account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChorobyUrazy 1 min.

Uraz głowy – rodzaje, objawy, konsekwencje. Jak wygląda pierwsza pomoc przy urazie głowy?

Olga Dąbska23.04.2024Aktualizacja: 23.04.2024

Do urazu głowy może dojść w wyniku bezpośredniego uderzenia, wypadku drogowego czy upadku z wysokości. Uraz może mieć charakter zamknięty lub otwarty, towarzyszyć mu mogą objawy różnego rodzaju i intensywności. Dowiedz się, jak postępować w przypadku urazu głowy i jakie są jego konsekwencje.


uraz-glowy-co-robic-jakie-sa-powiklania
Pixabay.com

Polecane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Spis treści
  1. Rodzaje urazów głowy
  2. Przyczyny urazów głowy
  3. Objawy urazu głowy
  4. Powikłania po urazie głowy
  5. Pierwsza pomoc przy urazie głowy
  6. Rozpoznawanie i leczenie urazu głowy

Rodzaje urazów głowy

Uraz głowy to szerokie pojęcie stosowane dla określenia uszkodzenia skóry głowy, czaszki czy mózgu. Biorąc pod uwagę skalę uszkodzenia i wywołane przez nie powikłania, eksperci dokonali podziału urazów na lekkie, średnio ciężkie i ciężkie. Rozróżniają również zamknięte i otwarte uszkodzenia głowy. W przypadku tych pierwszych nie dochodzi do przerwania ciągłości powłok i uszkodzenia opony twardej. Z kolei w otwartych obserwuje się uszkodzenie skóry, czepca ścięgnistego, czaszki, opon mózgowych i mózgu, a w ciężkich przypadkach dochodzi do kontaktu struktur wewnątrzczaszkowych ze środowiskiem zewnętrznym. 

Przyczyny urazów głowy

Do urazu głowy może dojść z różnych powodów. Jedną z głównych ich przyczyn są wypadki komunikacyjne. Inne to:

  • upadki z wysokości,

  • uderzenie w głowę w czasie trwania napadów padaczkowych, 

  • uderzenie w głowę podczas pobicia,

  • wypadki w czasie uprawiania sportu,

  • rany postrzałowe,

  • upadki, zaburzenia koordynacji ruchowej.

Eksperci zwracają też uwagę na ryzyko urazów okołoporodowych.

Objawy urazu głowy

Urazom głowy mogą towarzyszyć różnego rodzaju dolegliwości. Wśród objawów lekkiego urazu głowy eksperci wymieniają m.in.: zawroty i ból głowy, siniaki, otarcia naskórka, guzy, opuchliznę w miejscu urazu, niewielkie krwawienie, zaburzenia równowagi, mdłości, wrażliwość na hałas i światło, zaburzenia widzenia, szum w uszach, problemy z koncentracją, dezorientację, złe samopoczucie i zmęczenie.

Objawami średnio ciężkich i ciężkich urazów głowy są m.in.: otwarte rany na głowie, krwawienie z miejsca urazu, krew wydobywająca się z uszu lub nosa, deformacja czaszki, silny ból głowy, nudności i wymioty, bełkotliwa wymowa, senność, utrata pamięci krótkotrwałej, zmiany wielkości źrenic, trudności z chodzeniem, sztywność karku, niedowłady kończyn i utrata przytomności.

Powikłania po urazie głowy

Uraz głowy wiąże się z ryzykiem różnego rodzaju powikłań. Zwykle mamy do czynienia z lekkimi urazami głowy, lecz na wszelki wypadek poszkodowany powinien być obserwowany, aby możliwie szybko wychwycić konsekwencje urazu i zapewnić mu pomoc. Eksperci zwracają uwagę, że uraz może nie oddawać stopnia faktycznego uszkodzenia. Poza widocznymi uszkodzeniami tkanek może dojść do urazu wtórnego. Patofizjologiczne zmiany w mózgu powiększają pierwotną strefę urazu, a tym samym skalę problemów. Należą do nich m.in. obrzęk mózgu, krwawienie, niedokrwienie, niedotlenienie.

Powikłania po urazie głowy mogą być:

  • wczesne, takie jak m.in. uszkodzenie nerwów czaszkowych, stłuczenie mózgu, wstrząs mózgu, pourazowe krwawienie podpajęczynówkowe, krwiaki wewnątrzczaszkowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, pourazowy płynotok uszny lub nosowy, ostre wodogłowie pourazowe;

  • późne, takie jak m.in. torbiel w głowie, dystonia, tętniak mózgu, późny płynotok uszny lub nosowy, ropień mózgu, zespół pourazowy, nawracające zapalenie opon mózgowych i mózgu, pourazowy zanik korowo-podkorowy, padaczka pourazowa, encefalopatia pourazowa.

Pierwsza pomoc przy urazie głowy

Zakres udzielania pierwszej pomocy przy urazie głowy zależy od skali uszkodzeń. W przypadku lekkiego uderzenia poszkodowany powinien odpocząć (położyć się na co najmniej 30 minut). Do miejsca urazu warto przykładać zimny okład. Przez kilka godzin po urazie głowy powinien być obserwowany na wypadek powstania powikłań. W przypadku niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza lub wezwać pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer 112 lub 999. W przypadku umiarkowanego lub ciężkiego urazu głowy pomoc medyczna musi być wezwana od razu. Jeśli poszkodowany straci przytomność, trzeba ułożyć go w pozycji bezpiecznej, zapewnić drożność dróg oddechowych i monitorować funkcje życiowe. W przypadku, gdy mogło dojść do uszkodzenia kręgosłupa, nie powinno się przenosić poszkodowanego, odginać mu głowy czy zdejmować kasku. Do rany przykłada się jałowy opatrunek, nie można go uciskać. 

Rozpoznawanie i leczenie urazu głowy

Diagnostyka urazów głowy rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu i badania przedmiotowego obejmującego badanie neurologicznie. W określeniu stopnia urazu głowy specjaliści posiłkują się specjalnymi skalami. Jedną z częściej stosowanych jest skala GCS (z ang. Glasgow Coma Scale). Opiera się ona o ocenę trzech kryteriów – komunikacji słownej, reakcji motorycznych oraz otwierania i zamykania oczu. Na podstawie uzyskanych przez poszkodowanego punktów zostaje on sklasyfikowany do jednego z następujących stopni:

  • minimalnego – 15 punktów, nie ma problemów z pamięcią, bez utraty przytomności;

  • łagodnego – 14-15 punktów, niepamięć wsteczna, krótkotrwała utrata przytomności;

  • umiarkowanego – 9-13 punktów, nieznaczne objawy ogniskowego uszkodzenia mózgu, utrata przytomności trwająca ponad 5 minut;

  • ciężkiego – 5-8 punktów, utrata przytomności, poszkodowany ma zachowane odruchy warunkujące podstawowe funkcje życiowe;

  • krytycznego – 3-4 punkty, utrata przytomności, zniesione odruchy warunkujące przeżycie.

Cenne informacje o skali urazu głowy można zdobyć za pomocą badań obrazowych. Tzw. złotym standardem jest tomografia komputerowa. Lekarz może też zlecić dodatkowe badania, np. rezonans magnetyczny czy EEG.

Leczenie urazów głowy determinowane jest skalą wywołanych przez niego uszkodzeń. Przy łagodnym urazie wystarczająca jest z reguły obserwacja, odpoczynek, zimny okład i środki przeciwbólowe. Przy cięższych urazach głowy konieczna bywa często hospitalizacja, niekiedy nawet zabieg, np. w przypadku krwiaka wewnątrzczaszkowego czy krwiaka śródmózgowego. Powrót do zdrowia może wówczas wymagać odpowiednio dobranej do Pacjenta rehabilitacji.

Rozpoznanie i leczenie urazu głowy, a niekiedy i powikłań, wiąże się z koniecznością wykonania licznych badań i konsultacji. Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia, kupując prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Wybierz jeden z 3 pakietów, żeby zyskać dostęp do opieki medycznej w nowoczesnych placówkach współpracujących z ubezpieczycielem w całej Polsce (prawie 3500 placówek). W ramach Polisy Zdrowie Welbi możesz mieć:

  • możliwość konsultacji z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej w ciągu 24 godzin od momentu rezerwacji terminu,

  • możliwość konsultacji ze specjalistami bez konieczności posiadania skierowania, w ciągu przeważnie 3 dni roboczych,

  • dostęp do nawet blisko 300 różnych badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (w pakiecie OCHRONA GOLD, w innych pakietach lista dostępnych badań jest nieco krótsza),

  • dostęp do różnych innych usług medycznych oraz do profilaktycznego przeglądu zdrowia raz do roku w zależności od wybranego pakietu

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Twoje starania w powrocie do zdrowia.

Źródła
  1. A. Radek, M. Radek, Urazy czaszkowo-mózgowe, „Neurologia po Dyplomie” 2016, nr 1. Online: https://podyplomie.pl/neurologia/20561,urazy-czaszkowo-mozgowe [dostęp: 18.10.2023].
  2. J. Pilśniak, R. Ślusarz, Epidemiologia urazów czaszkowo-mózgowych w materiale własnym Pogotowia Ratunkowego w Rypinie: Badania retrospektywne, „Pielęgniarstwo Neurologiczne i Neurochirurgiczne” 2013, t. 2, nr 1, s. 4–8.
  3. J.E. Campbell, R.L. Alson, ITLS 2017 (International Trauma Life Support) – Ratownictwo przedszpitalne w urazach, „Medycyna Praktyczna” 2017.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.