaj możliwe przyczyny czkawki u noworodka.

Źródła
  1. E. Dadas-Stasiak, B. Kalicki, A. Jung, Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2010, t. 6, nr 2, s. 92–99.
  2. A. Jankowski, Podstawy pediatrii, Volumed, Wrocław 2013.
  3. A. Karney, Ostry nieżyt błony śluzowej nosa u niemowląt i małych dzieci, „Nowa Pediatria” 2007, nr 2, s. 46–49.
  4. A. Obuchowicz, Badanie podmiotowe i przedmiotowe w pediatrii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.