account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jakie są skuteczne sposoby na trądzik młodzieńczy?

Sylwia Brodniewska 13.04.2024Aktualizacja: 13.04.2024

Trądzik młodzieńczy najczęściej pojawia się u osób w wieku 13–18 lat. Krosty, wypryski, widoczne zaskórniki i stany zapalne są problemem estetycznym, z którym młodzi ludzie chcą walczyć. Odpowiednio dobrana pielęgnacja i farmakologia ma ogromne znaczenie dla zniwelowania niedoskonałości na skórze. Poznaj skuteczne sposoby na trądzik młodzieńczy.


skuteczne-sposoby-na-tradzik-mlodzienczy
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jak rozpoznać trądzik młodzieńczy?
  2. Jak leczyć trądzik młodzieńczy?
  3. Pielęgnacja skóry z trądzikiem młodzieńczym
  4. Czy dieta może zmniejszyć trądzik młodzieńczy?

Jak rozpoznać trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to choroba o charakterze zapalnym, która dotyka osoby w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się nadmiernym pobudzeniem gruczołów łojowych, w wyniku czego skóra mocno się przetłuszcza, pojawiają się zaskórniki, stany zapalne i wypryski. Grudki i krosty z wydzieliną ropną pojawiają się zazwyczaj na brodzie, czole, nosie i policzkach, a w niektórych przypadkach nawet na dekolcie czy plecach. 

Objawy trądziku młodzieńczego mogą towarzyszyć również osobom dorosłym. Prawidłowa diagnoza skóry i znalezienie przyczyny są bardzo istotne w osiągnięciu oczekiwanego efektu. 

Trądzik młodzieńczy najczęściej wynika ze wzrostu stężenia niektórych hormonów, głównie androgenów, jednak również wysoki poziom estrogenów może być odpowiedzialny za pogorszenie się stanu skóry. Nie bez znaczenia są działania, na które każdy z nas ma wpływ. Niekorzystnie na skórę wpływają:

  • dieta obfitująca w przetworzone produkty, cukier i duże ilości soli, 

  • nadmierne spożycie alkoholu,

  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry, prowadząca do nadmiernego przesuszenia,

  • spożywanie zbyt małej ilości wody,

  • długotrwały stres,

  • brak stosowania ochrony przeciwsłonecznej.

Czynniki genetyczne również mogą warunkować trądzik, dlatego jeśli w Twojej rodzinie zdarzały się takie przypadki, to u Ciebie również mogą pojawić się problemy z niedoskonałościami skóry.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Leki na trądzik młodzieńczy należy stosować jedynie pod kontrolą dermatologa, niezależnie od tego, czy są one aplikowane miejscowo czy ogólnoustrojowo. Aby terapia przeciwtrądzikowa była skuteczna, należy połączyć ze sobą kilka elementów: farmakologię, dietę i pielęgnację. Rodzaj leczenia jest dobierany przez dermatologa podczas wizyty.

Jeśli zależy Ci na czasie i nie chcesz czekać w długich kolejkach do tego lekarza, kup pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Wybierz jeden z 3 pakietów, żeby móc:

  • mieć dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z czasem oczekiwania na wizytę do 24 godzin,

  • umawiać się do specjalistów dostępnych w ramach danego pakietu, w tym dermatologa, z czasem oczekiwania na konsultację przeważnie do 3 dni roboczych,

  • zrobić badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe bez dodatkowych kosztów.

Zadbaj o swoje zdrowie i bądź w kontakcie z lekarzem. Pamiętaj, że leczenie trądziku młodzieńczego to długi proces i wymaga regularnych wizyt w gabinecie lekarskim. Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać z tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. 

 Leki przepisane przez lekarza mogą być różne, dlatego nie należy się sugerować rekomendacjami innych osób. Częstym wyborem jest maść na trądzik młodzieńczy. Może ona zawierać w sobie antybiotyk na bazie erytromycyny lub klindamycyny. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian lekarz może zadecydować o włączeniu leczenia izotretynoiną, która zawiera w składzie pochodną witaminy A. 

Leki na trądzik młodzieńczy mogą zawierać kwasy, takie jak azelainowy czy salicylowy, cynk, nadtlenek benzoilu oraz wyciągi z roślin. Często w leczeniu zmian skórnych wykorzystywane są też szałwia, lawenda, arnika i oczar wirginijski. 

Pielęgnacja skóry z trądzikiem młodzieńczym

Samo stosowanie leków na trądzik nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zmienisz swojego sposobu pielęgnacji skóry. Zły dobór preparatów na trądzik może nie tylko nasilić problem czy spowodować trądzik kosmetyczny, ale również zaburzyć barierę hydrolipidową i doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry. Jeśli zmagasz się z zaskórnikami, przetłuszczającą się skórą i zmianami trądzikowymi, to skup się na odpowiednim oczyszczaniu. Możesz sięgnąć po pianki, żele lub emulsje, które nie tylko usuną zanieczyszczenia z powierzchni skóry, ale również będą normalizować wydzielanie sebum, zmniejszą stany zapalne i zaczerwienienie. Jeśli nakładasz makijaż lub kremy z filtrem, warto zastosować dwuetapowe oczyszczanie. Pierwszy etap usunie zanieczyszczenia z twarzy, a drugi będzie działał pielęgnująco na skórę.

Mitem jest, że cera trądzikowa nie potrzebuje nawilżania. Zapamiętaj, że jest ono ważne dla każdego rodzaju cery, nie tylko suchej. Poszukuj kremów o lekkiej formule, ponieważ zbyt tłuste mogą działać komedogennie i zapychać pory. Krem nawilżający nakładaj codziennie rano na oczyszczoną skórę. Następnie stosuj kosmetyki chroniące przed słońcem. Najlepsze będą te z filtrem przynajmniej SPF 30. Podczas wieczornej rutyny możesz sięgnąć po produkty z cynkiem, który działa przeciwzapalnie, czy z alantoiną o właściwościach łagodzących. Nigdy nie kładź się spać bez uprzedniego oczyszczenia skóry i nałożenia kremu. Takie działanie spotęguje problemy z niedoskonałościami.

Czy dieta może zmniejszyć trądzik młodzieńczy?

Odpowiednio skomponowany jadłospis dostarcza witamin i minerałów, które są ważne dla funkcjonowania organizmu. Prawidłowa dieta może zatem wspomagać leczenie trądziku młodzieńczego. Unikaj wszelkich produktów, które działają prozapalnie. Fast foody, tłuste jedzenie, dania instant czy wyroby cukiernicze mogą pogarszać stan skóry. Negatywnie wpływają również na jelita, a także na wątrobę. 

Co w takim razie jeść przy trądziku młodzieńczym? Twoja dieta powinna opierać się na świeżych warzywach i owocach, chudym mięsie, produktach pełnoziarnistych i nabiale. Korzystaj z produktów sezonowych, ponieważ są one najsmaczniejsze i zawierają dużo cennych mikroelementów. Do diety koniecznie włącz ryby morskie. Są one nie tylko doskonałym źródłem kwasów omega-3, ale również zawierają cynk, który wspomaga leczenie trądziku. 

Źródła
  1. M. Noszczyk, Kosmetologia lecznicza i pielęgnacyjna, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
  2. J. Tan, K. Bhate, A global perspective on the epidemiology of acne, „British Journal of Dermatology”, 2015, 172, s. 3–12.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.