Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Lipomastia – przyczyny i leczenie nieprawidłowości

Emilia Kruszewska

lek. Agnieszka Żędzian

07.11.2023

Aktualizacja: 07.11.2023

Lipomastia to powszechny i wstydliwy problem mężczyzn z otyłością lub nadwagą. Polega na powiększeniu piersi w wyniku przerostu w nich tkanki tłuszczowej. Sposobem na leczenie lipomastii są przede wszystkim odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. W niektórych przypadkach usunięcie lipomastii polega na zabiegu liposukcji.


lipomastia-przyczyny-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?
10.05.2022
polipy-odbytu-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Polip odbytu – jak się objawia i jak można go wyleczyć?
17.03.2022
uczucie-pelnosci-w-brzuchu-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
2 min.
Uczucie pełności w brzuchu - jakie są przyczyny?
24.01.2022
grzybica-skory-glowy-objawy-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica skóry głowy - objawy, domowe sposoby
31.10.2021
Spis treści
 1. Lipomastia – co to jest?
 2. Rozwój i przyczyny lipomastii 
 3. Lipomastia – jak ją rozpoznać?
 4. Jak sobie poradzić z lipomastią?
 5. Lipomastia – inne metody leczenia 
 6. Czym różni się ginekomastia od lipomastii?

Lipomastia – co to jest?

Lipomastia nazywana jest również ginekomastią tłuszczową, ginekomastią pozorną, pseudoginekomastią lub steatomastią. To powszechny i znany od setek lat problem dotykający mężczyzn w każdym wieku. Polega na powiększeniu piersi w wyniku gromadzenia się w nich nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. W zaawansowanej postaci piersi mężczyzny kształtem zaczynają przypominać kobiecy biust, co nie tylko staje się problemem fizycznym, ale może też prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Rozwój i przyczyny lipomastii 

Najczęściej lipomastia powstaje jako konsekwencja otyłości lub nadwagi. Dotyka też osoby szczupłe, u których dochodzi do nieprawidłowej dystrybucji tłuszczu i odkładania się tkanki tłuszczowej głównie w klatce piersiowej. Lipomastia może pojawić się również na skutek szybkiej utraty wagi, która sprzyja nadmiernemu rozciąganiu skóry.

Lipomastia – jak ją rozpoznać?

Rozpoznanie lipomastii jest bardzo proste. Piersi, które wypełnia tkanka tłuszczowa, są w dotyku miękkie, gładkie i mają jednorodną strukturę. Podstawą rozpoznania jest więc badanie fizykalne, podczas którego lekarz palcami dotyka piersi i stwierdza, czy nie doszło do przerostu gruczołu, a jedynie do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Diagnoza potwierdzana jest badaniem ultrasonograficznym piersi.

Diagnostyka rozpoznania lipomastii obejmuje poznanie przyczyny tego stanu. Ważna jest identyfikacja czynnika sprawczego w celu uniknięcia nawrotu problemu. W tym celu lekarz może zlecić wykonanie badań hormonalnych (m.in poziomu testosteronu i lutropiny), oznaczenie poziomu glukozy i insuliny. W przypadku wątpliwości podczas USG piersi diagnostyka obejmuje również palpacyjne badanie jąder.

Jak sobie poradzić z lipomastią?

Leczenie lipomastii zależy od przyczyny, która doprowadziła do jej rozwoju. Jeśli rozrost piersi nastąpił na skutek błędów żywieniowych, konieczna jest zmiana stylu życia i utrata masy ciała. Modyfikację żywienia warto oprzeć o dietę redukcyjną. Należy jednak pamiętać, że nie polega ona na głodzeniu się, ale na spożywaniu niskokalorycznych i zbilansowanych posiłków, w których znajdują się produkty z wszystkich grup żywieniowych, czyli zdrowe tłuszcze, białko, błonnik, węglowodany. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu i przyjmowanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Walka z otyłością i nadwagą to również regularna aktywność fizyczna, podejmowana 3–4 razy w tygodniu. 

Jeśli niekontrolowane przybieranie na wadze wynika z zaburzeń hormonalnych, insulinooporności, cukrzycy, leczenie jest złożone. Wówczas modyfikacja diety połączona jest z leczeniem farmakologicznym choroby podstawowej. Leczenie przyczynowe polega na ustabilizowaniu poziomu hormonów, głównie testosteronu. W zależności od tego, z jakim problemem zmaga się pacjent, wymaga on stałej opieki endokrynologa, diabetologa i dietetyka.

Lipomastia – inne metody leczenia 

W zaawansowanych przypadkach lipomastii lekarz może zasugerować rozważenie bardziej inwazyjnej metody leczenia. Najpopularniejszy jest zabieg liposukcji, polegający na miejscowym usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Najbardziej efektywna i bezpieczna jest liposukcja laserowa, wykorzystująca technologię ultradźwięków. To metoda praktycznie bezbolesna, niewymagająca podania narkozy i opieki anestezjologa. W przeciwieństwie do liposukcji tradycyjnej metoda laserowa jest mniej inwazyjna, gdyż nie uszkadza okolicznych tkanek, a rozpuszczeniu ulega jedynie tłuszcz. Zaletą liposukcji laserowej jest to, że pacjent w dniu zabiegu może wrócić do domu. Całkowity czas rekonwalescencji wynosi około 3 miesięcy. Jak każdy zabieg, również liposukcja obarczona jest przeciwwskazaniami. Nie może być wykonana u osób z przewlekłymi chorobami układu krążenia, chorobami autoimmunologicznymi i aktywnymi stanami zapalnymi skóry. 

Czym różni się ginekomastia od lipomastii?

Pomimo podobnego obrazu klinicznego ginekomastia różni się od lipomastii przyczyną. Powiększenie piersi w ginekomastii powstaje na skutek zaburzeń hormonalnych. W przeciwieństwie do lipomastii w ginekomastii dochodzi do rozrostu gruczołu piersiowego i zgrubienia w okolicy brodawki. Piersi w dotyku nie są jednorodne, a ich struktura jest wyczuwalnie grudkowata. Do rozpoznania ginekomastii niezbędne jest wykonanie badania ultrasonograficznego i badań hormonalnych. Znacznie trudniejsze jest również leczenie ginekomastii, która wymaga złożonej terapii hormonalnej.

Źródła
 1. I. Czajka, W. Zgliczyński, Ginekomastia – patogeneza, rozpoznawanie i leczenie, „Endokrynologia Polska” 2005, nr 56(3), s. 269–277. 
 2. I. Kinalska i in., Otyłość a zaburzenia przemiany węglowodanowej, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii” 2006, nr 2(3), s. 94–101.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.