account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przykurcz ścięgna Achillesa – co go powoduje i jak się objawia?

Emilia Kruszewska

lek. Agnieszka Żędzian

18.07.2023

Aktualizacja: 18.07.2023

Przykurcz ścięgna Achillesa to przypadłość dotykająca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do dysfunkcji dochodzi na skutek działania czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Charakterystycznym objawem skrócenia ścięgna jest konieczność chodzenia na palcach, co przynosi ulgę. Leczenie opiera się na ćwiczeniach. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.


przykurcz-sciegna-achillesa-jak-go-rozpoznac
Unsplash.com

Polecane

cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
przeciazenie-nadgarstka-na-czym-polega-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Przeciążenie nadgarstka - na czym polega leczenie domowe?
24.01.2022
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Spis treści
 1. Czym jest ścięgno Achillesa?
 2. Jak dochodzi do przykurczu ścięgna Achillesa?
 3. Objawy przykurczu ścięgna Achillesa
 4. Rehabilitacja i profilaktyka przykurczu ścięgna Achillesa
 5. Na czym polega operacyjne wydłużenie ścięgna Achillesa?

Czym jest ścięgno Achillesa?

Ścięgno Achillesa jest najdłuższym i najmocniejszym ścięgnem w ludzkim organizmie. Zbudowane jest z masywnych włókien kolagenowych i umiejscowione w tylnej części stawu skokowego. Łączy mięsień brzuchaty i płaszczkowaty łydki z piętą, a dokładnie guzem piętowym, z którego przechodzi w rozcięgno podeszwowe. Ścięgno ma strukturę zbitą i elastyczną z dużą tolerancją rozciągania. Ścięgno Achillesa umożliwia odrywanie stopy od podłoża, przetaczanie, wspinanie, przenoszenie ciężaru ciała na przodostopie. Pozwala również na wygenerowanie siły wybicia podczas skoku i biegu. W biomechanice ścięgno Achillesa uznawane jest główny zginacz stawu skokowego. Szeroka funkcjonalność struktury sprawia, że nawet najmniejsze uszkodzenie lub dysfunkcja ścięgna Achillesa zaburza całą mechanikę kończyny dolnej i uniemożliwia zachowanie prawidłowego wzorca chodu.

Jak dochodzi do przykurczu ścięgna Achillesa?

Poddawane wytrzymałości ścięgno Achillesa często ulega różnego rodzaju kontuzjom i dysfunkcjom. Jednym z często występujących jest przykurcz. Do skrócenia może dojść w wyniku działania czynników wewnętrznych, m.in.:

 • urazów rdzenia kręgowego,

 • przewlekłych stanów zapalnych ścięgien i mięśni,

 • wrodzonego zwyrodnienia ścięgna Achillesa,

 • chorób neurologicznych,

 • zaburzeń czynności tkanki mięśniowej,

 • dystrofii Duchenne’a (rzadka choroba genetyczna, prowadząca do postępującej degeneracji mięśni).

Jako przyczynę przykurczu ścięgna Achillesa wskazuje się również na czynniki zewnętrzne, do których należy m.in.: długotrwałe wzmożone napięcie mięśni łydek i stopy (np. wynikające z unieruchomienia kończyny), celowe i częste chodzenie na palcach, częste chodzenie na wysokich obcasach, siedzący tryb życia, podejmowanie się ćwiczeń nieadekwatnych do możliwości fizycznych i przygotowania (brak rozgrzewek), nagłe zwiększenie intensywności ćwiczeń.

Objawy przykurczu ścięgna Achillesa

Z przykurczem ścięgna Achillesa mamy do czynienia, jeśli zgięcie grzbietowe stawu skokowego wynosi więcej niż 10 stopni, a dodatkowo ulega zmniejszeniu przy próbie wyprostowania stawu kolanowego. Oceny zakresu pracy tyłostopia dokonuje ortopeda na podstawie testu stania na palcach, unoszeniu się na palce z pozycji ułożenia stóp na podłożu i chodu [1].

Przykurcz ścięgna Achillesa prowadzi do szeregu dolegliwości, które są zarówno objawem, jak i powikłaniem uszkodzenia ścięgna. Są to m.in.:

 • koślawienie pięt podczas chodzenia, 

 • niepoprawny wzorzec chodu, 

 • przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa, 

 • nadmierne przeciążenie przodostopia, które sprzyja bólowi stopy,

 • chodzenie na palcach.

Przykurcz ścięgna Achillesa może być diagnozowany razem ze stopą płasko-koślawą jako jej przyczyna lub stan współistniejący. 

Rehabilitacja i profilaktyka przykurczu ścięgna Achillesa

Przykurcz może być objawem zapalenia ścięgna Achillesa albo może je powodować, jeśli jest nieleczony. W niektórych przypadkach skrócenie struktury jest objawem zerwanego ścięgna, dlatego nie powinno się bagatelizować żadnych symptomów wskazujących na zaburzenia pracy ścięgna. Terapia jest prosta i opiera się na leczeniu zachowawczym. W celu rozluźnienia przykurczu stosowane są masaże sportowe, terapia manualna i ćwiczenia utrwalające zachowanie prawidłowych wzorców ruchowych podczas chodu, biegu i innych dyscyplin sportowych. Kluczowa jest więc analiza treningu, wprowadzenie zmian korygujących i niwelujących dolegliwości bólowe ścięgna. Uzupełnieniem rehabilitacji jest rolowanie, które z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie w domu. Do automasażu użyj rolki o gładkiej strukturze. Regularne sesje rolowania poprzez zwiększenie przepływu krwi w mięśniach, poprawiają elastyczność struktury ścięgna. Dodatkowo automasaż wspomaga usuwanie toksyn i pobudza procesy regeneracji. Regularne rolowanie zapobiega ponownym przykurczom. Profilaktyka prawidłowej funkcjonalności ścięgna Achillesa to również dobór odpowiedniego obuwia treningowego i codziennego. Właściwe powinno chronić staw skokowo-goleniowy, amortyzować wstrząsy i zminimalizować ryzyko urazów skrętnych. 

W przypadku braku powodzenia leczenia zachowawczego przeprowadzane jest operacyjne wydłużenie ścięgna Achillesa. Po zabiegu konieczne jest podjęcie rehabilitacji wspomagającej rozciąganie mięśnia trójgłowego łydki. Całkowity czas rekonwalescencji wynosi do 20 tygodni i wymaga współpracy z fizjoterapeutą.

Na czym polega operacyjne wydłużenie ścięgna Achillesa?

Operacyjne wydłużenie ścięgna Achillesa polega na przecięciu skóry i tkanki podskórnej w miejscu jego przebiegu, a następnie na wykonaniu niewielkich nacięć ścięgna w kształcie litery Z. W dalszej kolejności mechanicznie rozciąga się ścięgno do odpowiedniej długości i zakłada się szwy w miejscach nacięcia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

lek. Agnieszka Żędzian
Źródła
 1. R. Tomaszewski, B. Czasławska, Stopa płasko-koślawa dziecięca, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2020, 4, s. 368–372. 
 2. A.M. Pogorzała, K. Wysokińska, Zerwanie ścięgna Achillesa – przyczyny, objawy kliniczne, metody leczenia i profilaktyka zapobiegająca urazom, „Fizjoterapia – wiedza i doświadczenie”, 2020, s. 47–61.
 3. I. Sudoł-Szopińska i in., Entezopatie i zapalenie entez. Część I. Etiopatogeneza, „Journal of Ultrasonography”, 2015, 15, s. 72–84.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.