account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Na czym polega metoda Billingsa? Jak skutecznie określić dni płodne?

Paulina Kłos-Wojtczaklek. Wiktor Trela28.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Jedną z metod planowania zajścia w ciążę jest metoda Billingsa. Polega na obserwacji konsystencji i koloru śluzu szyjki macicy. Wymaga ona pewnej dyscypliny, dlatego nie nadaje się dla każdej kobiety.


metoda-billingsa-na-czym-polega-co-warto-o-niej-wiedziec
pexels.com

Polecane

poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
skapy-okres-jak-wyglada-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Skąpy okres – jak wygląda? Jakie są przyczyny?
24.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
Spis treści
  1. Dni płodne – kiedy występują?
  2. Co ma wpływ na płodność kobiety?
  3. Na czym polega metoda Billingsa?
  4. Jak badać śluz szyjkowy?
  5. Zalety i wady metody Billingsa

Dni płodne – kiedy występują?

Określanie dni płodnych zaliczane jest do naturalnych metod antykoncepcji. Kobieta planująca potomstwo lub chcąca świadomie z niego zrezygnować, wybierając jeden ze sposobów określania dni płodnych, musi doskonale znać swój cykl miesięczny i prowadzić długie obserwacje, łącznie z prowadzeniem notatek dotyczących temperatury i charakterystyki śluzu. Przeciętnie cykl miesięczny trwa 28 dni, chociaż może on ograniczać się do 21 dni lub rozciągać do 32 dni.

Jak rozpoznać dni płodne? Około 14 dnia po krwawieniu dochodzi do owulacji, czyli jajeczkowania. W tym czasie dojrzała komórka jajowa wędruje do jajowodu i jest gotowa na zapłodnienie przez męską komórkę rozrodczą, czyli plemnik. Dni płodne występują mniej więcej 2 dni przed owulacją, w jej trakcie i 2 dni po niej.

Ile plemniki żyją w pochwie? Okazuje się, że nawet kilka dni, dlatego też im większa częstotliwość współżycia w okresie owulacji, tym większa szansa na zajście w ciążę.

Co ma wpływ na płodność kobiety?

Warto pamiętać jednak, że bez względu na sposób określania dni płodnych, nie jest to metoda w 100% skuteczna, a z pewnością nie nadaje się dla wszystkich kobiet. Rekomendowana jest przede wszystkim paniom, które pozostają w stałych związkach i mają czas oraz motywację do wykonywania codziennych, systematycznych pomiarów niektórych parametrów swojego organizmu.

Naturalna antykoncepcja obarczona jest pewnym ryzykiem. Płodność kobiety uzależniona jest bowiem od różnych czynników, a do najczęstszych z nich, które mogą powodować jej zaburzenia, zalicza się stres, zmianę klimatu, tryb życia, obecność niektórych schorzeń (np. pochwica) oraz problemy hormonalne.

Na czym polega metoda Billingsa?

Metoda Billingsa lub Billingsów wywodzi się od nazwiska jej twórców – małżeństwa lekarzy, które w latach 50. ubiegłego wieku prowadziło badania naukowe dotyczące zmian śluzu szyjki macicy w różnych fazach cyklu kobiety. Na podstawie obserwacji udało im się wyciągnąć pewne wnioski, które stosowane są do dziś jako naturalny sposób planowania poczęcia.

Konsystencja i kolor śluzu mogą informować kobietę o występowaniu dni płodnych i niepłodnych. Suchość w pochwie najczęściej odczuwalna jest od razu po miesiączce, a śluz o lepkiej, klejącej się i gęstej konsystencji świadczy o dniach niepłodnych. Są to warunki, które nie sprzyjają plemnikom i utrudniają ich dotarcie do komórki jajowej. Jest to związane z produkcją dużej ilości estrogenu. Jaki rodzaj śluzu świadczy zatem o dniach płodnych? Jest on bardziej elastyczny, przezroczysty i mało lepki. Ma to miejsce na skutek zwiększania wydzielania progesteronu. Świadczy to o występowaniu owulacji, czyli okresu zwiększonej szansy na zajście w ciąży.

Ponieważ metoda ta ma stosunkowo niski wskaźnik Pearla (świadczący o jej skuteczności), kobiety, które chcą zapobiec nieplanowanej ciąży, powinny dodatkowo zadbać o inny rodzaj antykoncepcji, np. mechaniczną (prezerwatywa), chemiczną (żel lub krem plemnikobójczy) lub hormonalną (tabletki antykoncepcyjne lub plastry).

Polecamy

jakie-sa-metody-antykoncepcji-jak-wybrac-odpowiednia-dla-siebie
Seks

Jakie są metody antykoncepcji i jak wybrać odpowiednią dla siebie? Konsultacja z ginekologiem online

Antykoncepcja ma na celu niedopuszczenie do zapłodnienia lub zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Przy doborze metody antykoncepcyjnej oprócz preferencji pacjentki, kluczową kwestią jest stan zdrowia kobiety. Warto wiedzieć, jakie metody są dostępne i czym się różnią, ale ostateczny wybór odpowiedniej antykoncepcji najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Redakcja28.12.2021

Jak badać śluz szyjkowy?

Do obserwacji zgodnie z metodą Billingsa konieczne jest prowadzenie notatek. Obserwacji śluzu powinno się dokonywać codziennie, najlepiej w godzinach wieczornych, jednak przed oddaniem moczu. Do tego celu można użyć zwykłej czystej chusteczki. Przed pobraniem materiału do obserwacji należy dokładnie umyć ręce. Delikatnie uciskając obszar zewnętrznych narządów płciowych, należy pobrać niewielką ilość śluzu znajdującej się w sklepieniu pochwy. Czynność tę można sobie ułatwić, stawiając jedną nogę na niewielkim stołku, brzegu wanny, brodziku czy taborecie. Uważa się, że prawidłowej obserwacji można dokonać dopiero po upływie ok. 8–9 miesięcy systematycznych obserwacji.

Ważne jest, aby pamiętać, że metoda Billingsa jest skuteczniejsza, gdy jednocześnie obserwuje się temperaturę ciała (w trakcie owulacji jest ona mniej więcej o 0,4–0,5 stopni wyższa), a także innych objawów towarzyszących jajeczkowaniu (np. zwiększone libido, zatrzymanie wody w organizmie, pogorszenie samopoczucia czy też drobne zmiany skórne).

Obserwację śluzu szyjkowego może utrudniać szereg schorzeń, w tym np. infekcje bakteryjne lub grzybicze miejsc intymnych, noszenie zbyt obcisłej bielizny (w szczególności, gdy jest ona wykonana ze sztucznych materiałów), ponieważ zwiększa się temperatura i dochodzi do wzmożonej potliwości, oraz irygacja pochwy (może to doprowadzić do wysuszenia pochwy).

Zalety i wady metody Billingsa

Do najczęstszych zalet metody Billingsa zalicza się przede wszystkim brak negatywnego wpływu na gospodarkę hormonalną kobiety, zerowe koszty prowadzenia obserwacji, a także możliwość jej stosowania u pań z nieregularnymi cyklami.

Wadą jest z pewnością niska skuteczność i fakt, że na ogół nie jest ona polecana kobietom, które prowadzą aktywne życie seksualne. Metoda Billingsa nie chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Źródła
  1. M. Szamantowicz i wsp. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych. Ginekologia Polska, 2010, nr 81, s. 947–949.
  2. M. Napiórkowska-Orkisz i Z. Babińska. Położna wobec skuteczności, nauczania i promowania naturalnych metod planowania rodziny, na przykładzie metody objawowo-termicznej Josefa Rötzera. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2017, t. 2, nr 51, s. 241–247.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
jak-zadowolic-kobiete-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Tajemnica kobiecej satysfakcji, czyli jak zadowolić partnerkę
01.06.2022
Popularne w kategorii Seks
zel-antykoncepcyjny-jak-dziala-czy-jest-skuteczny
Seks
1 min.
Żel antykoncepcyjny - jak działa? Czy jest skuteczny?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.