Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Lipomastia – przyczyny i leczenie nieprawidłowości

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian07.11.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Lipomastia to powszechny i wstydliwy problem mężczyzn z otyłością lub nadwagą. Polega na powiększeniu piersi w wyniku przerostu w nich tkanki tłuszczowej. Sposobem na leczenie lipomastii są przede wszystkim odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. W niektórych przypadkach usunięcie lipomastii polega na zabiegu liposukcji.


lipomastia-przyczyny-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
swierzb-na-twarzy-i-szyi-leczenie
Zdrowie
1 min.
Jak leczyć świerzb na twarzy i szyi?
10.05.2022
Spis treści
  1. Lipomastia – co to jest?
  2. Rozwój i przyczyny lipomastii 
  3. Lipomastia – jak ją rozpoznać?
  4. Jak sobie poradzić z lipomastią?
  5. Lipomastia – inne metody leczenia 
  6. Czym różni się ginekomastia od lipomastii?

Lipomastia – co to jest?

Lipomastia nazywana jest również ginekomastią tłuszczową, ginekomastią pozorną, pseudoginekomastią lub steatomastią. To powszechny i znany od setek lat problem dotykający mężczyzn w każdym wieku. Polega na powiększeniu piersi w wyniku gromadzenia się w nich nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. W zaawansowanej postaci piersi mężczyzny kształtem zaczynają przypominać kobiecy biust, co nie tylko staje się problemem fizycznym, ale może też prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Rozwój i przyczyny lipomastii 

Najczęściej lipomastia powstaje jako konsekwencja otyłości lub nadwagi. Dotyka też osoby szczupłe, u których dochodzi do nieprawidłowej dystrybucji tłuszczu i odkładania się tkanki tłuszczowej głównie w klatce piersiowej. Lipomastia może pojawić się również na skutek szybkiej utraty wagi, która sprzyja nadmiernemu rozciąganiu skóry.

Lipomastia – jak ją rozpoznać?

Rozpoznanie lipomastii jest bardzo proste. Piersi, które wypełnia tkanka tłuszczowa, są w dotyku miękkie, gładkie i mają jednorodną strukturę. Podstawą rozpoznania jest więc badanie fizykalne, podczas którego lekarz palcami dotyka piersi i stwierdza, czy nie doszło do przerostu gruczołu, a jedynie do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Diagnoza potwierdzana jest badaniem ultrasonograficznym piersi.

Diagnostyka rozpoznania lipomastii obejmuje poznanie przyczyny tego stanu. Ważna jest identyfikacja czynnika sprawczego w celu uniknięcia nawrotu problemu. W tym celu lekarz może zlecić wykonanie badań hormonalnych (m.in poziomu testosteronu i lutropiny), oznaczenie poziomu glukozy i insuliny. W przypadku wątpliwości podczas USG piersi diagnostyka obejmuje również palpacyjne badanie jąder.

Jak sobie poradzić z lipomastią?

Leczenie lipomastii zależy od przyczyny, która doprowadziła do jej rozwoju. Jeśli rozrost piersi nastąpił na skutek błędów żywieniowych, konieczna jest zmiana stylu życia i utrata masy ciała. Modyfikację żywienia warto oprzeć o dietę redukcyjną. Należy jednak pamiętać, że nie polega ona na głodzeniu się, ale na spożywaniu niskokalorycznych i zbilansowanych posiłków, w których znajdują się produkty z wszystkich grup żywieniowych, czyli zdrowe tłuszcze, białko, błonnik, węglowodany. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu i przyjmowanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Walka z otyłością i nadwagą to również regularna aktywność fizyczna, podejmowana 3–4 razy w tygodniu. 

Jeśli niekontrolowane przybieranie na wadze wynika z zaburzeń hormonalnych, insulinooporności, cukrzycy, leczenie jest złożone. Wówczas modyfikacja diety połączona jest z leczeniem farmakologicznym choroby podstawowej. Leczenie przyczynowe polega na ustabilizowaniu poziomu hormonów, głównie testosteronu. W zależności od tego, z jakim problemem zmaga się pacjent, wymaga on stałej opieki endokrynologa, diabetologa i dietetyka.

Lipomastia – inne metody leczenia 

W zaawansowanych przypadkach lipomastii lekarz może zasugerować rozważenie bardziej inwazyjnej metody leczenia. Najpopularniejszy jest zabieg liposukcji, polegający na miejscowym usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Najbardziej efektywna i bezpieczna jest liposukcja laserowa, wykorzystująca technologię ultradźwięków. To metoda praktycznie bezbolesna, niewymagająca podania narkozy i opieki anestezjologa. W przeciwieństwie do liposukcji tradycyjnej metoda laserowa jest mniej inwazyjna, gdyż nie uszkadza okolicznych tkanek, a rozpuszczeniu ulega jedynie tłuszcz. Zaletą liposukcji laserowej jest to, że pacjent w dniu zabiegu może wrócić do domu. Całkowity czas rekonwalescencji wynosi około 3 miesięcy. Jak każdy zabieg, również liposukcja obarczona jest przeciwwskazaniami. Nie może być wykonana u osób z przewlekłymi chorobami układu krążenia, chorobami autoimmunologicznymi i aktywnymi stanami zapalnymi skóry. 

Czym różni się ginekomastia od lipomastii?

Pomimo podobnego obrazu klinicznego ginekomastia różni się od lipomastii przyczyną. Powiększenie piersi w ginekomastii powstaje na skutek zaburzeń hormonalnych. W przeciwieństwie do lipomastii w ginekomastii dochodzi do rozrostu gruczołu piersiowego i zgrubienia w okolicy brodawki. Piersi w dotyku nie są jednorodne, a ich struktura jest wyczuwalnie grudkowata. Do rozpoznania ginekomastii niezbędne jest wykonanie badania ultrasonograficznego i badań hormonalnych. Znacznie trudniejsze jest również leczenie ginekomastii, która wymaga złożonej terapii hormonalnej.

Źródła
  1. I. Czajka, W. Zgliczyński, Ginekomastia – patogeneza, rozpoznawanie i leczenie, „Endokrynologia Polska” 2005, nr 56(3), s. 269–277. 
  2. I. Kinalska i in., Otyłość a zaburzenia przemiany węglowodanowej, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii” 2006, nr 2(3), s. 94–101.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.