account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.

Jak wygląda skręcona kostka? Co robić, gdy dojdzie do urazu?

Angelika Janowicz27.07.2021Aktualizacja: 11.04.2024

Skręcona kostka boli, jest opuchnięta i nie można nią poruszać. Jest to jeden z najczęstszych urazów kończyn dolnych. Zawsze wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia, aby nie doszło do powikłań. Terapia składa się z kilku elementów. Zobacz, co robić, gdy dojdzie do skręcenia kostki.


skrecona-kostka-jakie-sa-objawy-co-robic
pexels.com

Polecane

zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Spis treści
 1. Skręcona kostka
 2. Jakie są objawy skręcenia kostki?
 3. Skręcona kostka - co robić, gdy dojdzie do urazu?
 4. Jak wygląda leczenie skręcenia kostki?
 5. Jak długo leczy się skręconą kostkę?
 6. Powikłania po skręceniu kostki

Skręcona kostka

Kostka jest potocznym określeniem na staw skokowy. Jest to struktura, która stanowi połączenie kości goleni ze stępem. Dzięki niej możliwe jest poruszanie stopą (zginanie i prostowanie). W skład stawu skokowego wchodzi torebka stawowa, która przytrzymuje kości. Obecne są w nim także więzadła, których rolą jest wzmacnianie i stabilizowanie.

Skręcona kostka jest urazem polegającym na powstaniu ruchu, który przekracza prawidłowy zakres stawu. Zwykle jest to nadmierne nawrócenie lub odwrócenie stopy. Po jego ustaniu struktury stawowe wracają na prawidłowe miejsce. Są jednak uszkodzone, rozciągnięte lub rozerwane. Dotyczy do głównie torebki stawowej lub więzadeł (najczęściej w miejscu, w którym przyczepiają się one do kości). Nie u wszystkich osób skręcona kostka to taki sam uraz. Wyróżnia się aż 4 jego stopnie:

 • stopień I - rozwłóknienie torebki i naciągnięcie więzadeł,

 • stopień II - rozdarcie torebki stawowej,

 • stopień III - podobnie jak w stopniu II plus rozdarcie więzadeł,

 • stopień IV - oderwanie więzadła i fragmentu kości.

Do skręcenia kostki dochodzi, gdy stopa zostanie nieprawidłowo ustawiona na podłożu. Bardzo często zdarza się to przy uprawianiu różnego rodzaju sportów. Pamiętaj jednak, że jesteś na to narażony także podczas chodzenia - zwłaszcza gdy nosisz nieodpowiednio dopasowane obuwie lub buty na wysokim obcasie. Uraz może być także efektem upadku.

Jakie są objawy skręcenia kostki?

Aby móc podejrzewać tego typu uraz, powinieneś wiedzieć, jak wygląda skręcona kostka. Przede wszystkim zarys stawu jest zniekształcony. Kończyna znajduje się w przymusowym ustawieniu. Poruszanie nią jest utrudnione lub niemożliwe. Na skórze jest ponadto widoczny krwiak, który pojawia się w efekcie uszkodzenia naczyń krwionośnych. Stopa i kostka są opuchnięte, a skóra nad stawem jest ciepła. Dodatkowy objaw skręcenia kostki to ból, który nasila się podczas dotyku i próby wykonania ruchu nogą.

Skręcona kostka - co robić, gdy dojdzie do urazu?

Powinieneś wiedzieć, co robić przy skręconej kostce, ponieważ jest to uraz, który zdarza się często. Są na niego narażone osoby w każdym wieku. Prawidłowe postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań.

Gdy dojdzie do skręcenia kostki, konieczne jest przerwanie wykonywanej czynności. Osoba poszkodowana powinna usiąść lub położyć się. Stopę musisz ustabilizować przy pomocy dostępnych materiałów (np. kawałka deski i chusty medycznej znajdującej się w każdej apteczce samochodowej) i ułożyć ją nieco wyżej od reszty ciała. Jeżeli uraz przytrafił się w domu, możesz zastosować zimny okład na skręconą kostkę. Pamiętaj, że osoba poszkodowana powinna trafić do lekarza. Nie jest konieczne wzywanie karetki (jeżeli poszkodowany jest przytomny i nie ma innych urazów).

Jak wygląda leczenie skręcenia kostki?

Skręcona kostka jest rozpoznawana na podstawie badań obrazowych. Najczęściej wystarczy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Niekiedy jednak lekarz zleca badanie ultrasonograficzne (USG), aby móc bardziej precyzyjnie określić stopień i rozległość uszkodzeń.

Leczenie skręconej kostki polega na unieruchomieniu stawu skokowego. W tym celu stosuje się specjalną ortezę. Konieczne jest także odciążanie uszkodzonej kończyny poprzez stosowanie kul ortopedycznych. Gips na skręconą kostkę zakładany jest rzadko. Powrót do pełnej sprawności wymaga także rehabilitacji. W rozległych urazach przeprowadza się zabieg chirurgiczny.

W celu łagodzenia objawów możesz stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Na opuchnięte stopy przykładaj zimny okład. Wykonasz go samodzielnie (np. z gazy namoczonej w zimnej wodzie). W aptece możesz kupić specjalny żel chłodzący.

Jak długo leczy się skręconą kostkę?

To, jak długo leczy się skręconą kostkę, zależy od stopnia zaawansowania urazu. Powrót do pełnej sprawności zajmuje zwykle kilka tygodni. W przypadku poważniejszych uszkodzeń trwa to zdecydowanie dłużej. Rodzaj terapii i czas jej trwania ustala lekarz na podstawie wyników badań.

Powikłania po skręceniu kostki

Skręcona kostka zawsze wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie pojawia się ryzyko powikłań. Jednym z nich jest przedwczesne zwyrodnienie stawów. Są to nieodwracalne zmiany, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ponadto staw skokowy może utracić stabilność. W efekcie dochodzi do nawracających skręceń.

Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalsze badania, jeśli lekarz uzna, że to potrzebne 

Leczenie skręconej kostki wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań i korzystania z częstych konsultacji oraz rehabilitacji. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę można zamówić na Welbi, to m.in.:

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym ortopeda),

 • konsultacja z fizjoterapeutą w celu zaplanowania leczenia rehabilitacyjnego,

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, np. RTG, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej,

 • 20 zabiegów po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach,

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

 • opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. J. Fibak, Obrażenia stawów - skręcenia i zwichnięcia, „Chirurgia. Repetytorium”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, s. 439.
 2. M. Bilewicz, R. Stebel, A. Czerkies, Skręcenie stawu skokowego i następstwa jego leczenia, „PrzypadkiMedyczne.pl” 2012, nr 23, s. 88-92.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.