account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian25.04.2024Aktualizacja: 25.04.2024

Wyprysk pieniążkowaty – zwany również wypryskiem mikrobowym – to choroba skóry, która objawia się okrągłymi wykwitami w kształcie monet. Ogniska zapalne pojawiają się na różnych partiach ciała – głównie na tułowiu, klatce piersiowej, ramionach, dłoniach i stopach – powodując nieprzyjemne dolegliwości, m.in. świąd. Problem ten dotyczy głównie osób w dojrzałym i starszym wieku, rzadziej pojawia się u dzieci. Jak do tej pory nie ustalono jednoznacznych przyczyn, które stoją za powstaniem tego rodzaju wyprysku kontaktowego. Sprawdź, jak wygląda leczenie tej choroby.


wyprysk-pieniazkowaty-jak-go-rozpoznac
Unsplash.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Wyprysk pieniążkowaty – co to takiego? Kogo dotyczy problem?
  2. Jak wygląda wyprysk pieniążkowaty?
  3. Jakie objawy towarzyszą wypryskowi pieniążkowatemu?
  4. Wyprysk pieniążkowaty – skąd się bierze?
  5. Wyprysk pieniążkowaty – na czym polega leczenie?

Wyprysk pieniążkowaty – co to takiego? Kogo dotyczy problem?

Wyprysk pieniążkowaty – określany również jako wyprysk mikrobowy – to rodzaj wyprysku kontaktowego, czyli zapalnej choroby skóry wywołanej przez bezpośredni kontakt z określonymi czynnikami zewnętrznymi. Nazwa schorzenia wynika z jego wyglądu – ogniska zapalne mają kształt monet i są rozsiane na różnych partiach ciała, głównie na tułowiu, klatce piersiowej, ramionach, dłoniach i stopach. Rzadziej występuje pod postacią wykwitów skórnych w obrębie twarzy czy wyprysku podudzi. Zmiany te wyraźnie odcinają się od naturalnego kolorytu skóry, często sączą się i tworzą nieestetyczne strupy. 

Omawiane schorzenie dotyczy przede wszystkim osób dorosłych, głównie w grupie wiekowej 50–70 lat. W przeciwieństwie do klasycznego wyprysku kontaktowego, z którym częściej zmagają się kobiety, choroba ta dotyczy zwykle mężczyzn. Wyprysk pieniążkowaty u dzieci pojawia się niezwykle rzadko. 

Jak wygląda wyprysk pieniążkowaty?

Jak sama nazwa wskazuje, kontaktowe zapalenie skóry określane jako wyprysk pieniążkowaty to zmiany o okrągłym, przypominającym monety kształcie. Na początku choroby są to niewielkie czerwone plamki i pęcherzyki, które stopniowo się powiększają i stają coraz bardziej widoczne. Na ich powierzchni występują grudki obrzękowe. Gdy choroba rozwija się, zmiany zaczynają się łuszczyć i mogą przypominać grzybicę skóry. Z pęcherzyków często sączy się płyn, a w ich miejscu pojawiają się strupy. Skóra pomiędzy zmianami pozostaje zdrowa, jednak jest wyraźnie wrażliwsza, bardziej wysuszona i podatna na różnego rodzaju podrażnienia.

Wyprysk pieniążkowaty to choroba przewlekła, która ma tendencje do nawracania. 

Jakie objawy towarzyszą wypryskowi pieniążkowatemu?

Nieestetycznym zmianom skórnym w przebiegu wyprysku kontaktowego towarzyszą uciążliwe objawy. Chorzy odczuwają silny świąd, który nasila się w godzinach wieczornych i zakłóca spokojny sen. Schorzenie ma też wpływ na komfort codziennego funkcjonowania – pęcherzyki nie tylko swędzą, mają również nieestetyczny wygląd, przez co odbierają choremu dobre samopoczucie i pewność siebie.

Jeśli zauważysz u siebie tego rodzaju zmiany skórne, nie czekaj, ale udaj się na wizytę do dermatologa, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry. Obawiasz się, że na wizytę u specjalisty trzeba będzie długo czekać? Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Opłacając miesięczną składkę za wybrany pakiet, będziesz mieć możliwość korzystania z różnych usług medycznych. Zamów ofertę i sprawdź.

Wyprysk pieniążkowaty – skąd się bierze?

Przyczyny powstawania wyprysku pieniążkowatego nie zostały do końca poznane. Do niedawna specjaliści sądzili, że głównym czynnikiem chorobotwórczym są tutaj toksyny bakteryjne i antygeny bakteryjne obecne w narządach ciała. Aktualnie eksperci odchodzą od tej teorii i zauważają, że choroba może mieć ścisły związek z atopowym zapaleniem skóry.

Na podstawie wieloletnich obserwacji opisano jednak czynniki sprzyjające rozwojowi choroby. Są wśród nich:

  • nadwrażliwość skóry na metale ciężkie (np. rtęć) i niektóre leki (z zawartością substancji takich jak neomecyna, izotretonina czy interferon) – zmiany skórne będą utrzymywały się, dopóki chory ma kontakt z określonymi substancjami lub przyjmuje medykamenty;

  • nadwrażliwość na formaldehyd, czyli gaz, który znajduje się m.in. w dymie wędzarniczym, jest obecny w wielu produktach spożywczych, używa się go do wytwarzania papierów śniadaniowych i jest jednym ze składników dymu papierosowego – ciężko więc uniknąć kontaktu z tą substancją;

  • inne choroby skóry, np. zastoinowe lub bakteryjne zapalenie skóry, suchość lub rany po ukąszeniu owada lub po kontakcie z toksycznymi substancjami chemicznymi;

  • suchy, zimny klimat;

  • problemy z krążeniem krwi w obrębie kończyn dolnych oraz obrzęki nóg.

Wyprysk pieniążkowaty to choroba, która nie ma związku z niedostateczną higieną osobistą lub jej brakiem. 

Wyprysk pieniążkowaty – na czym polega leczenie?

Omawiane schorzenie wymaga leczenia dermatologicznego. Aby je zdiagnozować, lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad oraz zleci odpowiednie testy, by wykluczyć podłoże alergiczne lub infekcję grzybiczą. Leczenie polega na stosowaniu glikokortykosteroidów pod postacią maści, kremów i żeli. W niektórych przypadkach zaleca się także przyjmowanie leków doustnych, w tym środków przeciwalergicznych. Gdy badania wykażą infekcję bakteryjną, lekarz przepisze antybiotyk.

Aby pozbyć się nieestetycznych wyprysków, stosuj się do zaleceń lekarza i dbaj o to, aby twoja skóra była odpowiednio nawilżona i natłuszczona.

Źródła
  1. L. Rudnicka (red.), Współczesna dermatologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  2. A. Woźniacka, Nowe metody leczenia chorób skóry, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2022.
  3. S. Jabłońska i in., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  4. J. Narbutt, Choroby skóry u pacjentów w podeszłym wieku w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.