account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli w ciąży? Jak je leczyć?

Magdalena Drąg29.02.2024Aktualizacja: 29.02.2024

Zapalenie oskrzeli to infekcja dolnych dróg oddechowych. Zwykle jest spowodowane infekcją wirusową i nie wymaga antybiotykoterapii. Niektóre leki w ciąży nie mogą być bezpiecznie stosowane, dlatego ważne jest poinformowanie lekarza rodzinnego o ciąży.


zapalenie-oskrzeli-w-ciazy-objawy-jak-je-leczyc
Pixabay.com

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
Spis treści
  1. Zapalenie oskrzeli w ciąży
  2. Przyczyny infekcyjnego zapalenia oskrzeli
  3. Objawy zapalenia oskrzeli
  4. Możliwe powikłania zapalenia oskrzeli u ciężarnych i płodu
  5. Leczenie zapalenia oskrzeli w ciąży
  6. Jak zapobiegać infekcjom dolnych dróg oddechowych?

Zapalenie oskrzeli w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, pełen radości i oczekiwań. Jednakże wówczas organizm kobiety może być bardziej podatny na infekcje i choroby. Jedną z nich jest zapalenie oskrzeli – stan zapalny błony śluzowej oskrzeli, który może powodować duszność, kaszel, a także inne objawy charakterystyczne dla infekcji dróg oddechowych. Najczęstszą przyczyną jest infekcja wirusowa, dlatego stosowanie antybiotyków bywa nieskuteczne. Zwykle stosuje się leczenie objawowe.

Zapalenie oskrzeli może mieć przebieg:

  • ostry – trwa poniżej 3 tygodni, zwykle spowodowane jest zakażeniem wirusem,

  • podostry – kiedy ciężarna kaszle od 3 do 8 tygodni,

  • przewlekły – objawy wtedy trwają dłużej niż 8 tygodni; zwykle spowodowane jest długotrwałą ekspozycją na drażniące substancje (dym tytoniowy, zanieczyszczenie powietrza).

Główny objaw zapalenia oskrzeli, czyli kaszel, określamy jako przewlekły po upłynięciu 3–12 miesięcy od zakażenia. Często już po wyleczeniu infekcji, w wyniku procesów naprawczych i gojenia się błony śluzowej oskrzeli, są one nadreaktywne. Z tego powodu pacjentki mogą kasłać jeszcze przez kolejne 3 miesiące.

Przyczyny infekcyjnego zapalenia oskrzeli

Jak już wspomniałam, najczęściej zapalenie oskrzeli jest spowodowane przez wirusy: 

  • grypy A lub B,

  • RSV,

  • SARS-CoV2,

  • rynowirusy,

  • adenowirusy.

Zdarza się, że przyczyną jest infekcja bakteryjna. 10% przypadków infekcji oskrzeli może być spowodowane przez bakterie:

  • Mycoplasma pneumoniae,

  • Chlamydophila pneumoniae, 

  • Bordetella pertussis (Pałeczkę krztuśca).

Objawy zapalenia oskrzeli

Typowe symptomy zapalenia oskrzeli obejmują kaszel, często suchy lub z małą ilością wydzieliny, duszności, ból w klatce piersiowej, ból głowy oraz ogólnie osłabienie organizmu z gorączką i bólami mięśni. W badaniu fizykalnym lekarz rodzinny może wysłuchać fenomeny osłuchowe, takie jak świsty i furczenia. Nie zaleca się rutynowo wykonania badań laboratoryjnych z krwi.

W diagnostyce zapalenia oskrzeli nie stosuje się analizy obrazowej takiej jak zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Jest ona niepotrzebna. RTG klatki piersiowej w ciąży może być wykonane tylko wtedy, gdy przewidywane zyski są większe niż możliwe powikłania. Promieniowanie jonizujące na wczesnych etapach ciąży działa teratogennie, szkodliwie na płód. Jednak w zaawansowanej ciąży przy podejrzeniu zapalenia płuc lekarz może skierować na takie badanie, o ile uzna je za niezbędne.

Możliwe powikłania zapalenia oskrzeli u ciężarnych i płodu

W ciąży ostre zapalenie oskrzeli, szczególnie w cięższej formie, może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia nienarodzonego dziecka. Łagodne infekcje dróg oddechowych można skutecznie leczyć w domu. Jednak należy pamiętać, że gwałtowny i silny kaszel może wywołać skurcze macicy i powodować skracanie się szyjki macicy, a w konsekwencji poród przedwczesny.

Jeśli zapalenie oskrzeli jest poważne, objawia się trudnościami w oddychaniu i dusznością, może być konieczna hospitalizacja. Pozwoli to na monitorowanie stanu zdrowia dziecka i ciężarnej.

Decyzja o hospitalizacji zależy od ogólnego zdrowia przyszłej matki oraz nasilenia objawów. Istotne jest zatem, aby niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w przypadku, gdy pojawią się objawy zapalenia oskrzeli. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe, ponieważ nieleczona infekcja może się rozwinąć.

Leczenie zapalenia oskrzeli w ciąży

W przypadku zapalenia oskrzeli w ciąży zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Wiele leków dostępnych na rynku nie nadaje się dla ciężarnych kobiet. Lekarz podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo matki i dziecka. Zazwyczaj zaleca odpoczynek, nawadnianie organizmu, a także stosowanie bezpiecznych środków łagodzących objawy, takich jak miód lub syropy na bazie naturalnych składników.

Jak zapobiegać infekcjom dolnych dróg oddechowych?

Najlepszym sposobem na uniknięcie zapalenia oskrzeli w ciąży jest przestrzeganie zasad higieny, unikanie kontaktu z osobami chorymi, regularne mycie rąk, utrzymanie zdrowego stylu życia i unikanie palenia tytoniu. Warto również unikać długotrwałego narażenia na zanieczyszczone powietrze.

Wnioski są jasne – dbanie o zdrowie oddechowe podczas ciąży to klucz do zapewnienia dobrostanu zarówno matce, jak i rozwijającemu się dziecku. Przy jakichkolwiek objawach infekcji dróg oddechowych warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarza rodzinnego i innych specjalistów, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie, którego ofertę zamówisz na Welbi. W ramach pakietów otrzymujesz dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych oraz wybrane korzyści zależne od konkretnego pakietu. Prywatne ubezpieczenie skraca czas oczekiwania na wizytę i umożliwia wykonanie wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych bez dodatkowych kosztów. Dzięki niemu masz możliwość:

  • korzystania z e-konsultacji (pakiet OCHRONA PLUS) lub konsultacji stacjonarnych (OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD) ze specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD); czas oczekiwania nie będzie dłuższy niż 3 dni,

  • wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia, badanie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy klasycznego zdjęcia rentgenowskiego – w pakiecie OCHRONA GOLD zyskasz dostęp do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

  • zaszczepienia się przeciwko grypie sezonowej.

W zależności od wybranego pakietu dostępne są również profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku, 4 wizyty domowe i 2 konsultacje z psychologiem lub psychiatrą w roku oraz zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach.

Pamiętaj o sobie! Sprawdź ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.