Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Bielactwo u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

07.09.2023

Aktualizacja: 07.09.2023

Bielactwo u dzieci to efekt niedoboru lub całkowitego braku melaniny, czyli barwnika skóry. Może być chorobą autoimmunologiczną, która daje objawy po 10. roku życia lub mieć charakter wrodzony. Bielactwo uwarunkowane genetycznie to albinizm. Obecnie dostępne są różne metody leczenia bielactwa nabytego, a najskuteczniejsza z nich to przeszczep melanocytów. Sprawdź, jak funkcjonować z tym schorzeniem i na co zwrócić szczególną uwagę, dbając o zdrowy rozwój dziecka.


bielactwo-u-dzieci-czym-jest-spowodowane
Pixabay.com

Polecane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
Spis treści
 1. Bielactwo u dzieci – co to takiego?
 2. Jakie są przyczyny bielactwa u dzieci?
 3. Jak wygląda bielactwo u dzieci?
 4. Czy bielactwo u dzieci jest groźne?
 5. Bielactwo u dzieci – do jakiego lekarza się zgłosić?
 6. Jak leczyć bielactwo u dzieci?
 7. Opieka nad dzieckiem dotkniętym bielactwem – na co zwrócić uwagę?

Bielactwo u dzieci – co to takiego?

Bielactwo jest chorobą skóry i polega na niedoborze, a nawet całkowitym braku melaniny (barwnika) w skórze. Objawia się ono już w wieku dziecięcym tuż po urodzeniu lub po ukończeniu 10. roku życia. Bielactwo wrodzone, czyli albinizm to problem dotyczący niewielkiej części światowej społeczności – zdarza się raz na 10 tysięcy urodzeń. Co ciekawe, stosunkowo często występuje w Tanzanii, w której może być nawet 150 tys. ludzi dotkniętych tym schorzeniem. Odmienny wygląd spowodowany chorobą często staje się powodem prześladowań. Dyskryminacja osób z albinizmem to jeden z poważnych problemów społecznych w krajach afrykańskich.

Jakie są przyczyny bielactwa u dzieci?

Bielactwo u dzieci może mieć charakter nabyty – wtedy mówi się o chorobie autoimmunologicznej, w której przebiegu organizm zaczyna niszczyć własne melanocyty. Jednak sam mechanizm powstawania tej choroby nie jest jeszcze znany. Niektóre badania mówią o tym, że ryzyko zachorowania wzrasta u osób zmagających się z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.

Bielactwo bywa również chorobą genetyczną (wodzoną). Jako takie ujawnia się tuż po narodzeniu i określane jest popularnie jako albinizm. Rodzice mogą nosić tzw. gen bielactwa i nie mieć przy tym żadnych objawów, a charakterystyczne symptomy widoczne są dopiero u ich potomstwa.

Jak wygląda bielactwo u dzieci?

Choroba ta objawia się odmiennym wyglądem. W przypadku bielactwa nabytego pojawiają się niewielkie, odbarwione plamki, tzw. plamy bielacze. Występują przeważnie na twarzy, rękach (dłoniach, łokciach), na kolanach i w okolicach narządów płciowych. Początkowo są niewielkie, a z czasem zaczynają obejmować coraz większe obszary ciała. Zazwyczaj mają nieregularne kształty – choć z reguły występują symetrycznie – a ich obwódka ma wyraźnie ciemniejszą barwę. Są czymś znacznie więcej niż białe plamki po opalaniu, bo pojawiają się również jako skutek silnego stresu lub wynik traumatycznych doświadczeń. 

U dzieci dotkniętych albinizmem, czyli bielactwem wrodzonym, objawy widoczne są już w pierwszych dniach życia. Noworodki mają bardzo jasną cerę i tęczówki oka, a także prawie białe włosy, rzęsy i brwi. Z czasem mogą pojawić się u nich również zaburzenia słuchu i wzroku. Badania pokazują także, że są bardziej narażone na niektóre choroby nowotworowe.

Czy bielactwo u dzieci jest groźne?

Bielactwo u dzieci z reguły nie daje poważniejszych objawów poza charakterystycznymi zmianami skórnymi. Choroba ta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, jednak znacznie obniża jego komfort, ponieważ albinosi są np. bardziej narażeni na szkodliwe działanie promieni UV i oparzenia słoneczne. Widoczne białe plamy często stają się też powodem do napiętnowania w grupach rówieśniczych, co dla dzieci bywa szczególnie bolesne. Dlatego ważnym zadaniem rodziców i wychowawców jest kształtowanie tolerancyjnych postaw u młodych ludzi. 

Bielactwo u dzieci – do jakiego lekarza się zgłosić?

W przypadku bielactwa wrodzonego (albinizmu) dziecko otrzymuje diagnozę tuż po narodzinach i od tej pory może być pod opieką lekarza dermatologa. Na stan zdrowia takiego dziecka należy jednak patrzeć kompleksowo i reagować, jeśli równolegle zaczną pojawiać się problemy ze wzrokiem, słuchem lub inne dolegliwości.

Jeśli dostrzegasz białe plamy na ciele swojego dziecka, zgłoś to lekarzowi pediatrze lub lekarzowi rodzinnemu. Kolejnym krokiem – gdy podejrzenia okażą się uzasadnione – jest skierowanie do dermatologa, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. 

Jak leczyć bielactwo u dzieci?

Albinizmu – czyli choroby genetycznej – nie sposób wyleczyć, jednak w przypadku bielactwa nabytego medycyna dysponuje wieloma środkami pomagającymi częściowo przywrócić normalny stan skóry. Jest to zazwyczaj długotrwały proces i lekarze nie są w stanie zagwarantować, że terapia przyniesie oczekiwane rezultaty. Metody leczenia dostosowywane są do wielkości zmian. Wśród wykorzystywanych środków należy wymienić:

 • glikokortykosteroidy;

 • pochodne witaminy D;

 • inhibitory kalcyneuryny;

 • psoraleny stosowane doustnie;

 • fototerapia promieniami UVA (stosowana u dzieci powyżej 12. roku życia);

 • lampy UVB.

Oprócz tego praktykowane są przeszczepy prawidłowo działających melanocytów do miejsc, które są ich pozbawione. Nowoczesna medycyna proponuje również przeszczep komórek naskórka.

Opieka nad dzieckiem dotkniętym bielactwem – na co zwrócić uwagę?

Dzieci dotknięte bielactwem są bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych niż ich rówieśnicy nie mający tego problemu. W przypadku albinizmu konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem (np. SPF 50) i ograniczona ekspozycja na słońce. Dziecku musisz zapewnić także regularne kontrole u specjalistów – okulistów, laryngologów czy dermatologów. Oprócz wad wzroku wymagających korekcji mogą pojawić się mniej poważne problemy skórne, takie jak łupież.

Źródła
 1. A. Zalewska-Janowska i in., Choroby skóry, PWZL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2008.
 2. A. Zalewska-Janowska i in., Dermatologia w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
 3. E. Smolewska, Choroby autoimmunizacyjne u dzieci, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.