account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Szczepienie w 6. roku życia – co obejmuje?

lek. Agnieszka Żędzian02.08.2023Aktualizacja: 02.08.2023

Jeśli Twoje dziecko skończyło już 5 lat, zgłoś się z nim na kolejne szczepienie ochronne. W 6. roku życia powinno otrzymać szczepienia przypominające przeciwko takim chorobom, jak: błonica, tężec, krztusiec, odra, świnka, różyczka i polio. Skonsultuj się ze swoim lekarzem i dowiedz się, kiedy zgłosić się z dzieckiem na szczepienie w 6. roku życia.


szczepienie-w-6-roku-zycia
Unsplash.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
jak-wzmocnic-serce-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak wzmocnić serce po chemioterapii, przy arytmii, po zawale? Dieta, ćwiczenia, naturalne sposoby
19.05.2021
Spis treści
  1. Na jakie choroby przeprowadza się szczepienie w 6. roku życia?
  2. Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
  3. Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce
  4. Szczepienie przeciwko polio w 6. roku życia
  5. Możliwe działania niepożądane szczepień w 6. roku życia

Na jakie choroby przeprowadza się szczepienie w 6. roku życia?

Jak wygląda szczepienie w 6. roku życia? Według Programu Szczepień Ochronnych na 2023 rok po 5. urodzinach dziecka należy podać obowiązkowo dawki przypominające 3 szczepień ochronnych: przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (szczepienie skojarzone, czyli przeciwko kilku różnym chorobom jednocześnie), przeciwko odrze, śwince i różyczce (szczepienie skojarzone) oraz przeciwko polio.

Szczepienie może wywoływać pewien stres u dziecka (związany z wkłuciem) i tym samym u Ciebie jako rodzica. Dlatego możesz się zastanawiać, ile wkłuć obejmie szczepienie w 6. roku życia. O ile według podstawowego programu szczepień przewidywane jest podanie 3 wkłuć, pamiętaj, że część dzieci otrzymuje szczepienia skojarzone (refundowane lub odpłatne) i u nich liczba wkłuć jest mniejsza.

To, jak wygląda szczepienie w 6. roku życia zależy też od tego, jak przebiegały szczepienia ochronne u dziecka w przeszłości – w przypadku zmodyfikowanego planu szczepień lub opóźnień w realizacji podstawowego programu konieczne może być podanie także innych preparatów – jest to jednak kwestia indywidualna dla każdego dziecka.

Dowiedz się także, jak działa szczepionka.

Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi ma na celu zapobieganie zachorowaniu i ciężkiemu przebiegowi:

  • błonicy – chorobie wywoływanej przez bakterię Corynebacterium diphtheriae. Do zakażenia nią dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Typowe dla błonicy powiększenie węzłów chłonnych oraz naloty w drogach oddechowych mogą prowadzić do duszności i niewydolności oddechowej, a nawet do zgonu;

  • tężca – za jego wystąpienie odpowiada bakteria Clostridium tetani, wydzielająca neurotoksyny. W przebiegu tężca dochodzi do skurczu mięśni, w tym mięśni oddechowych;

  • krztuśca – wywoływany przez bakterie Bordetella pertussis krztusiec przebiega z charakterystycznym obrazem klinicznym, obejmującym silne napady kaszlu kończące się odgłosem „piania”.

Szczepienie eksperci zalecają również innym grupom pacjentów, w szczególności kobietom między 27. a 36. tygodniem ciąży.

Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce

Szczepienie MMR w 6. roku życia, czyli tzw. szczepionka odra, świnka, różyczka, jest żywą, atenuowaną (osłabioną) szczepionką, mającą na celu wytworzenie odporności przeciwko powszechnie występującym chorobom zakaźnym – odrze, śwince i różyczce – zaliczanym również do tzw. chorób wieku dziecięcego. To szczepienie eksperci zalecają także osobom nieuodpornionym, w szczególności kobietom przed planowaną ciążą – dzięki temu spada ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu różyczki wrodzonej, wiążącego się z ciężkimi wadami u płodu.

Szczepienie przeciwko polio w 6. roku życia

Szczepionka przeciwko polio została opracowana w 1955 roku i przyczyniła się ona do zmniejszenia zapadalności na chorobę Heinego-Medina, wywoływaną przez wirusa polio, prowadzącą u części chorych do porażenia kończyn, a nawet przepony (mięśnia odpowiadającego za proces oddychania). Do dziś nie wynaleziono skutecznego leku na polio, dlatego tak duże znaczenie mają profilaktyka i powszechne szczepienia ochronne od najmłodszych lat.

Możliwe działania niepożądane szczepień w 6. roku życia

Szczepienia dzieci bywają źródłem niepokoju u rodziców, niezależnie, czy mamy do czynienia ze szczepieniem noworodka, czy z planowanym podaniem szczepionki przedszkolakowi. Czy szczepienie w 6. roku życia ma skutki uboczne? Jakie mogą być powikłania po szczepionce w 6. roku życia? Te pytania często spędzają sen z powiek rodzicom, a odpowiedź na nie otrzymasz podczas konsultacji z lekarzem rodzinnym lub pediatrą, odpowiadającym za szczepienia ochronne Twojego malucha. Podpowiadamy, jakie najczęstsze działania niepożądane mogą towarzyszyć poszczególnym obowiązkowym szczepieniom ochronnym w 6. roku życia:

  • po szczepieniu przeciwko odrze, śwince i różyczce najczęściej pojawiają się: gorączka, ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania, zakażenie górnych dróg oddechowych, wysypka; rzadziej obserwuje się: zapalenie spojówek, oskrzeli, kaszel, jadłowstręt, nerwowość, bezsenność, biegunkę, wymioty czy reakcje alergiczne;

  • po szczepieniu przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi najczęściej występują: zaczerwienienie, ból i obrzęk w miejscu wkłucia, drażliwość, senność, ból i zawroty głowy, gorączka; rzadziej: utrata apetytu, jadłowstręt, zapalenie górnych dróg oddechowych, ból mięśni i stawów, biegunka, wymioty;

  • po szczepieniu przeciwko polio najczęściej obserwuje się ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wkłucia.

Obawa przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi u dziecka jest naturalna, ale pamiętaj, że występują one dość rzadko, zwykle mają łagodny charakter i szybko ustępują. Pamiętaj też, że znacznie większe jest ryzyko ciężkiego przebiegu chorób zakaźnych, przed którymi szczepienia mają zapewnić ochronę. 

Dowiedz się także, dlaczego warto rozważyć szczepienie na ospę wietrzną.

Źródła
  1. Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 28 października 2022 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2023, dostęp: kwiecień 2023, https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2022/113/oryginal/akt.pdf. 
  2. A. Bailey, A. Sapra, MMR Vaccine, „StatPearls”, 2022, dostęp: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554450/.
  3. S. Ogden, J. Ludlow, K. Alsayouri, Diphtheria Tetanus Pertussis (DTaP) Vaccine, „StatPearls”, 2022, dostęp: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545173/.
  4. M. O'Grady, P. Bruner, Polio Vaccine, „StatPearls”, 2023, dostęp: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526039/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bilans-szesciolatka-kiedy-nalezy-go-wykonac
Zdrowie
1 min.
Bilans sześciolatka – kiedy jest przeprowadzany i co obejmuje?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.