account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak toksyny wpływają na organizm?

Sylwia Brodniewska 07.07.2023Aktualizacja: 08.02.2024

Ludzki organizm codziennie narażony jest na działanie toksyn. Znajdują się one w pożywieniu, a także w powietrzu. Zdrowy organizm potrafi samodzielnie uporać się z zanieczyszczeniami, jednak ich nadmiar może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak objawia się nadmiar toksyn w organizmie i co zrobić, aby się ich pozbyć.


Jak toksyny wpływają na organizm
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Jakie są objawy nadmiaru toksyn w organizmie?
  2. Jak toksyny mogą wpływać na organizm?
  3. Jak zmniejszyć kontakt z toksynami?
  4. Jak pozbyć się toksyn z organizmu?

Jakie są objawy nadmiaru toksyn w organizmie?

Nadmiar toksyn w organizmie najczęściej objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. O tym, że ciało potrzebuje oczyszczenia, mogą świadczyć zaparcia, biegunki, bóle brzucha, nadmierne gazy oraz wymioty. Do tego dochodzą często nadprogramowe kilogramy, a także pogarsza się wygląd skóry. Pojawiają się wypryski, trądzik, skóra może być podrażniona i zaczerwieniona. Ponadto mogą wystąpić obrzęki kończyn, spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie, uczucie zmęczenia i znużenia, zaburzenia pamięci i koncentracji, problemy ze snem, huśtawka nastrojów oraz bóle głowy. Duża ilość toksyn w organizmie prowadzi do spadku odporności, przez co łatwiej o infekcje. 

Zdrowy organizm samodzielnie usuwa nagromadzone toksyny. Niezdrowa żywność, zawierająca pestycydy i konserwanty, negatywnie odbija się na zdrowiu i może być jedną z przyczyn chorób wątroby. Dodatkowo ciało, samodzielnie pozbywając się toksyn, może wydzielać różne, niekiedy niezbyt atrakcyjne, zapachy. Pochodzą one nie tylko z jamy ustnej, zmienia się też zapach potu. 

Jak toksyny mogą wpływać na organizm?

W organizmie mogą kumulować się nie tylko toksyny pochodzące z żywności, ale także te z powietrza. Długotrwała ekspozycja organizmu na zanieczyszczenia może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób, w tym nowotworów. To, jak toksyny wpływają na ludzki organizm, zależy od wdychanej substancji. W wielu warzywach i owocach znajdują się niewielkie ilości pestycydów. Mogą przyczyniać się do poronień, choroby Parkinsona, uszkodzeń układu nerwowego, a także wad wrodzonych u dzieci. 

Równie groźne dla człowieka są ftalany, czyli związki chemiczne, które można znaleźć w plastiku, a także w niektórych kosmetykach. Mogą powodować zaburzenia w pracy hormonów. Dużym zagrożeniem dla funkcjonowania organizmu jest pleśń, zarówno ta, którą można znaleźć w mieszkaniu, jak również ta pochodząca z nadpsutego jedzenia. Należy też uważać na mykotoksyny, które są niebezpieczne dla zdrowia. Długotrwały kontakt z nimi jest jednym z czynników wywołujących astmę. Nie bez znaczenia jest stosowanie chemicznych środków do sprzątania. W szczególności warto zwrócić uwagę na te w sprayu, ponieważ często powodują one podrażnienia dróg oddechowych, oczu, zawroty i bóle głowy, a w nadmiarze również problemy z pamięcią.

Poważne konsekwencje zdrowotne mają metale ciężkie. Ołów, rtęć, kadm i arsen mogą gromadzić się w tkankach miękkich, powodując problemy z sercem, układem nerwowym czy krwionośnym. Przyczyniają się do problemów z kośćmi, w tym mogą prowadzić do osteoporozy, zaburzeń wzrostu czy wad kręgosłupa. 

Jak zmniejszyć kontakt z toksynami?

Obecnie każdy z nas ma kontakt z toksynami. Dopóki jest ich niewiele i ekspozycja na nie nie jest długotrwała, nie wywołują one żadnych dolegliwości. Jeśli chcesz żyć zdrowiej, mimo to ogranicz kontakt z toksynami. Najłatwiej wyeliminujesz je ze swojego jadłospisu, rezygnując ze spożywania przetworzonej żywności, pełnej konserwantów i sztucznych barwników. Wybieraj produkty ekologiczne, pochodzące z certyfikowanych upraw, w szczególności organiczne jajka, mięso i nabiał. Zrezygnuj z alkoholu, gdyż jest on metabolizowany w wątrobie, która jest odpowiedzialna za detoksykację całego organizmu – nie dodawaj jej pracy! Czasem można też zastosować oczyszczającą kurację sokową, jednak pamiętaj, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Zanim zdecydujesz się na ten krok, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.

Jeśli stosujesz chemiczne środki czyszczące, zamień je na te ekologiczne albo przygotowane samodzielnie w domu z naturalnych substancji. Wybieraj też naturalne kosmetyki, pozbawione substancji zapachowych czy środków drażniących. 

A co z zanieczyszczeniem powietrza? Nie każdy z nas ma wpływ na to, gdzie mieszka. Warto jednak pamiętać, że osoby, które żyją w miejscach z czystym powietrzem, rzadziej chorują na choroby układu oddechowego, mają problemy skórne czy depresję. Jeśli zanieczyszczenie powietrza w Twojej okolicy jest duże, możesz stosować oczyszczacz powietrza, w ten sposób zmniejszysz ryzyko chorób. 

Jak pozbyć się toksyn z organizmu?

Ważnym organem odpowiedzialnym za detoksykację jest wątroba, dlatego jeśli chcesz pozbyć się szkodliwych substancji, zadbaj o nią. Kluczowa jest dieta. Powinna być pozbawiona fast foodów, tłuszczów trans. Dobrym pomysłem jest wyeliminowanie cukru i ograniczenie soli. Ich nadmiar może bowiem prowadzić do cukrzycy typu II czy nadciśnienia tętniczego. Pamiętaj jednak, że wprowadzanie zbyt agresywnych zmian i intensywna detoksykacja organizmu niekoniecznie będą dobrym sposobem na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia, dlatego nie podejmuj takich działań bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem.

Wesprzyj swój organizm ziołami. Sprawdzą się: bratek, mniszek lekarski, czystek czy skrzyp polny. Dobre działanie ma także zielona herbata. Do jadłospisu włącz warzywa, które zawierają dużo wody, jak: świeży ogórek, moczopędną żurawinę czy kiszonki, które są naturalnym probiotykiem. Nie zapominaj o piciu odpowiedniej ilości wody niegazowanej. Możesz wzbogacić jej smak, dodając cytrynę czy liść mięty. Woda oczyszcza organizm, w tym nerki. W jadłospisie nie powinno zabraknąć też błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Do posiłków możesz dodać siemię lniane, czarnuszkę, chlorellę czy spirulinę.

Źródła
  1. Toksykologia współczesna. Podręcznik dla studentów farmacji, red. W. Seńczuk, Wydawnictwo PZWL Warszawa 2006.
  2. Podstawy toksykologii, red. J.K. Piotrowski, Wydawnictwo WNT, Warszawa 2008. 
  3. Toksykologia, red. W. Piekoszewski, K. Jurowski, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.