Czym jest zespół Eisenmengera? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Zespół Eisenmengera jest rodzajem tętniczego nadciśnienia płucnego. Narażone są na niego osoby zmagające się z wrodzoną wadą serca. Sprawdź, które z nich w największym stopniu podnoszą ryzyko zespołu Eisenmengera. Przeczytaj, jakie objawy mu towarzyszą i na czym polega jego leczenie.
Czym jest zespół Eisenmengera?
Zespół Eisenmengera to naczyniowa choroba płuc. Jako pierwszy opisał go austriacki lekarz – Victor Eisenmenger w 1897 roku. Jednak nazwę tej jednostki chorobowej wprowadził dopiero w 1959 roku brytyjski lekarz – Paul Wood. Zespół Eisenmengera jest postacią tętniczego nadciśnienia płucnego u części chorych z wrodzoną wadą przeciekową serca. O nadciśnieniu płucnym mówi się, gdy średnia wartość ciśnienia w tętnicy płucnej przekracza 20 mm Hg.
W zespole Eisenmengera pierwotnie rozwija się przeciek lewo-prawy (tzn. z lewej do prawej komory serca, zgodnie z gradientem ciśnień, inaczej określa się go jako przeciek z krążenia dużego do małego). Wraz z zaawansowaniem choroby przeciek ten ulega odwróceniu – powstaje przeciek prawo-lewy. Dochodzi do tego w wyniku rozwoju nadciśnienia płucnego. Zespół Eisenmengera powstaje, gdy ciśnienie w krążeniu małym (zwanym też płucnym) przewyższa wartością ciśnienie w krążeniu dużym (zwanym też systemowym).
Wówczas pewna część krwi nieutlenowanej z jam prawego serca – tj. z przedsionka, komory lub tętnicy płucnej – zamiast dotrzeć do płuc, to przepływa bezpośrednio do jam lewego serca. Na skutek utrzymującego się przez dłuższy czas zwiększonego przepływu krwi przez naczynia płuc dochodzi do wzrostu oporu w krążeniu płucnym, przerostu ściany tętniczek łożyska płucnego i mięśnia prawej komory. W konsekwencji tego następuje zmiana gradientu ciśnień i kierunku przecieku. W efekcie tworzy się przeciek prawo-lewy, w którym krew nieutlenowana z prawej komory serca dociera do krążenia dużego.
Przeczytaj, jak dbać o serce. Poznaj elementy profilaktyki sercowej.
Przyczyny powstania zespołu Eisenmengera
Zespół Eisenmengera rozwija się w konsekwencji nieskorygowanych wad wrodzonych serca. Wśród czynników sprzyjających jego powstaniu wymieniane są przede wszystkim:
ubytek w przegrodzie międzykomorowej (ubytek w ścianie, która dzieli lewą i prawą komorę serca, ubytek może mieć różną wielkość – od 1 mm do całkowitego braku przegrody, co wiąże się z powstaniem serca jednokomorowego);
ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (występowanie w przegrodzie międzykomorowej jednego lub więcej otworów to jedna z częstszych wrodzonych wad serca);
ubytek wspólnego kanału przedsionkowo-komorowego (spowodowany nieprawidłowym połączeniem górnych i dolnych poduszeczek wsierdziowych, stąd też dla jego określenia stosuje się nazwę „ubytek poduszeczek wsierdzia”, wada obejmuje zastawki przedsionkowo-komorowe oraz przegrodę przedsionkową, komorową i przedsionkowo-komorową);
ubytek wspólnego pnia tętniczego (wada polega na wytworzeniu pojedynczego naczynia tętniczego, które odchodzi od serca i płynie w nim krew do krążenia systemowego, płucnego i wieńcowego);
ubytek całkowitego przełożenia wielkich pni tętniczych (dochodzi w nim do odejścia aorty z prawej komory i pnia płucnego z lewej komory).
Zespół Eisenmengera – objawy
Zespół Eisenmengera przez dłuższy czas może nie dawać o sobie znać. Wraz z zaawansowaniem choroby rozwija się sinica, która objawia się zmianą zabarwienia skóry i błon śluzowych ciała na siny, niebieskawy odcień. Do typowych objawów zespołu Eisenmengera należą dodatkowo: duszność, kłopoty z oddychaniem, niedotlenienie organizmu, szybka męczliwość, palce pałeczkowate (palce przypominają kształtem pałeczki dobosza, powstają na skutek przerostu tkanki łącznej na grzbietach palców w okolicy paznokci) i bezpośrednio z nimi związane paznokcie w kształcie szkiełek od zegarka (zmiany w palcach pałeczkowatych powodują uniesienie paznokci i zmianę ich wyglądu).
W przebiegu zespołu Eisenmengera dochodzi do postępującego uszkodzenia wielonarządowego. Najczęstsze powikłania to:
udar mózgu, przemijający epizod niedokrwienny;
postępująca prawokomorowa niewydolność serca;
krwawienie i skaza krwotoczna (np. obfite krwawienia miesięczne, krwioplucie, krwawienia z nosa, krwawienie śródmózgowe, zakrzepica tętnic płucnych);
infekcje (np. zapalenie płuc, ropień mózgu, zapalenie wsierdzia);
zaburzenie pracy nerek (np. dna moczanowa, hiperurykemia);
zaburzenie pracy wątroby (np. zapalenie lub kamica pęcherzyka żółciowego);
nieprawidłowości kośćca (np. osteoartropatia przerostowa, skolioza).
Sprawdź, czym jest niewydolność serca i jakie objawy jej towarzyszą.
Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia
Rozpoznano u Ciebie wadę serca lub zaobserwowałeś objawy, które mogłyby na nią wskazywać? Zapewnij sobie wsparcie – zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:
konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym kardiolog),
dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,
wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,
inne korzyści w zależności od pakietu.
Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
Rozpoznanie i leczenie zespołu Eisenmengera
Diagnostyka zespołu Eisenmengera obejmuje zazwyczaj:
szczegółowo przeprowadzony wywiad medyczny;
badanie przedmiotowe – zwrócenie szczególnej uwagi na osłuchanie klatki piersiowej i wygląd pacjenta;
pomiar saturacji krwi tętniczej;
badania laboratoryjne, badanie RTG klatki piersiowej – typowe są szerokie wnęki naczyniowe, zwapnienia bliższych odcinków tętnic płucnych, poszerzenie sylwetki serca;
EKG – wyniki typowe dla przerostu prawej komory serca;
obiektywna ocena wydolności fizycznej (test marszu 6-minutowego, ergospirometria);
ECHO serca – badanie echokardiograficzne.
Na podstawie ww. badań serca można z reguły postawić rozpoznanie zespołu Eisenmengera. Przy niepewności diagnostycznej lekarz zalecić może wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej serca. Badania te pozwalają na dokładne zobrazowanie mięśnia sercowego i ocenę jego pracy.
Dowiedz się, jak wzmocnić serce domowymi sposobami.
Wady serca, które grożą powstaniem zespołu Eisenmengera, są obecnie zazwyczaj wcześnie wykrywane i leczone, przez co nie dochodzi do zmian w krążeniu. Jeśli rozwinie się zespół Eisenmengera, to konieczne jest podjęcie odpowiedniej terapii. Leczenie ma charakter zabiegowy. Operacja kardiochirurgiczna przynosi dobre efekty. Jednak w ciężkich przypadkach konieczne okazać się może przeszczepienie serca i płuc. W oczekiwaniu na przeszczep pacjentowi podawane są leki obniżające ciśnienie w krążeniu płucnym, m.in.: antagoniści prostacykliny, antagoniści endoteliny, leki wzmagające produkcję tlenku azotu.
- D. Filipiak-Strzecka, P. Lipiec, Zespół Eisenmengera – definicja, obraz kliniczny, postępowanie u chorych dorosłych, „Choroby Serca i Naczyń” 2013, t. 10, nr 4, s. 229–242.
- P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczekilka, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.
- P. Hoffman, Diagnostyka i leczenie zespołu Eisenmengera, „Folia Cardiologica Excerpta” 2011, t. 6, nr 4, s. 249–257.
- K. Kubicka, W. Kawalec, E. Bernatowska, Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.