Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zanieczyszczenia powietrza a zdrowie

Agata Muchowska

lek. Wiktor Trela

24.01.2022

Aktualizacja: 24.01.2022

Powietrze jest niezbędne do życia. Jeśli jest zanieczyszczone, może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Zawarte w nim bakterie, wirusy, drobnoustroje i alergeny powodują choroby. Zobacz, jak się przed nimi chronić.


wplyw-zanieczyszczen-powietrza-na-zdrowie
pexels.com

Polecane

rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
jak-wzmocnic-serce-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak wzmocnić serce po chemioterapii, przy arytmii, po zawale? Dieta, ćwiczenia, naturalne sposoby
19.05.2021
Spis treści
 1. Czym są zanieczyszczenia powietrza?
 2. Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie człowieka?
 3. Sposoby na walkę z zanieczyszczonym powietrzem
 4. Dlaczego warto dbać o dobrą jakość powietrza?

Czym są zanieczyszczenia powietrza?

Jesteś tym, czym oddychasz - głosi popularne powiedzenie. Jest w nim wiele prawdy. Powietrze jest niezbędne do życia. Razem z nim jednak wdychasz wszystko, co się w nim znajduje. Nie tylko dobroczynny tlen, lecz także wszelkie zanieczyszczenia. Postęp cywilizacyjny i industrializm spowodowały, że powietrze, które Cię otacza, pełne jest zanieczyszczeń. Z każdym oddechem Twoje płuca atakuje smog, dwutlenek węgla, metale ciężkie, alergeny, drobnoustroje i bakterie.

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie człowieka?

Wpływ zanieczyszczeń środowiska na zdrowie człowieka jest bardzo duży i trudno go uniknąć. Szkodliwe cząsteczki unoszące się w powietrzu mogą przyczyniać się do rozwoju lub zaostrzenia chorób takich jak:

 • astma,

 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,

 • infekcje dróg oddechowych,

 • nowotwór płuc.
  Zwiększają także prawdopodobieństwo alergii. Zanieczyszczenia powietrza najgorszy wpływ mają na dzieci. Ich układ oddechowy i odpornościowy dopiero się rozwija i nie potrafi jeszcze walczyć ze szkodliwym wpływem zanieczyszczeń.Jeśli chcesz wspólnie z rodziną oddychać czystym i świeżym powietrzem, możesz zadbać o to samodzielnie. Regularne oczyszczanie płuc zlikwiduje zalegające w nich szkodliwe substancje. Jest wiele domowych sposobów na oczyszczenie płuc oraz powietrza wokół siebie. Jeśli lubisz naturalne rozwiązania, możesz zainwestować w rośliny. Stanowią one swoisty filtr, który pochłania dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje, a w zamian daje tlen. Rośliny przywracają także równowagę jonową w Twoim otoczeniu.

Sposoby na walkę z zanieczyszczonym powietrzem

Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w dużych miastach. Nie oznacza to jednak, że nie ma go w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Mimo wszechobecnego smogu i innych szkodliwych substancji nie musisz ich wdychać. Możesz samodzielnie zadbać o jakość powietrza wokół siebie. Jest kilka prostych sposobów na to, aby oddychać pełną piersią. Otocz się roślinami. Dzięki procesowi fotosyntezy rośliny wychwytują zanieczyszczenia z powietrza, dając w zamian czysty tlen. Szacuje się, że jeden hektar lasu może pochłaniać rocznie nawet 3 600 kg dwutlenku węgla, a w ciągu jednego dnia wytwarza ok. 700 kg tlenu. Podobnie, choć nie na tak dużą skalę, działają rośliny doniczkowe. Gdy Ty pracujesz one za dnia dostarczają Ci czystego powietrza. Rośliny oczyszczające powietrze działają korzystnie na Twój organizm. Nie tylko oczyszczają, lecz także nawilżają powietrze. Powoduje to oczyszczanie się płuc oraz ich lepsze funkcjonowanie.

Dlaczego warto dbać o dobrą jakość powietrza?

Dobra jakość powietrza pozwoli Ci uniknąć wielu chorób i zadbać o układ oddechowy. Musisz zdawać sobie sprawę, że wszystko, co jest w powietrzu, podczas oddychania znajdzie się w Twoim organizmie. Źródłami zanieczyszczeń powietrza są:

 • przemysł energetyczny,

 • przemysł chemiczny,

 • przemysł wydobywczy,

 • transport,

 • źródła naturalne, np. wybuchy wulkanów, pożary, wyładowania atmosferyczne procesy biologiczne.
  Z zanieczyszczeniami powietrza możesz walczyć nie tylko globalnie, wybierając np. spacer niż jazdę samochodem, lecz także lokalnie.Nie bez powodu mówi się, że rośliny to zielone płuca ziemi. Warto w nie zainwestować i otaczać się nimi w pracy, domu czy ogrodzie. Im więcej zasadzonych drzew i krzewów, tym więcej tlenu. Możesz także wybrać urządzenie do jonizacji powietrza. Jonizacja powietrza pozwala pozbyć się zanieczyszczeń i przywraca balans.Jeśli chcesz cieszyć się czystym i świeżym powietrzem, zadbaj o prawidłowe nawilżenie pomieszczeń, w których przebywasz. Suche powietrze powoduje kaszel, wysusza błony śluzowe, prowadzi do podrażnień układu oddechowego i naraża Cię na ekspozycję alergenów. Dzięki nawilżeniu powietrza Twój oddech będzie głębszy, spokojniejszy, a Twoje komórki i tkanki bardziej dotlenione. W efekcie będziesz mieć więcej energii, lepsze samopoczucie i więcej chęci do życia. Nawilżonej powietrze spowoduje także, że Twój sen będzie bardziej efektywny, umożliwiający wyspanie się.Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, zacznij od podstaw, czyli oczyść powietrze wokół siebie. Możesz to zrobić niewielkim kosztem na różne sposoby. Dzięki temu unikniesz wielu chorób i poprawisz komfort życia swój i swojej rodziny.

Źródła
 1. A. Boixiere-Asseray, G.Chaudet, Rośliny oczyszczające powietrze, wyd. Muza 2018 r.
 2. J. Wikarski, Neuropata radzi. Witaminy powietrza, wyd. Zdrowie bez recepty.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.