Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Rumień na twarzy – tylko reakcja alergiczna czy już choroba?

Katarzyna Grzyś-Kurka

lek. Wiktor Trela

09.03.2022

Aktualizacja: 03.10.2022

Rumień na twarzy powstaje w wyniku przekrwienia mocno unaczynionej i unerwionej cery. Nierzadko silnemu zaczerwienieniu towarzyszy pieczenie, a niekiedy wręcz ból. Do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych może dojść w wyniku stresu, ale i reakcji immunologicznej organizmu na działanie alergenu. Rumień na twarzy to także charakterystyczny symptom tocznia rumieniowatego i tzw. choroby piątej u dzieci.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
rumien-na-twarzy-przyczyny-objawy
pixabay

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Spis treści
 1. Czym jest rumień na twarzy?
 2. Jak się objawia rumień twarzy?
 3. Rumień na twarzy – przyczyny
 4. Rumień na twarzy – jak można się go pozbyć?
 5. Alergiczny, piekący rumień na twarzy
 6. Rumień na twarzy dziecka podczas „choroby piątej”
 7. Trądzik różowaty a rumień na twarzy
 8. Rumień na twarzy przy toczniu rumieniowatym
 9. Rumień na twarzy przy atopowym zapaleniu skóry

Czym jest rumień na twarzy?

Skóra twarzy zawiera cieńszą warstwę tkanki tłuszczowej. Jednocześnie jest niemal nieustannie narażona na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczone powietrze. Jest przy tym silnie unerwiona i unaczyniona, dlatego nagłe rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje powstanie rumienia

Rumień na twarzy to wyraźne i ograniczone powierzchniowo silne zaczerwienienie, które przypomina niekiedy poparzenie. Może być to objaw towarzyszący chorobie albo reakcja na alergen. W każdym wypadku warto skonsultować zmianę z lekarzem, ponieważ może ona świadczyć o poważnych zaburzeniach.

Jak się objawia rumień twarzy?

Rumień na policzkach, brodzie i nosie często przybiera postać plam o niejednorodnych rozmiarach. Mogą być to punktowe zaczerwienienia, ale i rozległe zmiany. Pojawieniu się rumienia może towarzyszyć tkliwość cery, pieczenie i wyraźnie podwyższona ciepłota tych partii skóry, które dotknięte zostały zmianą. Ponieważ rumień to skutek nagłego rozszerzenia naczyń krwionośnych – nierzadko towarzyszą mu popękane naczynka.

Rumień na twarzy – przyczyny

Rumień na twarzy u dziecka i osób dorosłych może mieć takie same przyczyny. Wśród najczęściej występujących należy wymienić:

 • trądzik różowaty;

 • atopowe zapalenie skóry,

 • łojotokowe zapalenie skóry,

 • reakcję alergiczną,

 • reakcję niepożądaną na przyjmowane leki,

 • silny stres i towarzyszący mu nagły wzrost ciśnienia tętniczego,

 • nadużywanie alkoholu,

 • rumień zakaźny (tzw. chorobę piątą),

 • toczeń rumieniowaty.

Wystąpienie rumienia na policzkach, nosie, brodzie, szyi i dekolcie często towarzyszy skórze naczyniowej. Jest ona bowiem bardzo reaktywna. Oznacza to, że łatwo pojawiają się na niej zaczerwienienia po kontakcie z czynnikiem drażniącym.

Rumień na twarzy – jak można się go pozbyć?

Leczenie rumienia na twarzy wymaga wcześniejszej diagnostyki. Pozwala to określić przyczynę powstawania zaczerwienienia. W zależności od czynnika powodującego pojawienie się czerwonego rumienia na twarzy inna będzie metoda leczenia.

Alergiczny, piekący rumień na twarzy

Rumień alergiczny stanowi jedną z form reakcji obronnych organizmu na drażniące działanie czynnika uczulającego. Aby pozbyć się rumienia alergicznego, konieczne jest ograniczenie kontaktu z substancjami uczulającymi, obecnymi m.in. w biżuterii i kosmetykach. Najczęściej są to: metale (m.in. nikiel, pallad, kobalt, chrom), konserwanty oraz substancje zapachowe. 

W celu pozbycia się nagłego rumienia na twarzy lekarz może zalecić stosowanie leków antyalergicznych oraz miejscowo glikokortykosteroidów. Pozwoli to złagodzić stan zapalny, dzięki czemu zmniejszy się zaczerwienienie.

Rumień na twarzy dziecka podczas „choroby piątej”

Rumień zakaźny (zwany chorobą piątą) jest obok rumienia nagłego (zwanego chorobą szóstą), często występująca chorobą wśród małych dzieci. U dorosłych często przebiega bezobjawowo, natomiast u dzieci pojawia się czerwonosina wysypka na policzkach. 

Rumień na policzku u dziecka nie wymaga leczenia. Nie stosuje się do złagodzenia zaczerwienienia żadnych leków. Znika on bowiem samoistnie po upływie mniej więcej dwóch tygodni.

Trądzik różowaty a rumień na twarzy

Niezwykle istotne w przypadku trądziku różowatego okazuje się wdrożenie leczenia przyczynowego. Obejmuje ono: ograniczenie ekspozycji skóry twarzy na działanie promieniowania słonecznego, rezygnację z palenia papierosów i nadużywania alkoholu oraz modyfikację diety. Nie jest również wskazane korzystanie z sauny czy solarium.

Lekarz poza farmakoterapią może zlecić stosowanie miejscowe kremów, żeli i emulsji zawierających metronidazol, kwas azelainowy lub iwermektynę. Korzystne efekty przynosi laseroterapia lub terapia światłem LED.

Rumień na twarzy przy toczniu rumieniowatym

Aż u 70 proc. chorych na toczeń rumieniowaty występuje charakterystyczny rumieniec na policzkach, przybierający kształt motyla. Aby zapobiegać powstawaniu zmian skórnych, ważne jest unikanie ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego. Ponadto specjalista może zalecić stosowanie miejscowo maści lub kremów zawierających sterydy. Niekiedy konieczne może okazać się zastosowanie zaleconych przez lekarza leków immunosupresyjnych.

Rumień na twarzy przy atopowym zapaleniu skóry

Jednym z objawów atopowego zapalenia skóry są zmiany rumieniowe na twarzy. Aby pozbyć się zaczerwienienia, któremu często towarzyszy łuszczenie się naskórka i świąd, warto sięgnąć po nawilżające i natłuszczające emolienty. Jeśli zmiany są ostre, lekarz może zalecić stosowanie miejscowo środków przeciwzapalnych lub leków doustnych. Ważne jest też ograniczenie stosowania drażniących skórę kosmetyków i unikanie poddawania skóry wpływowi zanieczyszczeń z powietrza (w tym dymu papierosowego).

Źródła
 1. J. Zdrada, W. Odrzywołek, Analiza termograficzna i fotografia kliniczna w identyfikacji rumienia skóry w przebiegu mezoterapii mikroigłowej, [w:] M. Maciąg, K. Maciąg (red.), Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, Lublin 2018, s. 21–29.
 2. D. Chomiczewska-Skóra, M. Kieć-Świerczyńska, Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, „Alergia” 2014, nr 1, s. 19–24.
 3. A. Surgiel-Gemza, K. Gemza, Trądzik różowaty – metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, vol. 7, nr 5, s. 543–550.
 4. M. Skoczyńska, Skórne postacie tocznia rumieniowatego, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, vol. 5, nr 6, s. 637–640.
 5. M. Millan, J. MIjas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, „Nowa Pediatria” 2017, nr 4, s. 114–122.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.