account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Idiopatyczne włóknienie płuc – przebieg, objawy i leczenie choroby

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian27.12.2023Aktualizacja: 27.12.2023

Idiopatyczne włóknienie płuc to przewlekła choroba płuc o niejasnej etiologii (przyczynie). Chociaż przyczyny schorzenia nie są znane, to wskazuje się na czynniki zwiększające ryzyko jej rozwoju. Diagnostyka idiopatycznego włóknienia płuc jest trudna, a jej rozpoznanie utrudniają niecharakterystyczne objawy. Czy choroba jest uleczalna? Jak wygląda leczenie i rokowanie choroby?


idiopatyczne-wloknienie-pluc-co-to-za-choroba
Pixabay.com

Polecane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Idiopatyczne włóknienie płuc – co to za choroba?
 2. Przyczyny idiopatycznego włóknienia płuc
 3. Idiopatyczne włóknienie płuc – objawy
 4. Jaki lekarz leczy idiopatyczne włóknienie płuc?
 5. Jak diagnozować zmiany włókniste w płucach?
 6. Czy da się wyleczyć zwłóknienie płuc?
 7. Idiopatyczne włóknienie płuc – rokowanie 

Idiopatyczne włóknienie płuc – co to za choroba?

Idiopatyczne włóknienie płuc to przewlekła choroba zaliczana do grupy idiopatycznych śródmiąższowych zapaleń płuc. Schorzenie jest najczęściej diagnozowaną śródmiąższową chorobą płuc o nieznanej etiologii. Zapadalność na idiopatyczne włóknienie płuc wzrasta wraz z wiekiem. Chorują głównie osoby po 50. i 60. roku życia [1]. Włóknienie płuc częściej dotyka mężczyzn. Schorzenie ma charakter postępujący. 

Idiopatyczne włóknienie płuc to choroba, w której przebiegu dochodzi do rozwoju stanu zapalnego pęcherzyków płucnych, które następnie zaczyna pokrywać tkanka łączna, prowadząca do ich bliznowacenia. Tak zwłókniałe pęcherzyki płuc tracą swoją funkcjonalność. Choroba idiopatyczna prowadzi do obniżenia całkowitej pojemności płuc, upośledzenia wymiany gazowej i pogorszenia parametrów czynnościowych narządu.

Przyczyny idiopatycznego włóknienia płuc

Idiopatyczne zwłóknienia w płucach powstają samoistnie. Oznacza to, że przyczyny choroby nie są znane. Możemy jednak wskazać na czynniki sprzyjające rozwojowi patologii. Wśród nich są predyspozycje genetyczne wynikające z mutacji genów. 

Jak wskazują specjaliści, duże znaczenie w rozwoju idiopatycznego włóknienia płuc mają czynniki środowiskowe, w szczególności narażenie na dym tytoniowy, pyły metali i drewna, zanieczyszczenie powietrza. W grupie ryzyka znajdują się również pacjenci chorujący na astmę, rozedmę, refluks żołądkowy. Wśród czynników wskazuje się również na choroby wirusowe, a szczególnie wirus Epsteina-Barr. 

Choroby, które nieleczone i powikłane zwiększają ryzyko włóknienia płuc, to sarkoidoza i zapalenie płuc. Czynniki te oddziałują na płuca, zaburzając ich pracę. Początkowo uszkadzają stopniowo nabłonek pęcherzyków płucnych i oskrzeli, a następnie wywołują przewlekły stan zapalny, który prowadzi do powstawania ognisk włóknienia. 

Idiopatyczne włóknienie płuc – objawy

Pierwsze objawy choroby zwykle pojawiają na rok lub dwa przed postawieniem diagnozy. W początkowym stadium rozwoju choroba nie daje specyficznych objawów, a dolegliwości są dość łagodne i znośne. W konsekwencji pacjenci je bagatelizują, zgłaszając się do lekarza dopiero wtedy, gdy te staną się uciążliwe. Pamiętaj jednak, że im późniejsza diagnostyka, tym trudniejsze leczenie i gorsze rokowanie. Nigdy nie bagatelizuj nawet łagodnych objawów ze strony układu oddechowego. 

W początkowym stadium drobne zwłóknienie płuc prowadzi do pojawienia się duszności i bezproduktywnego kaszlu. Z czasem, wraz z powiększaniem się obszaru włóknienia płuc, objawy stają się coraz bardziej dokuczliwe. Uporczywy suchy kaszel u dorosłych przybiera postać napadową, a silne duszności uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Z powodu postępującego niedotlenienia organizmu dochodzi do pojawienia się palców pałeczkowatych. Mówimy o nich, gdy końcówki palców stają się nienaturalnie pogrubione, a paznokcie przybierają kształt okrągły i wypukły. 

Jaki lekarz leczy idiopatyczne włóknienie płuc?

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy ze strony układu oddechowego, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, który wystawi skierowanie do specjalisty chorób płuc, pulmonologa.

Jak diagnozować zmiany włókniste w płucach?

Ze względu na niejasną przyczynę i niespecyficzne objawy, idiopatyczne włóknienie płuc jest trudne w rozpoznaniu w początkowym stadium rozwoju. Diagnostykę dodatkowo utrudnia postępujący przebieg choroby. 

Bardzo ważne w diagnostyce włóknienia płuc, jak i wszystkich dysfunkcji tego narządu, jest bardzo dokładny wywiad, uwzględniający informacje o wszystkich, nawet niespecyficznych objawach. Istotna jest historia wszystkich chorób pacjenta i przyjmowanych przez niego leków. Bardzo ważną informacją jest to, w jakim środowisku żyje i pracuje chory. Wywiad powinien uwzględniać też historię chorób w rodzinie, a w szczególności skłonności do chorób autoimmunologicznych. 

Na podstawie tych informacji lekarz decyduje, jakie badania należy wykonać. Do podstawowej diagnostyki chorób płuc należy RTG klatki piersiowej. Badanie obrazowe dostarcza informacji, czy w obrębie płuc pojawiła się jakakolwiek patologia. Pomocna w diagnostyce włóknienia płuc jest spirometria. To bardzo proste badanie czynnościowe umożliwiające w szybki sposób zmierzenie objętości i pojemności płuc. W przypadku niejasnego wyniku lekarz może zdecydować o wykonaniu biopsji płuca. Wówczas pobierany jest wycinek tkanki narządu, który następnie poddawany jest analizie pod mikroskopem.

Czy da się wyleczyć zwłóknienie płuc?

Idiopatyczne włóknienie płuc nie jest chorobą wyleczalną. Terapia ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego pęcherzyków płucnych i zapobiegnięcie ich bliznowaceniu. Chociaż choroby nie daje się wyleczyć, to nieleczona i bagatelizowana prowadzi do śmierci. Podjęcie terapii farmakologicznej jest więc konieczne, aby nie tylko poprawić komfort życia pacjenta, ale też je uratować. 

Leczenie opiera się na stosowaniu leków zmniejszających produkcję kolagenu i hamujących procesy włóknienia. Środki farmakologiczne poprawiają ogólną czynność płuc. W skrajnych przypadkach rozległego zwłóknienia płuc konieczny jest przeszczep narządu. Warunkiem operacji jest jednak brak chorób współwystępujących. 

Idiopatyczne włóknienie płuc – rokowanie 

Nieleczone i bagatelizowane Idiopatyczne zapalenie płuc ma niepomyślne rokowanie i prowadzi do niewydolności oddechowej. W przypadku rozpoznania choroby bardzo ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem i przestrzeganie wszystkich zasad.

Źródła
 1. P. Krawczyk, i in., Parametry immunologiczne a wyniki testów czynnościowych płuc w niektórych chorobach płuc przebiegających ze zwłóknieniem, „Medycyna Ogólna”, 2010, 16(XLV), s.1–13.
 2. A. Kłos, i in., Idiopatyczne włóknienie płuc – rzadka problematyczna choroba płuc. Patogeneza, diagnoza, leczenie i rokowanie, „Journal of Education, Health ad Sport” 2013, 13(1), s.90–94.
 3. J. Kuś, Współistnienie samoistnego włóknienia płuc i rozedmy, „Pneumonologia i Alergologia Polska” 2009, 77, s.115–117.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.