Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czerwone plamy na rękach – co je może powodować?

Olga Dąbska27.04.2024Aktualizacja: 27.04.2024

Pojawienie się czerwonych plam na rękach może być objawem wielu chorób. Najczęściej jednak tego typu przebarwienia świadczą o reakcji alergicznej – kontakcie skóry z substancją uczulającą. Poznaj inne możliwe przyczyny czerwonych plam na rękach. Dowiedz się, do jakiego lekarza się zgłosić i na czym polega ich leczenie.


czerwone-plamy-na-rekach-przyczyny-leczenie
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
Spis treści
  1. Czerwone plamy na rękach – atopowe zapalenie skóry
  2. Czerwone plamy na rękach – alergia skórna
  3. Czerwone plamy na rękach – objaw płonicy
  4. Czerwone plamy na rękach – świerzb
  5. Co może powodować czerwone plamy na ręce?
  6. Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Czerwone plamy na rękach – atopowe zapalenie skóry

Jedną z możliwych przyczyn czerwonych plam na rękach jest atopowe zapalenie skóry. To przewlekła, zapalna choroba skóry o nawrotowym charakterze. Pierwsze objawy dają o sobie znać we wczesnym dzieciństwie. W przebiegu atopowego zapalenia skóry pojawiają się pęcherzyki, grudki, sączące się ranki, zaczerwienienia, które z czasem ulegają zmianie w suchą, łuszczącą się i pogrubiałą skórę. Towarzyszy im świąd o różnym nasileniu. Objawy mogą rozwinąć się w wielu miejscach na ciele, a częstszymi lokalizacjami są: doły łokciowe, wewnętrzna strona rąk, grzbiet dłoni.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie zostały w pełni poznane. Choroba jest najprawdopodobniej wynikiem interakcji między podatnością genetyczną a środowiskiem osobniczym, zaburzeniami funkcjonowania bariery skórnej, czynnikami zakaźnymi, odpowiedzią układu odpornościowego. Tzw. wyprysk atopowy rozwija się w wyniku kontaktu z substancją uczulającą, która odpowiada za powstanie stanu zapalnego skóry.

Leczenie czerwonych plam na rękach w przebiegu atopowego zapalenia skóry obejmuje przede wszystkim:

  • pielęgnację skóry – stosowanie emolientów i nawilżanie skóry, 

  • unikanie czynników wywołujących lub nasilających zmiany chorobowe,

  • stosowanie leków o działaniu miejscowym, a w cięższych przypadkach dodatkowo ogólnoustrojowych,

  • fototerapię, czyli leczenie światłem (u osób dorosłych i dzieci w wieku ponad 12 lat).

Czerwone plamy na rękach – alergia skórna

Alergia skórna to jedna z częstszych przyczyn pojawienia się czerwonych plam na rękach. To nadmierna reakcja układu immunologicznego na konkretny czynnik, który nie wywołuje objawów u innych osób. Poza ww. atopowym zapaleniem skóry do alergii skórnych, którym towarzyszą czerwone plamy na ciele, należą m.in.:

  • alergiczny wyprysk kontaktowy,

  • wyprysk zawodowy,

  • alergiczne zapalenie skóry,

  • pokrzywka alergiczna,

  • wyprysk fotoalergiczny.

Wśród czynników, które mogą powodować alergię skórną, wymienia się m.in.:

  • alergeny pokarmowe (najczęstsze to: gluten, białka mleka krowiego, orzechy, owoce morza),

  • składniki kosmetyków (np.: substancje zapachowe, konserwanty, barwniki),

  • alergeny wziewne (np. zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego, pyłki roślin),

  • składniki środków czyszczących (np.: detergenty, substancje piorące, SLS, SLES),

  • wybrane leki,

  • niektóre metale (np.: kobalt, chrom, nikiel),

  • lateks.

Czerwone plamy na ciele są jednym z pierwszych objawów. Zazwyczaj towarzyszy im pieczenie i świąd. Pojawiają się wysypka, obrzęk, niewielkie pęcherze. Te z czasem pękają i rozwijają się nadżerki, a później pokrywają je strupy. Skóra alergiczna jest nadmiernie przesuszona, szorstka i rogowaciejąca. Leczenie czerwonych plam na rękach w alergii skórnej polega na miejscowym stosowaniu leków w formie maści, kremów czy płynów. Przy ciężkim przebiegu lekarz włącza doustne kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe. Konieczne jest unikanie czynników alergicznych.

Czerwone plamy na rękach – objaw płonicy

Zaczerwienienie całych dłoniowych powierzchni rąk, w zgięciach łokci i pod kolanami to objaw towarzyszący płonicy, zwanej również szkarlatyną. To choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie z gatunku Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowca grupy A. Poza zaczerwienieniem dłoni na obraz kliniczny szkarlatyny składają się: ból gardła, podwyższona temperatura ciała, ból głowy, wysypka, która przypomina papier ścierny (lokalizuje się przeważnie na klatce piersiowej, choć może zająć całe ciało z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp), obrzęk węzłów chłonnych, biały lub żółtawy nalot na języku. 

Szkarlatyna to przeważnie powikłanie paciorkowcowego zapalenia gardła lub paciorkowcowego zakażenia skóry. Najczęściej dotyka dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Leczenie szkarlatyny, a tym samym czerwonych plam na rękach, polega na antybiotykoterapii. Lekami pierwszego rzutu są penicylina, cefalosporyny, a w przypadku uczulenia na nie stosuje się makrolidy. Jednocześnie choremu podawane są leki łagodzące objawy chorobowe, w tym m.in. o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym.

Czerwone plamy na rękach – świerzb

Obecność czerwonych plam na rękach może wskazywać na świerzb. Typową lokalizacją zmian skórnych są: przestrzenie międzypalcowe, paliczki bliższe, zgięcia powierzchni nadgarstka, dłonie, podeszwy oraz okolice narządów płciowych. Poza zaczerwienieniem skóry typowy jest świąd, który staje się mocniejszy wieczorem. Występują: pęcherzyki, grudki, przeczosy i strupy.

Świerzb wywołują roztocza z gatunku świerzbowca ludzkiego. Leczenie polega na aplikowaniu na skórę preparatów przeciwświerzbowcowych bezpośrednio po kąpieli, co ułatwi ich przenikanie do naskórka. Leczenie stosuje się u wszystkich domowników i partnerów seksualnych, bez względu na to, czy pojawiły się u nich objawy. Lekarz może zalecić dodatkowo przyjmowanie leków doustnych (zazwyczaj jest to iwermektyna).

Co może powodować czerwone plamy na ręce?

Czerwone plamy na ręce to mało charakterystyczny objaw, który może towarzyszyć wielu zaburzeniom w stanie zdrowia. Mogą wystąpić m.in. w:

  • marskości wątroby,

  • zaburzeniach hormonalnych, 

  • niewydolności nerek,

  • reumatoidalnym zapaleniu stawów rąk,

  • łuszczycy skóry dłoni,

  • poronnej rybiej łusce,

  • erytrodermii lub złuszczającym zapaleniu skóry,

  • zakażeniach skóry – zazwyczaj o podłożu bakteryjnym i grzybiczym.

Poza tym czerwone plamy na rękach mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków, retinoidów, sulfonamidów, hormonalnej terapii zastępczej) czy powikłaniem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Przeczytaj też o białych plamkach po opalaniu, które są wynikiem niedoboru melaniny. Sprawdź, skąd biorą się białe plamki na paznokciach. Czy taka zmiana w wyglądzie płytki paznokciowej to oznaka choroby?

Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Na skórze Twoich rąk pojawiły się czerwone, swędzące plamy, które wymagają konsultacji z dermatologiem? Zapewnij sobie wsparcie – zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym dermatolog),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. M. Millan, J. Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, „Nowa Pediatria” 2017, t. 21, nr 4. s. 114–122.
  2. R.J. Nowicki, M. Trzeciak, M. Kaczmarski i wsp., Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD, PTA, PTP oraz PTMR. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia, „Przegląd Dermatologiczny” 2019, nr 106, s. 354–371.
  3. R.J. Rycroft, S.H. Wakelin, S.J. Robertson, Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.