account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czym są blizny zanikowe? Przyczyny powstania i sposoby leczenia

Olga Dąbska30.04.2024Aktualizacja: 30.04.2024

Na skórze pojawić się może kilka rodzajów blizn, a jednym z nich są blizny zanikowe. Najczęściej są one związane ze zmianami trądzikowymi i wysypką towarzyszącą ospie wietrznej. Sprawdź, jak wyglądają blizny zanikowe, i przeczytaj o sposobach ich leczenia.


blizny-zanikowe-przyczyny-leczenie
Unsplash.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym są blizny zanikowe?
  2. Przyczyny powstania blizn zanikowych
  3. Jak wyglądają blizny zanikowe?
  4. Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia
  5. Blizny zanikowe – leczenie
  6. Jak zmniejszyć ryzyko powstania blizn zanikowych?

Czym są blizny zanikowe?

Blizna to zmiana skórna, która powstaje w wyniku uszkodzenia skóry właściwej, czyli warstwy skóry znajdującej się bezpośrednio pod naskórkiem (zewnętrzną powłoką ciała). Z uwagi na różnoraki charakter wyróżnionych zostało kilka rodzajów blizn, a wśród nich blizny zanikowe. Dla ich określenia stosowana jest też nazwa „blizny atroficzne”. Do ich powstania dochodzi w wyniku zaburzenia procesu gojenia się skóry, a dokładnie zmniejszonej syntezy tkanki łącznej. Są zatem konsekwencją wytworzenia za małej ilości kolagenu i elastyny w miejscu rany.

Przyczyny powstania blizn zanikowych

Blizny zanikowe rozwijają się głównie jako konsekwencja zmian zapalnych. Najczęściej są to blizny po trądziku. Blizny zanikowe mogą rozwinąć się również po ospie wietrznej. Im trudniej się goi zmiana skórna, tym większe niebezpieczeństwo, że w danym miejscu powstanie blizna. Niektórzy do tego rodzaju blizn zaliczają też rozstępy, które powstają w wyniku silnego rozciągania skóry i tworzących się ubytków w tkance łącznej. Do rozwoju blizn zanikowych może dojść również w wyniku prowadzenia nieprawidłowej higieny i niedokładnego oczyszczania skóry, samodzielnego wyciskania ropni czy rozdrapywania zmian skórnych. Warto wspomnieć, że niektóre osoby przejawiają genetyczną skłonność do tworzenia się blizn. 

Jak wyglądają blizny zanikowe?

Blizny zanikowe mogą występować pojedynczo bądź licznie. Miewają różne kształty i sięgają różnych głębokości w skórze. Najczęściej jednak przyjmują postać zaokrąglonych, wklęsłych ubytków skóry, w których strukturze widoczne są ślady rozciągnięcia. Blizny zanikowe rozwinąć się mogą w dowolnym miejscu na ciele, w którym uprzednio pojawiły się zapalne zmiany skórne. W tego rodzaju bliznach tkanka łączna włóknista nie wypełnia całego ubytku w skórze, dno blizny często ma wyraźnie zaznaczone granice, tj. wysztancowane brzegi. Blizny zanikowe na twarzy, szyi, dekolcie czy innych odsłoniętych częściach ciała są nierzadko podłożem do obniżenia samooceny i akceptacji ciała. Powodują powstanie kompleksów, które zaburzyć mogą codzienne funkcjonowanie. 

Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Na Twojej skórze pojawiły się niepokojące zmiany, które powinny zostać skonsultowane z dermatologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi możesz zyskać m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Blizny zanikowe – leczenie

Jeśli obawiasz się, że mogą rozwinąć się u Ciebie blizny zanikowe, lub już doszło do powstania tych zmian, to umów się na konsultację z dermatologiem. To specjalista z zakresu chorób skóry. Sposób postępowania z bliznami zanikowymi różni się w zależności od stopnia ich zaawansowania. Lepsze efekty leczenia osiągną pacjenci z niewielkimi, świeżymi bliznami zanikowymi oraz młode osoby z uwagi na wysokie zdolności regeneracyjne ich skóry.

W leczeniu lekkich blizn zanikowych pomocne okazać się mogą preparaty aplikowane bezpośrednio na skórę, w postaci kremów czy maści. W ich składzie powinny być obecne substancje wygładzające, rozjaśniające, wspomagające metabolizm skóry. Należą do nich m.in.: wyciąg z cebuli, masa perłowa, heparyna, alantoina. Pomocne w usuwaniu lekkich blizn zanikowych są również żel z aloesu i olejek z zielonej herbaty, które nakłada się na zmienioną skórę. 

W przypadku głębokich blizn zanikowych ww. działania nie przyniosą zadowalających efektów. Konieczne są specjalistyczne zabiegi dermatologiczne. Do najbardziej znanych należą radiofrekwencja mikroigłowa i laserowe usuwanie blizn, które uzupełnione mogą zostać przez karboksyterapię czy mikrodermabrazję diamentową, mikroigłową. Dermatolog dla polepszenia efektów leczenia zaproponować może dodatkowo peelingi chemiczne i wypełnianie kwasem hialuronowym. W czasie gojenia skóry po tych zabiegach dochodzi do częściowego wyrównania faktury naskórka, który pokrywa bliznę.

Jak zmniejszyć ryzyko powstania blizn zanikowych?

Aby ograniczyć ryzyko rozwoju blizn zanikowych, przestrzegaj następujących zasad:

  • dbaj o higienę skóry, nie zaniedbuj codziennych zabiegów higienizacyjnych, 

  • dostosowuj sposoby pielęgnacji skóry do jej typu i potrzeb,

  • unikaj drażnienia ran, chroń miejsca uszkodzone przed działaniem czynników zewnętrznych, które zaburzają gojenie,

  • unikaj dotykania, drapania i innego podrażniania zmian skórnych,

  • zgłoś się do dermatologa w przypadku pojawienia się problemów dermatologicznych typu trądzik czy innych chorób, które mogą być początkiem dla blizn zanikowych.

Źródła
  1. A. Gałuszka, The use of physiotherapy methods such as iontophoresis and phontophoresis in the treatment of scars, „Journal of Education, Health and Sport” 2022, t. 12, nr 7, s. 378–386.
  2. M. Madejewska, P. Korban, Postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu blizn, „Kosmetologia Estetyczna” 2013, t. 4, nr 2, s. 281–284.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.