Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Alergie

Alergia to odpowiedź organizmu na kontakt z substancją, na którą jest się uczulonym. Jej objawy i nasilenie zależy od alergenu. Może powodować katar, świąd nosa, kichanie, duszności, a także pieczenie i obrzęk oczu. W skrajnych przypadkach prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego. Zobacz, jak rozpoznać alergię i z nią walczyć.

Rodzaje alergii

Alergia to inaczej uczulenie na daną substancję. Może mieć różne formy i objawy. Uczulać może niemal wszystko, jednak są takie substancje, które uczulają bardziej niż inne. Najczęstsze są alergie wziewne. Powodują je cząsteczki, które wdychasz z powietrzem. Eksperci szacują, że cierpi na nie 40 proc. społeczeństwa. Ich przyczyną może być kurz, pyłki drzew i traw oraz zbóż. Objawia się katarem, zapaleniem spojówek, kichaniem, świądem nosa, dusznościami, brakiem koncentracji i uczuciem ogólnego rozbicia.Równie częste są alergie pokarmowe. W tym przypadku alergen zawarty jest w pożywieniu. Może powodować obrzęk skóry, wysypkę, a także nudności i biegunki. Podobne objawy pojawią się w przypadku alergii kontaktowej i iniekcyjnej (kiedy alergen dostaje się do organizmu przez skórę).Należy pamiętać, że każde uczulenie może powodować wstrząs anafilaktyczny, a w konsekwencji nawet śmierć. Warto więc wiedzieć, jak zareagować w przypadku alergii.

Jak złagodzić alergię?

Alergie to bardzo powszechne dolegliwości. Polaków najbardziej interesuje:

  • Jakie są rodzaje alergii?

  • Jak się objawia alergia?

  • Na co można być uczulonym?

  • Jakie są najpopularniejsze alergeny?

  • Jak radzić sobie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego?

  • Co powoduje alergie u dzieci?

Te i wiele więcej odpowiedzi na pytania związane z uczuleniami znajdziesz w artykułach z kategorii „Alergie”.

Najnowsze

Ad

Polecane

alergia-na-jajka-jakie-sa-objawy-uczulenia
Zdrowie
2 min.
Co uczula w jajku? Jakie są objawy alergii na jaja kurze?
19.05.2021
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
swedzace-oczy-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Swędzące oczy - przyczyny, domowe sposoby
24.01.2022
jak-wygladaja-testy-na-alergie-pokarmowe
Zdrowie
1 min.
Testy na alergie pokarmowe – jak wyglądają i w jaki sposób się do nich przygotować?
14.05.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.