account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Rumień na twarzy – tylko reakcja alergiczna czy już choroba?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Wiktor Trela09.03.2022Aktualizacja: 02.04.2024

Rumień na twarzy powstaje w wyniku przekrwienia mocno unaczynionej i unerwionej cery. Nierzadko silnemu zaczerwienieniu towarzyszy pieczenie, a niekiedy wręcz ból. Do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych może dojść w wyniku stresu, ale i reakcji immunologicznej organizmu na działanie alergenu. Rumień na twarzy to także charakterystyczny symptom tocznia rumieniowatego i tzw. choroby piątej u dzieci.


rumien-na-twarzy-przyczyny-objawy
pixabay

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest rumień na twarzy?
  2. Jak się objawia rumień twarzy?
  3. Rumień na twarzy – przyczyny
  4. Rumień na twarzy – jak można się go pozbyć?
  5. Alergiczny, piekący rumień na twarzy
  6. Rumień na twarzy dziecka podczas „choroby piątej”
  7. Trądzik różowaty a rumień na twarzy
  8. Rumień na twarzy przy toczniu rumieniowatym
  9. Rumień na twarzy przy atopowym zapaleniu skóry

Czym jest rumień na twarzy?

Skóra twarzy zawiera cieńszą warstwę tkanki tłuszczowej. Jednocześnie jest niemal nieustannie narażona na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczone powietrze. Jest przy tym silnie unerwiona i unaczyniona, dlatego nagłe rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje powstanie rumienia

Rumień na twarzy to wyraźne i ograniczone powierzchniowo silne zaczerwienienie, które przypomina niekiedy poparzenie. Może być to objaw towarzyszący chorobie albo reakcja na alergen. W każdym wypadku warto skonsultować zmianę z lekarzem, ponieważ może ona świadczyć o poważnych zaburzeniach.

Jak się objawia rumień twarzy?

Rumień na policzkach, brodzie i nosie często przybiera postać plam o niejednorodnych rozmiarach. Mogą być to punktowe zaczerwienienia, ale i rozległe zmiany. Pojawieniu się rumienia może towarzyszyć tkliwość cery, pieczenie i wyraźnie podwyższona ciepłota tych partii skóry, które dotknięte zostały zmianą. Ponieważ rumień to skutek nagłego rozszerzenia naczyń krwionośnych – nierzadko towarzyszą mu popękane naczynka.

Obserwujesz na swojej twarzy niepokojący rumień, który powinien zostać skonsultowany z lekarzem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u lekarza pierwszego kontaktu nie będzie trwało dłużej niż 1 dzień, a u specjalisty – z reguły 3 dni robocze.

Konsultację możesz zamówić za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. Sprawdź, co wchodzi w zakres pakietów i wybierz najbardziej odpowiedni dla siebie! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Rumień na twarzy – przyczyny

Rumień na twarzy u dziecka i osób dorosłych może mieć takie same przyczyny. Wśród najczęściej występujących należy wymienić:

  • trądzik różowaty;

  • atopowe zapalenie skóry,

  • łojotokowe zapalenie skóry,

  • reakcję alergiczną,

  • reakcję niepożądaną na przyjmowane leki,

  • silny stres i towarzyszący mu nagły wzrost ciśnienia tętniczego,

  • nadużywanie alkoholu,

  • rumień zakaźny (tzw. chorobę piątą),

  • toczeń rumieniowaty.

Wystąpienie rumienia na policzkach, nosie, brodzie, szyi i dekolcie często towarzyszy skórze naczyniowej. Jest ona bowiem bardzo reaktywna. Oznacza to, że łatwo pojawiają się na niej zaczerwienienia po kontakcie z czynnikiem drażniącym.

Rumień na twarzy – jak można się go pozbyć?

Leczenie rumienia na twarzy wymaga wcześniejszej diagnostyki. Pozwala to określić przyczynę powstawania zaczerwienienia. W zależności od czynnika powodującego pojawienie się czerwonego rumienia na twarzy inna będzie metoda leczenia.

Alergiczny, piekący rumień na twarzy

Rumień alergiczny stanowi jedną z form reakcji obronnych organizmu na drażniące działanie czynnika uczulającego. Aby pozbyć się rumienia alergicznego, konieczne jest ograniczenie kontaktu z substancjami uczulającymi, obecnymi m.in. w biżuterii i kosmetykach. Najczęściej są to: metale (m.in. nikiel, pallad, kobalt, chrom), konserwanty oraz substancje zapachowe. 

W celu pozbycia się nagłego rumienia na twarzy lekarz może zalecić stosowanie leków antyalergicznych oraz miejscowo glikokortykosteroidów. Pozwoli to złagodzić stan zapalny, dzięki czemu zmniejszy się zaczerwienienie.

Rumień na twarzy dziecka podczas „choroby piątej”

Rumień zakaźny (zwany chorobą piątą) jest obok rumienia nagłego (zwanego chorobą szóstą), często występująca chorobą wśród małych dzieci. U dorosłych często przebiega bezobjawowo, natomiast u dzieci pojawia się czerwonosina wysypka na policzkach. 

Rumień na policzku u dziecka nie wymaga leczenia. Nie stosuje się do złagodzenia zaczerwienienia żadnych leków. Znika on bowiem samoistnie po upływie mniej więcej dwóch tygodni.

Trądzik różowaty a rumień na twarzy

Niezwykle istotne w przypadku trądziku różowatego okazuje się wdrożenie leczenia przyczynowego. Obejmuje ono: ograniczenie ekspozycji skóry twarzy na działanie promieniowania słonecznego, rezygnację z palenia papierosów i nadużywania alkoholu oraz modyfikację diety. Nie jest również wskazane korzystanie z sauny czy solarium.

Lekarz poza farmakoterapią może zlecić stosowanie miejscowe kremów, żeli i emulsji zawierających metronidazol, kwas azelainowy lub iwermektynę. Korzystne efekty przynosi laseroterapia lub terapia światłem LED.

Rumień na twarzy przy toczniu rumieniowatym

Aż u 70 proc. chorych na toczeń rumieniowaty występuje charakterystyczny rumieniec na policzkach, przybierający kształt motyla. Aby zapobiegać powstawaniu zmian skórnych, ważne jest unikanie ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego. Ponadto specjalista może zalecić stosowanie miejscowo maści lub kremów zawierających sterydy. Niekiedy konieczne może okazać się zastosowanie zaleconych przez lekarza leków immunosupresyjnych.

Rumień na twarzy przy atopowym zapaleniu skóry

Jednym z objawów atopowego zapalenia skóry są zmiany rumieniowe na twarzy. Aby pozbyć się zaczerwienienia, któremu często towarzyszy łuszczenie się naskórka i świąd, warto sięgnąć po nawilżające i natłuszczające emolienty. Jeśli zmiany są ostre, lekarz może zalecić stosowanie miejscowo środków przeciwzapalnych lub leków doustnych. Ważne jest też ograniczenie stosowania drażniących skórę kosmetyków i unikanie poddawania skóry wpływowi zanieczyszczeń z powietrza (w tym dymu papierosowego).

Źródła
  1. J. Zdrada, W. Odrzywołek, Analiza termograficzna i fotografia kliniczna w identyfikacji rumienia skóry w przebiegu mezoterapii mikroigłowej, [w:] M. Maciąg, K. Maciąg (red.), Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, Lublin 2018, s. 21–29.
  2. D. Chomiczewska-Skóra, M. Kieć-Świerczyńska, Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, „Alergia” 2014, nr 1, s. 19–24.
  3. A. Surgiel-Gemza, K. Gemza, Trądzik różowaty – metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, vol. 7, nr 5, s. 543–550.
  4. M. Skoczyńska, Skórne postacie tocznia rumieniowatego, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, vol. 5, nr 6, s. 637–640.
  5. M. Millan, J. MIjas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, „Nowa Pediatria” 2017, nr 4, s. 114–122.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.