account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest ostroga piętowa? Przyczyny, objawy, leczenie

Olga Dąbskalek. Agnieszka Żędzian03.05.2024Aktualizacja: 03.05.2024

Ostroga piętowa jest schorzeniem związanym z nadmiernym naciskiem na kość piętową. Może być konsekwencją nawracającego zapalenie rozcięgna podeszwowego. Chociaż może być bolesna i utrudniać codzienne funkcjonowanie, istnieją skuteczne metody leczenia i sposoby zapobiegania. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, różne opcje leczenia oraz kilka domowych sposobów na ulgę w przypadku ostrogi piętowej.


ostroga-pietowa-jak-leczyc-bol
Unsplash.com

Polecane

cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
bole-reumatyczne-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Bóle reumatyczne – w jaki sposób można je łagodzić?
27.05.2022
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Spis treści
 1. Jakie mogą być przyczyny ostrogi piętowej?
 2. Objawy ostrogi piętowej
 3. Do jakiego lekarza zgłosić się z ostrogą piętową?
 4. Rozpoznanie ostrogi piętowej
 5. Jak wygląda leczenie ostrogi piętowej?
 6. W jaki sposób zapobiegać ostrodze piętowej?

Jakie mogą być przyczyny ostrogi piętowej?

Ostroga piętowa to mała, ostra narośl kostna, która rozwija się na kości piętowej. Ostroga piętowa powstaje w wyniku przeciążeń i mikrourazów stopy. Często jest wynikiem kontuzji rozcięgna podeszwowego oraz mięśni łydki. Przyczyną może być również upośledzenie architektury stóp, które powoduje przeciążenie. Osoby intensywnie uprawiające sporty obciążających stopy, zwłaszcza biegacze, są bardziej podatne na ostrogę piętową. Dodatkowo, wiek między 40 a 60 rokiem życia jest również czynnikiem ryzyka.

Czynnikami, które sprzyjają ostrodze piętowej są również:

 • wykonywanie pracy stojącej,

 • nadmierna masa ciała,

 • nieprawidłowo wyleczona kontuzja, powodująca koślawienie stopy

 • źle dopasowane obuwie, częste chodzenie na wysokich obcasach, które powoduje zwiększoną dystrybucję sił nacisku w obrębie stopy.

Objawy ostrogi piętowej

Głównym objawem ostrogi piętowej jest ból w obrębie pięty. Jest to często ostry, przeszywający ból, który jest szczególnie intensywny po dłuższym okresie odpoczynku, na przykład po wstawaniu z łóżka rano. Ból może mieć charakter tępy i utrzymywać się przez resztę dnia, nasilając się po dłuższym chodzeniu lub wysiłku fizycznym. Dolegliwości bólowe bywają na tyle intensywne, że utrudniają, a w ciężkich przypadkach nawet uniemożliwiają podejmowanie codziennych aktywności. Może występować również stan zapalny w obrębie stopy oraz uczucie ciepła. Dodatkowo, guz piętowy może być tkliwy przy dotyku. Obserwuje się też obrzęk i zaczerwienienie w obszarze pięty.

Do jakiego lekarza zgłosić się z ostrogą piętową?

Jeśli podejrzewasz u siebie ostrogę piętową, nie zwlekaj – zgłoś się na konsultację do ortopedy. A jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. 

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość nie tylko konsultacji z ortopedą, ale również:

 • z innymi 38 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych, bez skierowania;

 • możliwość wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia, badanie rezonansu magnetycznego, tomografia komputerowa czy klasyczne zdjęcia rentgenowskie; łącznie 121 rodzajów badań obrazowych;

 • dostęp do 152 badań laboratoryjnych;

 • możliwość wykonania 11 badań czynnościowych, np. EKG;

 • dostęp do corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia w wersji dla kobiet i mężczyzn; 

 • zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach.

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Rozpoznanie ostrogi piętowej

Diagnostyka ostrogi piętowej, jak w przypadku każdej innej przypadłości, rozpoczyna się od szczegółowego badania podmiotowego, czyli wywiadu medycznego. Następnie lekarz przechodzi do badania przedmiotowego. W czasie badania palpacyjnego stwierdza się bolesność uciskową powyżej wyrostka przyśrodkowego guza piętowego. Niekiedy pacjent wskazuje dodatkowo na ból sąsiadującego pasma rozcięgna podeszwowego. Ostateczne rozpoznanie zapewniają badania obrazowe. Tzw. złotym standardem jest badanie RTG stóp, które wykazuje ostrą dziobiastą narośl kostną biegnącą od guza pięty ku przodowi, o różnym stopniu nasilenia. Rezonans magnetyczny należy do najbardziej dokładnych technik obrazowania ostrogi piętowej. Badanie to pozwala wykluczyć inne jednostki chorobowe oraz wykryć obecność stanu zapalnego. W razie potrzeby lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań. 

Jak wygląda leczenie ostrogi piętowej?

W większości przypadków ostroga piętowa może być skutecznie leczona za pomocą metod nieinwazyjnych. Ważne jest odciążenie stopy i odpoczynek, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Stosowanie okładów z lodem może pomóc w zmniejszeniu nacisku na miejsce objęte ostrogą. Noszenie specjalnie zaprojektowanych wkładek do butów może pomóc w rozłożeniu ciężaru ciała równomiernie na stopie, zmniejszając nacisk na ostrogę piętową. Leki przeciwzapalne mogą być również stosowane w celu złagodzenia objawów. Fizjoterapia, w tym zabiegi takie jak fonoforeza z lekiem przeciwzapalnym, magnetoterapia i laser wysokoenergetyczny, może być również skutecznym sposobem na łagodzenie bólu i poprawę stanu. Dużo jest doniesień o skuteczności pozaustrojowej fali uderzeniowej (ESWT) w leczeniu ostrogi piętowej. To fala ciśnienia wykazująca działanie przeciwbólowe i przyspieszające gojenie. Stosuje się ją zwłaszcza w leczeniu opóźnionych zrostów, stawów rzekomych i trudno gojących się ran. W świeżych przypadkach można zastosować miejscowe ostrzykiwanie punktu bolesnego lekami przeciwzapalnymi (to tzw. blokada). Zazwyczaj podaje się glikokortykosteroidy.

W przypadkach zaawansowanych lub gdy leczenie nieinwazyjne nie przynosi rezultatów, można rozważyć operację usunięcia ostrogi piętowej. Jest to jednak rzadko stosowana metoda, ponieważ większość pacjentów reaguje dobrze na leczenie nieoperacyjne.

W jaki sposób zapobiegać ostrodze piętowej?

Ostrogi piętowe można częściowo zapobiegać poprzez odpowiednie dbanie o stopy i unikanie nadmiernego nacisku. Pamiętaj każdego dnia o działaniach profilaktycznych:

 1. Dobór odpowiedniego obuwia – wybieraj buty o odpowiednim wsparciu dla stóp, które zapewnią amortyzację i stabilność. Unikaj butów na wysokim obcasie, które mogą zwiększać nacisk na piętę.

 2. Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej wykonaj kilka ćwiczeń rozgrzewających dla stóp i łydek. To pomoże przygotować mięśnie i rozcięgna na wysiłek.

 3. Wykonuj regularne ćwiczenia rozciągające dla stóp i łydek, aby utrzymać elastyczność mięśni i zapobiegać nadmiernemu napięciu.

 4. Unikaj nadwagi, ponieważ dodatkowy ciężar może zwiększać obciążenie na stopy i powodować przeciążenie.

 5. Unikaj koślawienia stopy.

 6. Dbaj o regularny odpoczynek i relaks, aby uniknąć nadmiernego przeciążenia i stresu, które mogą wpływać na stopy.

Zapoznaj się z poradnikiem poświęconym martwicy pięty. Przeczytaj o objawach, przyczynach i leczeniu tej przypadłości.

Źródła
 1. P. Jaźwa, A. Jaźwa, G. Trojan i wsp., Ocena skuteczności wybranych zabiegów fizjoterapeutycznych u pacjentek z ostrogą piętową, „Young Sport Science of Ukraine” 2013, nr 3, s. 260–266.
 2. M. Koch, M. Chochowska, J. T. Marcinkowski, Skuteczność terapii pozaustrojową falą uderzeniową w leczeniu ostrogi piętowej, „Hygeia Public Health” 2014, t. 49, nr 4, s. 838–844.
 3. T. Król, A. Mędrak, M. Dąbrowska-Galas i wsp., Występowanie dolegliwości bólowych w ostrodze piętowej, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu” 2018, t. 2, nr 55, s. 246–249.
 4. G. Mańko, G. Sobański, M. Pieniążek i wsp., Ocena porównawcza skuteczności stosowania fali uderzeniowej i ultradźwięków u pacjentów z ostrogą piętową, „Medycyna Sportowa” 2018, t. 4, nr 4, s. 219–227.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.