account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Joga hormonalna – czym jest i dlaczego warto ją praktykować?

Justyna Dereńlek. Agnieszka Żędzian06.10.2023Aktualizacja: 06.10.2023

Zastanawiasz się, jak sobie radzić z PMS, a może chcesz złagodzić objawy menopauzy? Zacznij praktykować jogę, która przywraca równowagę hormonalną. W ten sposób możesz poprawić płodność, uregulować cykl menstruacyjny czy stymulować pracę tarczycy. Sprawdź, co warto wiedzieć o jodze hormonalnej!


na-czym-polega-joga-hormonalna-komu-jest-zalecana
Adobe Stock

Polecane

twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
swieca-jak-wykonac-to-cwiczenie-krok-po-kroku
Fitness
2 min.
Świeca - jak wykonać to ćwiczenie krok po kroku?
29.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest joga hormonalna?
  2. Czy joga hormonalna łagodzi objawy menopauzy?
  3. Joga hormonalna – efekty
  4. Przeciwwskazania do ćwiczenia jogi hormonalnej
  5. Joga hormonalna – przykładowe ćwiczenia

Czym jest joga hormonalna?

Stworzyła ją brazylijska joginka Dinha Rodrigues. Joga hormonalna skierowana jest przede wszystkim do kobiet w okresie premenopauzalnym i klimakterium, co nie oznacza, że nie można jej praktykować w młodszym wieku. Pomaga ona stabilizować poziom hormonów w organizmie, dzięki czemu łagodzi objawy PMS, chorób tarczycy czy zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Ponadto joga hormonalna polecana jest kobietom, które skarżą się na trądzik hormonalny, bolesne miesiączki lub spadek libido. W zajęciach mogą uczestniczyć zarówno wysportowane kobiety, jak i te mniej sprawne fizycznie. Ta forma aktywności nie wymaga bowiem siły i dobrej kondycji fizycznej. Asany (pozycje wykonywane podczas praktyki jogi) oddziałują głównie na jajniki, nadnercza, tarczycę i przysadkę. Aby utrzymać prawidłowy poziom żeńskich hormonów, możesz rozpocząć praktykę jogi hormonalnej od 35. roku życia.

Dlaczego warto zapisać się na zajęcia jogi dla początkujących? W ten sposób możesz poprawić elastyczność ciała, wzmocnić mięśnie i zwiększyć zakres ruchu. Prawidłowo wykonywane asany pomagają się odstresować i usprawniają przepływ energii.

Czy joga hormonalna łagodzi objawy menopauzy?

Wspomniana forma aktywności może złagodzić objawy menopauzy, takie jak: uderzenia gorąca, bezsenność, migrena i wahania nastroju. Niekiedy traktuje się ją jako alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Nie możesz jednak samodzielnie odstawić leków, w przeciwnym razie narażasz się na nawrót dokuczliwych objawów menopauzy. Zanim zdecydujesz się na przerwanie terapii, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem.

Zastanawiasz się, jak ujędrnić i wygładzić skórę, a przy okazji poprawić mikrokrążenie? Wypróbuj jogę twarzy, dzięki której zmniejszysz zmarszczki, podwójny podbródek i worki pod oczami. W ten sposób możesz zmniejszyć oznaki starzenia i poprawić sobie samopoczucie. Aby zmaksymalizować korzyści, połącz automasaż twarzy z kilkuminutową medytacją i głębokim oddychaniem.

Jak zacząć praktykować? Ćwiczenia jogi powinny być proste i lekkie, dzięki czemu nie przyczynią się do urazów stawu ramiennego, nadgarstkowych, kolana i pleców. Pamiętaj, żeby dostosować ich intensywność do swoich możliwości.

Joga hormonalna – efekty

Eksperci twierdzą, że joga hormonalna wspiera leczenie niepłodności, a także pomaga w regulacji cyklu miesiączkowego. Łączy ona asany (ćwiczenia fizyczne) z pranaymami (technikami oddechowymi). Do podstawowych pozycji zaliczamy skręty, wygięcia i zgięcia, które masują narządy wewnętrzne. W ten sposób wspierają one pracę układu hormonalnego. Wspomniana forma aktywności pobudza metabolizm i krążenie krwi, jednocześnie pomaga wymodelować sylwetkę. Ponadto wspiera ona naszą odporność i łagodzi stany zapalne w organizmie.

Aby joga hormonalna przyniosła korzyści, należy praktykować ją regularnie. Efekty zazwyczaj zauważa się po 4 miesiącach. W pierwszym miesiącu warto ćwiczyć codziennie, później wystarczą 2–3 sesje tygodniowo.

Czy można ćwiczyć jogę w domu? Zacznij od podstawowych asan, takich jak:

  • pies z głową w dół (adho mukha svanasana),

  • skłon do przodu (uttanasana),

  • skręt w siadzie skrzyżnym (parsva svastikasana),

  • pozycja nieboszczyka (savasana),

  • pozycja góry (tadasana),

  • pozycja dziecka (balasana).

W ten sposób wzmocnisz kręgosłup, zwiększysz zakres ruchu, a także popracujesz nad świadomym oddechem i ukoisz nerwy.

Przeciwwskazania do ćwiczenia jogi hormonalnej

Jogi hormonalnej nie powinno wykonywać się w czasie miesiączki i ciąży, ponieważ w organizmie dochodzi wówczas do istotnych zmian hormonalnych. W tym czasie należy unikać asan, w których napina się mięśnie brzucha. Specjaliści odradzają przyjmowanie pozycji odwróconych podczas menstruacji i od II trymestru ciąży. Jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości, porozmawiaj o nich z instruktorem, zanim zapiszesz się na zajęcia. 

Nie oznacza to jednak, że przyszłe mamy muszą całkowicie rezygnować z jogi. Możesz zapisać się na zajęcia skierowane do ciężarnych. Zanim jednak zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z ginekologiem. Jeśli nie widzi przeciwwskazań, możesz uprawiać jogę w ciąży. Dzięki temu wzmocnisz mięśnie, uelastycznisz stawy i się odprężysz. Regularne ćwiczenia łagodzą bóle pleców, jednocześnie pomagają przygotować się do porodu, a następnie szybciej wrócić do formy. Asany dostosowane są do Twoich potrzeb i możliwości, a ich zmiana odbywa się w spokojnym tempie.

Joga hormonalna – przykładowe ćwiczenia

Zajęcia trwają 30–60 minut i rozpoczynają się od surya namaskar (powitania słońca), czyli sekwencji asan zsynchronizowanych z oddechem. Seria ruchów została zaczerpnięta z hatcha jogi, wpływającej na ciało i umysł. W ten sposób możesz rozciągnąć mięśnie i stawy, a także wzmocnić ciało – przede wszystkim brzuch i plecy. Asany są zaprojektowane tak, abyś odzyskała równowagę hormonalną. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać podstawowe pozycje.

Możesz zacząć od pozycji kobry (bhujangasana), która pobudza jajniki do pracy. Połóż się na brzuchu, czoło połóż na macie. Złącz nogi, a stopy obciągnij i ich grzbiety dociśnij do podłogi. Ułóż dłonie pod barkami, skieruj je do przodu. Weź głęboki wdech, zbliż łokcie do ciała i ściągnij łopatki. Powoli unieś klatkę piersiową i spójrz w górę. Utrzymuj pozycję przez kilka sekund i oddychaj. Przy każdym wdechu staraj się rozszerzyć klatkę piersiową. Z wydechem zegnij łokcie i opuść ciało na matę. Rozluźnij nogi i ramiona, po czym powtórz ćwiczenie.

Pozycja szarańczy (salabhasana) wzmacnia mięśnie dolnej części pleców, jednocześnie pozwala się odprężyć. Połóż się na plecach, zegnij kolana. Rozstaw stopy, upewnij się, że kolana i kostki tworzą linię prostą. Ułóż ręce wzdłuż ciała. Weź głęboki wdech, wbij pięty w matę i powoli unieś biodra. Rozluźnij mięśnie i pozostań w tej pozycji przez kilka sekund. Opuść biodra, chwilę odpocznij i powtórz.

Możesz również wykonać pozycję wielbłąda, czyli ustrasana. W ten sposób złagodzisz objawy związane z chorobami tarczycy, astmą, cukrzycą czy zapaleniem stawów kręgosłupa. Uklęknij na podłodze, rozstaw kolana na szerokość bioder, a uda ustaw prostopadle do maty. Oddychaj, delikatnie podwiń kość ogonową. Wygnij plecy i wyprostuj ręce tak, żeby dotknąć pięt. Postaraj się ściągnąć łopatki, dzięki czemu rozszerzysz klatkę piersiową. Utrzymaj tę pozycję przez 5 głębokich wdechów.

Źródła
  1. D. Rodriguez, Joga hormonalna. Jak zachować hormonalną równowagę?, Katowice 2022.
Author Justyna Dereń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
Seks
1 min.
Progesteron u mężczyzn - jak go podnieść lub obniżyć?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.