account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zatrucie chlorem – objawy i pierwsza pomoc

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

29.01.2024

Aktualizacja: 29.01.2024

Chlor to pierwiastek o toksycznych właściwościach. Zatrucie chlorem może zdarzyć się w zakładzie pracy lub podczas sprzątania, jeśli preparat do czyszczenia, którego używasz, zawiera duże stężenie tego pierwiastka. Szkodliwe może być zarówno długotrwałe wdychanie oparów, jak i przypadkowe lub celowe wypicie toksycznej substancji. Chlor działa drażniąco, wywołując objawy ze strony układu oddechowego i pokarmowego. W skrajnych przypadkach zatrucie prowadzi do obrzęku płuc, a nawet do śmierci. Sprawdź, jak pomóc osobie poszkodowanej w przypadku zatrucia chlorem!


zatrucie-chlorem-objawy.-jak-wyglada-pierwsza-pomoc
Pixabay.com

Polecane

dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
uczucie-pelnosci-w-brzuchu-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
2 min.
Uczucie pełności w brzuchu - jakie są przyczyny?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
Spis treści
 1. Czy chlor jest szkodliwy?
 2. Kiedy może dojść do zatrucia chlorem?
 3. Objawy zatrucia chlorem 
 4. Zatrucie chlorem – pierwsza pomoc

Czy chlor jest szkodliwy?

Chlor to pierwiastek chemiczny, który na tablicy Mendelejewa widnieje pod symbolem Cl. To toksyczny gaz o żółtozielonej barwie, który jest 2,5 razy cięższy od powietrza i ma charakterystyczny, duszący zapach. Woń chloru przywodzi na myśl przede wszystkim publiczne pływalnie, jednak dzisiaj standardem w uzdatnianiu wody stało się wykorzystywanie preparatów chemicznych na bazie aktywnego tlenu (ozonu). 

Chlor ma właściwości utleniające, wybielające, a przy tym doskonale sprawdza się jako środek dezynfekujący i bakteriobójczy. W przyrodzie występuje w znikomych ilościach, jednak jest powszechnie stosowany w życiu codziennym. Używa się go w przemyśle chemicznym do produkcji preparatów czyszczących, a także w oczyszczalniach wody. Z jego wybielających właściwości korzysta się również w przemyśle włókienniczym, tekstylnym i papierniczym. Jeśli chlor występuje w dużym stężeniu, może być bardzo szkodliwy dla organizmu człowieka. Na jego toksyczne działanie są narażone przede wszystkim osoby zmagające się z astmą, chorobą płuc POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc), a także małe dzieci, które mogą przez przypadek wziąć do ust preparat do sprzątania.

Kiedy może dojść do zatrucia chlorem?

Do zatrucia chlorem może dojść na różne sposoby:

 • przez długotrwałe wdychanie substancji zawierającej chlor – podrażnieniu ulegają wtedy drogi oddechowe;

 • poprzez połknięcie środka, w którym znajduje się chlor – dochodzi wtedy do uszkodzenia układu pokarmowego, czyli silnego podrażnienia śluzówki, a nawet martwicy;

 • przez bezpośrednią ekspozycję na gaz lub ciecz zawierającą chlor – wtedy dochodzi do oparzeń i poważnych uszkodzeń błon śluzowych organizmu.

Na zatrucie tym pierwiastkiem najbardziej narażone są osoby, które pracują w przemyśle chemicznym, m.in. fabrykach wytwarzających środki czyszczące lub tekstylia. Oprócz tego w grupie podwyższonego ryzyka są pracownicy firm sprzątających, którzy na co dzień mają do czynienia z preparatami zawierającymi chlor, pracownicy oczyszczalni wody oraz osoby pracujące przy oczyszczaniu basenu

Do zatrucia chlorem na basenie dochodzi bardzo rzadko, ponieważ zdecydowana większość pływalni nie korzysta już z tej technologii uzdatniania wody. Pojawiające się przypadki wynikają najczęściej z błędu człowieka lub awarii urządzenia, które dawkuje chlor do basenu. 

 • Sprawdź też, jak wygląda zatrucie ołowiem i jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Objawy zatrucia chlorem 

Lekkie podrażnienie spojówek i dróg oddechowych to łagodne objawy zatrucia chlorem, który występuje w niewielkim natężeniu. Wyższe stężenia pierwiastka powodują silne podrażnienie błon śluzowych, ataki kaszlu i wrażenie duszenia się. 

Oprócz tego mogą pojawić się następujące symptomy:

 • wymioty – pamiętaj, że wymioty u małego dziecka wymagają szybkiej reakcji, ponieważ w krótkim czasie prowadzą do odwodnienia organizmu,

 • uczucie lęku,

 • zaburzenia oddychania, 

 • sinica,

 • obrzęk płuc,

 • śpiączka.

Przewlekłe zatrucie chlorem, które wynika ze stałego narażenia na niewielkie jego ilości, objawia się m.in. katarem, dusznościami, bólem w klatce piersiowej lub kołataniem serca. Jeśli podejrzewasz, że problem ten może dotyczyć Ciebie, nie czekaj, ale skonsultuj się z lekarzem. 

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarzy i badań, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi, czyli prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę zamówisz na Welbi. Prywatna opieka medyczna w ramach wybranego pakietu usług da Ci szybki dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów i badań laboratoryjnych oraz obrazowych.

Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

 • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, czyli np. RTG,

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

 • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – ponad 3500 placówek w 650 miastach Polski,

 • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Zatrucie chlorem – pierwsza pomoc

Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się osoba, która zatruła się chlorem:

 • odseparuj ją od źródła chloru, czyli przeprowadź lub przenieś w bezpieczne miejsce i zapewnij dostęp do świeżego powietrza;

 • przemywaj oczy solą fizjologiczną lub wodą, jeżeli doszło do podrażnienia spojówek;

 • zacznij chłodzić oparzone miejsce zimną wodą, a następnie nałóż na nie środek jałowy opatrunek (jeżeli doszło do poparzenia).

Jeśli objawy zatrucia utrzymują się lub chory traci przytomność, wezwij pomoc.

W przypadku silnego zatrucia konieczna będzie interwencja straży pożarnej, która zapewni zatrutym osobom maski z dopływem czystego tlenu. Pamiętaj, że skażona odzież nie nadaje się już do noszenia.

Zatrucie chlorem w dużym stężeniu może prowadzić do poważnego uszkodzenia narządów, a nawet do śmierci, dlatego tak ważna jest szybka reakcja i udzielenie pierwszej pomocy. 

 • Sprawdź również, jak postępować w przypadku zatrucia rtęcią i jak rozpoznać jego objawy.

Źródła
 1. M. Łukasik-Głębocka, Ostre zatrucia w praktyce ratownika medycznego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
 2. M. Kalman, Substancje niebezpieczne, BHP w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa 2019.
 3. K. Sitarek, Chlor. Dokumentacja dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego, „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy” 2008, nr 1 (55).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.