Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak skutecznie zwalczyć trądzik kosmetyczny?

Sylwia Brodniewska 22.04.2024Aktualizacja: 22.04.2024

Niewielkie krostki, wypryski i zmiany skórne zlokalizowane w konkretnych miejscach na skórze to często trądzik kosmetyczny. Najczęściej walczą z nim kobiety, które często wykonują mocny makijaż, a także nie stosują odpowiedniej pielęgnacji skóry. Chociaż jest dużo łatwiejszy w leczeniu niż trądzik pospolity, to wymaga podjęcia pewnych kroków. Poznaj nasze rady pielęgnacyjne.


skuteczne-sposoby-na-tradzik-kosmetyczny
Unsplash.com

Polecane

co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jak powstaje trądzik kosmetyczny?
  2. Makijaż przy trądziku kosmetycznym
  3. Jak leczyć trądzik kosmetyczny?

Jak powstaje trądzik kosmetyczny?

Trądzik kosmetyczny najczęściej pojawia się u kobiet, zwłaszcza tych często eksperymentujących z produktami do pielęgnacji twarzy. Jest zlokalizowany na twarzy, ale może się pojawić również trądzik na dekolcie czy szyi. Trądzik kosmetyczny zazwyczaj powstaje u kobiet stosujących duże ilości kosmetyków, o bogatych składach i wielu składnikach aktywnych. 

Nasilenie zmian pojawia się w wyniku nakładania na skórę zbyt wielu warstw. Podczas porannej rutyny pielęgnacyjnej nakładane są zazwyczaj krem pod oczy, serum, krem nawilżający i krem z filtrem SPF. Wiele kobiet nakłada również makijaż, składający się najczęściej z podkładu, korektora, pudru matującego, róża, bronzera i rozświetlacza. 

Wszystkie te produkty razem mogą działać komedogennie, prowadząc do zatykania porów i powstawania zmian trądzikowych. Do rozprzestrzeniania bakterii przyczynia się także brak systematyczności w myciu pędzli, gąbek i innych akcesoriów do makijażu. Bakterie są rozprowadzane po twarzy właśnie za ich pomocą. 

Krosty, grudki i stany zapalne zazwyczaj pojawiają się w określonych miejscach, czyli na linii nakładania makijażu kolorowego. Najwięcej zauważysz ich na policzkach, linii żuchwy czy czole. 

Trądzik kosmetyczny to problem występujący nie tylko u kobiet wykonujących makijaż, ale również u każdego, kto stosuje nieodpowiednią pielęgnację. Przykładem jest zbyt długie trzymanie maseczek na twarzy niż jest to wskazane przez producenta na opakowaniu. To często przyczynia się do pojawiania się zmian skórnych, bolesnych grudek czy podrażnień. Efekt jest więc odwrotny od zamierzonego. Jeśli borykasz się z trądzikiem, wybierz się na konsultację do dermatologa. Specjalista wskaże Ci odpowiednie preparaty do Twojego typu cery. 

Makijaż przy trądziku kosmetycznym

Jeśli na co dzień borykasz się z zaskórnikami, grudkami i krostami, a ponadto Twoja skóra przetłuszcza się, zamiast mocnego, kryjącego makijażu spróbuj wykonać delikatniejszy i przy użyciu mniejszej ilości kosmetyków. Mocny podkład zastąp takim o lżejszej formule lub nałóż nawilżający krem BB. Jeśli masz przebarwienia na skórze czy pojedyncze krosty, ukryj je pod korektorem. Do pielęgnacji cery trądzikowej idealnie sprawdzą się także kosmetyki mineralne. 

Duże znaczenie dla skóry mają pędzle i gąbki, jakie stosujesz do makijażu. Pamiętaj, aby myć je regularnie. Wykorzystaj do tego specjalne, antybakteryjne mydełko lub użyj delikatnej pianki czy szarego mydła. Pamiętaj, aby po umyciu akcesoriów dokładnie je osuszyć. Trądzik kosmetyczny pojawi się również wtedy, gdy nakładasz makijaż i pielęgnację brudnymi dłońmi. Przed aplikacją umyj je dokładnie, osusz, a dodatkowo zdezynfekuj.

Problemów skórnych unikniesz, jeśli będziesz sięgać po preparaty z ważną datą. Stosowanie przeterminowanego podkładu, cieni czy tuszu do rzęs skutkuje nie tylko pojawieniem się problemów skórnych, ale też nierzadko prowadzi do zapalenia spojówek czy rozwoju chorób skóry. 

Jak leczyć trądzik kosmetyczny?

W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego czy grudkowego, trądzik kosmetyczny jest łatwy w leczeniu. W pierwszej kolejności przeanalizuj swoją pielęgnację i stosowane produkty. Jeśli sięgasz po brudne pędzle, nie zachowujesz podstawowych zasad higieny czy stosujesz kosmetyki niezgodnie z przeznaczeniem, zmień to, by móc cieszyć się gładką skórą. 

Do leczenia trądziku kosmetycznego wystarczy zazwyczaj odpowiednia pielęgnacja. Jej podstawą powinien być skuteczny, ale delikatny płyn lub olejek oczyszczający. Jej działanie wspomożesz domowymi sposobami na wypryski

Skórę oczyszczaj dwukrotnie. Za każdym razem stosuj tę samą piankę czy żel lub aplikuj dwa różne preparaty. Dobrym rozwiązaniem są produkty nie tylko oczyszczające, ale też pielęgnacyjne, takie jak ceramidy, kwas hialuronowy czy aloes. Dokładne usunięcie makijażu, zanieczyszczeń, sebum czy potu ogranicza ryzyko rozwoju trądziku zaskórnikowego. Pamiętaj, aby taki produkt nie naruszał bariery hydrolipidowej skóry. 

Na czystą i suchą skórę nałóż dobrze nawilżający krem. Najlepiej o lekkiej formule, która nie będzie zapychać porów skóry. Dobrze, gdyby krem dodatkowo matowił skórę i pozostawiał ją miękką w dotyku. Nie zapominaj o kremie z filtrem. Z jego nałożeniem poczekaj ok. 10 minut po nałożeniu kremu nawilżającego. Jeśli chcesz nakładać makijaż, stosuj jedynie czyste akcesoria. 

Jeśli zmiany skórne są niewielkie i występują w kilku miejscach, sięgnij po produkty do stosowania punktowego. Zawierają one składniki antybakteryjne, kojące i zmniejszające stan zapalny skóry. Ponadto raz w tygodniu złuszczaj naskórek. Sięgaj po peelingi enzymatyczne – nałóż na kilka minut na skórę, a następnie zmyj. Przy regularnym stosowaniu zauważysz, że Twoja skóra będzie jaśniejsza, wolna od wyprysków i o prawidłowym kolorycie. 

Choroby skóry często są bagatelizowane. A szybka diagnostyka ułatwia skuteczne wyeliminowanie problemu w krótkim czasie. Jeśli potrzebujesz dostępu do specjalistów nie tylko od chorób skóry, zapoznaj się z ofertą Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W zależności od wybranego pakietu możesz mieć dostęp do różnych usług medycznych, w tym konsultacji lekarskich (w tym z dermatologiem), badań czy zabiegów ambulatoryjnych.

Zamów ofertę jednego z pakietów i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może pomóc Ci zadbać o swoje zdrowie.

Źródła
  1. M. Noszczyk, Kosmetologia lecznicza i pielęgnacyjna, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
  2. Z. Adamski, Dermatologia dla kosmetologów, red. A. Kaszuba, Elsevier, Urban & Partner, Wrocław 2017.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.