account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Mrowienie głowy – co może oznaczać i jak je leczyć?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian25.04.2024Aktualizacja: 25.04.2024

Mrowienie głowy to objaw, który może mieć wiele przyczyn – od łatwych do wyeliminowania problemów skórnych po poważne schorzenia neurologiczne, które wymagają natychmiastowej reakcji i pomocy lekarskiej. Walka z tą dolegliwością powinna polegać przede wszystkim na wyeliminowaniu czynnika, który ją spowodował. Sprawdź, na jakie symptomy zwrócić uwagę i kiedy należy bezwzględnie udać się do lekarza.


mrowienie-glowy-przyczyny-leczenie
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Mrowienie głowy – kiedy się pojawia? Kogo dotyczy problem?
 2. Mrowienie głowy – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?
 3. Przyczyny mrowienia głowy – problemy skórne
 4. Neurologiczne przyczyny mrowienia głowy
 5. Mrowienie głowy – diagnostyka
 6. Mrowienie głowy – jak wygląda leczenie?

Mrowienie głowy – kiedy się pojawia? Kogo dotyczy problem?

Wyobraź sobie, że pracujesz nad ważnym projektem w pracy i nagle zaczynasz odczuwać mrowienie głowy. To nieprzyjemny objaw, który może obniżyć Twoją koncentrację i wpłynąć na jakość wykonywanego zadania – szczególnie jeśli uczucie mrowienia jest wyjątkowo dokuczliwe lub nie ustępuje. Mrowienie głowy to objaw, który może pojawiać się w różnych sytuacjach, np. gdy:

 • zbyt długo przebywasz w jednej pozycji;

 • Twoje ciało nie otrzymuje odpowiedniej dawki ruchu;

 • jesteś narażony na duże dawki stresu;

 • masz problemy z kręgosłupem, które objawiają się bólem promieniującym na inne części ciała.

Dolegliwości związane z mrowieniem i drętwieniem głowy często pojawiają się u osób w podeszłym wieku, jednak równie dobrze mogą wystąpić u przedstawicieli innych grup wiekowych. Objaw ten występuje również u przyszłych mam – podobnie jak ból głowy w ciąży może być wynikiem intensywnych zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele kobiety spodziewającej się dziecka. 

Mrowienie głowy – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Mrowienie głowy to objaw, któremu mogą towarzyszyć inne – równie nieprzyjemne – symptomy. Należą do nich m.in.:

 • uczucie drętwienia skóry;

 • świąd skóry głowy;

 • ból głowy o zróżnicowanym natężeniu;

 • jednoczesny ból głowy i szyi;

 • promieniujący ból kręgosłupa;

 • zawroty głowy;

 • problemy z koncentracją.

Mrowienie może dotyczyć całej głowy lub konkretnego jej obszaru. Jeśli niepokoją Cię te symptomy, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię na dalsze badania i do odpowiedniego specjalisty. A jeśli chcesz uniknąć oczekiwania w długich kolejkach, sprawdź ofertę pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, którą możesz zamówić na Welbi. Dzięki pakietom OCHRONA PLUS, OCHRONA COMPLEX lub OCHRONA GOLD możesz mieć dostęp do 3500 placówek medycznych w całej Polsce i możliwość skorzystania z szerokiej oferty badań diagnostycznych (laboratoryjnych i obrazowych), a oprócz tego możesz zyskać:

 • dostęp do konsultacji z wybranymi specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalistów i lekarzy POZ),

 • dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (liczba zależy od wybranego pakietu, nawet blisko 300 badań w pakiecie OCHRONA GOLD),

 • w najbardziej rozbudowanym pakiecie 4 wizyty domowe w ciągu roku, 2 konsultacje z psychologiem lub psychiatrą oraz profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku.

Możesz także być w stałym kontakcie z lekarzem online za sprawą e-konsultacji. To komfortowe rozwiązanie w trakcie leczenia przewlekłych chorób! Zamów ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach konkretnego pakietu Polisy Zdrowie Welbi.

Przyczyny mrowienia głowy – problemy skórne

Przyczyną mrowienia głowy mogą być różnego rodzaju problemy skórne. Świąd i towarzyszące mu mrowienie może być objawem łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS) – przewlekłej choroby, która pojawia się na skutek zakażenia grzybem Malassezia furfur i nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, a jej głównym objawem jest nadmiernie złuszczający się naskórek. Przypadłość ta częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Problem może przybrać na sile z powodu zaniedbań w zakresie higieny osobistej, niezdrowej diety czy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. 

Mrowienie może być też jednym z objawów zapalenia mieszków włosowych, u którego początku zazwyczaj stoi infekcja bakteryjna. Charakterystyczną oznaką tej choroby są również zmiany wypełnione treści ropną. Zmiany skórne, które mogą wywoływać mrowienie, są też wywołane przez łuszczycę, grzybicę, a nawet ospę wietrzną. 

U podstaw problemów dermatologicznych często leżą błędy w pielęgnacji, czyli używanie kosmetyków, które nie są dopasowane do rodzaju skóry. Tego rodzaju objawy konsultuj z dermatologiem. Jeśli mrowienie pojawia się sporadycznie i samoistnie mija, najprawdopodobniej nie wskazuje na chorobę, jednak każdy przypadek jest indywidualny i powinien zostać skonsultowany z lekarzem, zwłaszcza gdy mrowienie głowy przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków. 

Neurologiczne przyczyny mrowienia głowy

Mrowienie, podobnie jak ból głowy, może mieć przyczyny neurologiczne. Najczęściej wskazuje ono na:

 • zaburzenia lękowe – w przebiegu tzw. nerwicy może wystąpić nie tylko mrowienie głowy, ale także drętwienie określonych partii ciała, ucisk w żołądku czy silne bóle głowy;

 • udar mózgu – jeśli wraz z mrowieniem głowy występują problemy z mówieniem, chodzeniem, zawroty głowy, częściowy paraliż ciała, trzeba dopilnować, aby taka osoba szybko trafiła pod opiekę lekarz specjalistów. Ten zestaw dolegliwości może wskazywać na udar, który powoduje poważne konsekwencje zdrowotne oraz konieczność długotrwałej rehabilitacji;

 • stwardnienie rozsiane (SM) – pacjenci dotknięci tą chorobą bardzo często doświadczają problemów z czuciem – mrowienie pojawia się nagle wraz z uderzeniem fali gorąca lub zimna;

 • uszkodzenie nerwów obwodowych – do zaburzeń czucia dochodzi poprzez uszkodzone włókna nerwowe. Procesowi temu sprzyjają powikłania cukrzycy i choroba alkoholowa;

 • padaczka – mrowienie głowy to jeden z objawów zbliżającego się napadu;

 • schorzenia autoimmunologiczne – mrowienie głowy może pojawić się w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego układowego czy zespołu Guillaina-Barrego;

 • borelioza – w przebiegu tej choroby występują nie tylko ból i mrowienie głowy, ale także zaburzenia wzroku, padaczka, problemy z koncentracją oraz zaburzenia wzroku i słuchu. W przebiegu zakażenia może dojść też do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 

Mrowienie głowy – diagnostyka

Mrowienie głowy nie zawsze wskazuje na poważne problemy zdrowotne. Jednak jeśli problem pojawia się regularnie, nie mija i dotyczy jednego konkretnego obszaru, zgłoś się do lekarza. W zależności od charakteru symptomów towarzyszących lekarz może skierować Cię na tomografię głowy lub zlecić specjalistyczne badania krwi w kierunku chorób autoimmunologicznych. Jeśli problem dotyczy wyłącznie skóry, jej kondycji powinien przyjrzeć się dermatolog. Po wykluczeniu wszystkich przyczyn natury somatycznej sprawdź, czy problem nie leży w psychice i nie świadczy o zaburzeniach lękowych.

Mrowienie głowy – jak wygląda leczenie?

Gdy przyczyna mrowienia głowy zostanie już ustalona, należy rozpocząć leczenie przyczynowe. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry należy skupić się głównie na doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy i szamponów przeciwłupieżowych, a gdy w grę wchodzi padaczka lub borelioza, konieczna jest terapia farmakologiczna, ustalona przez lekarza. Aby złagodzić mrowienie o charakterze przejściowym, sięgnij po naturalne metody łagodzenia tej dolegliwości, np. masaż głowy lub ćwiczenia na kręgosłup w odcinku szyjnym.

Źródła
 1. I. Dormitrz i in., Neurologia. Podręcznik dla studentów fizjoterapii, t.1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
 2. H. Diener, Leczenie w neurologii, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2023.
 3. W. Kozubski, Terapia w chorobach układu nerwowego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2016.
 4. M. Błaszczyk-Kostanecka i in., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.