account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Napletek – do czego służy i na jakie choroby jest narażony?

Justyna Dereńlek. Agnieszka Żędzian01.06.2023Aktualizacja: 07.10.2023

Napletek chroni żołądź prącia przed urazami, a także zapewnia jej właściwą wilgotność. Niestety narażony jest też na stany zapalne, grzybicę i inne choroby, dlatego należy o niego dbać. Sprawdź, czy trzeba odciągać go u dziecka, a także jaki wygląd napletka wymaga konsultacji z lekarzem!


co-to-jest-napletek
Unsplash.com

Polecane

jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
Spis treści
  1. Napletek – czym jest?
  2. Najczęstsze przyczyny problemów z napletkiem
  3. Stulejka u dziecka – objawy i leczenie
  4. Czy można naderwać napletek?
  5. Odklejanie napletka u dziecka
  6. Zapalenie napletka i żołędzi – jak je leczyć?
  7. Jak wygląda pielęgnacja napletka u małych dzieci?
  8. Obrzezanie – co to jest i po co przeprowadza się ten zabieg?

Napletek – czym jest?

Napletek, nazywany główką penisa, to fałd skórny, który całkowicie lub częściowo osłania żołądź prącia, czyli jego stożkowate zakończenie. W ten sposób chroni go przed uszkodzeniem mechanicznym. Oprócz tego napletek zabezpiecza ujście cewki moczowej, wędzidełko i żołądź przed zakażeniami. Pozwala on również utrzymać odpowiednią wilgotność żołędzi. Niestety napletek może też sprawiać wiele problemów zdrowotnych, dlatego należy o niego dbać. 

Zdrowy napletek bezproblemowo zsuwa się do rowka zażołędnego – wgłębienia znajdującego się między żołędzią a trzonem prącia. Nie powinno to sprawiać trudności zarówno w czasie wzwodu, jak i spoczynku. W przeciwnym razie wymagana jest konsultacja u urologa.

Na napletku znajdują się liczne zakończenia czuciowe, dzięki czemu odbiera on bodźce dotykowe, zmiany temperatury czy podrażnienia mechaniczne. 

Najczęstsze przyczyny problemów z napletkiem

Niektórzy mężczyźni mają problem ze zwężonym napletkiem, co nie pozwala im na odciągnięcie go z żołędzi. Stulejka nie tylko uniemożliwia zachowanie prawidłowej higieny intymnej, lecz także znajduje się wśród najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji

Innym problemem zdrowotnym jest opryszczka narządów płciowych. Objawia się nadżerkami, które mogą pojawić się na żołędzi, napletku, a także w okolicy pachwin i krocza. Niekiedy chory skarży się na bóle głowy, zmęczenie i gorączkę. W cięższych przypadkach dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Z kolei liszaj twardzinowy może pojawić się na napletku, żołędzi lub ujściu cewki moczowej. Zazwyczaj leczy się go antybiotykiem lub miejscowo działającym glikokortykosteroidem. Choroba objawia się lekko chropowatymi wykwitami, które z czasem zlewają się, tworząc liszaje. 

Stulejka u dziecka – objawy i leczenie

U noworodków napletek zazwyczaj jest przyklejony do żołędzi, z czasem jego ruchomość się zwiększa. U 3–4-letniego chłopca napletek powinien być całkowicie odprowadzalny. Niemożność ściągnięcia napletka wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, ponieważ wskazuje to na stulejkę. W takiej sytuacji skonsultuj się z pediatrą lub chirurgiem, który przepisze odpowiednie leki, np. maść sterydową. Preparat zwiększa elastyczność napletka, a stosuje się go przez 3–4 tygodnie.

Jeśli farmakoterapia nie przyniesie spodziewanego efektu, lekarz skieruje małego pacjenta na zabieg. Operację stulejki przeprowadza chirurg lub urolog dziecięcy. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, nie wymaga szycia, a efekty widoczne są od razu. Aby uniknąć powikłań, przez kilka dni należy regularnie odprowadzać napletek, szczególnie dbać o higienę intymną, a także aplikować maść zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Czy można naderwać napletek?

Niekiedy dochodzi do naderwania napletka – zagraża to głównie mężczyznom ze stulejką lub krótkim wędzidełkiem. Może też przyczynić się do tego długotrwała i zbyt gwałtowna masturbacja. Członek jest mocno ukrwiony, dlatego należy liczyć się z silnym krwawieniem, któremu towarzyszy pieczenie. Jeśli jednak ustąpi ono samoistnie, nie ma konieczności leczenia chirurgicznego. Wystarczy powstrzymać się od aktywności seksualnej na czas gojenia, a także dbać o higienę intymną. 

Naderwany napletek wymaga konsultacji lekarskiej, gdy:

  • krwawienie nie ustępuje,

  • na prąciu pojawiła się wysypka,

  • pojawił się obrzęk wokół rany,

  • istnieje ryzyko zakażenia rany.

Odklejanie napletka u dziecka

Nie wolno przedwcześnie odklejać napletka u dziecka, ponieważ może to prowadzić do jego uszkodzenia, a w konsekwencji do powstania załupka, czyli obrzęku napletka i żołędzi. Z czasem dolegliwość się nasila, co skutkuje przekrwieniem żołędzi. Istnieją dwa sposoby leczenia załupka: pierwszy z nich polega na ucisku szczytu żołędzi przy równoczesnym ciągnięciu za napletek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Można również przeciąć pierścień napletka, a po kilku dniach przeprowadzić obrzezanie.

Odciąganie napletka na siłę jest bardzo bolesne dla malucha, a odsłonięte tkanki są podatne na zakażenie. Podczas ich gojenia mogą tworzyć się zrosty i blizny, co zwiększa ryzyko wystąpienia stulejki.

Stulejka to stan, w którym nie można odprowadzić napletka z żołędzi, to z kolei prowadzi zwykle do braku prawidłowej higieny. Przyczynia się więc do nawracających stanów zapalnych żołędzi i napletka. Schorzenie powoduje również trudności w oddawaniu moczu. Pamiętaj, żeby wybrać się z dzieckiem do lekarza, jeśli ma ono czerwony napletek.

Zapalenie napletka i żołędzi – jak je leczyć?

Zapalenie napletka może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku. Zazwyczaj spowodowane jest niedostateczną higieną lub zakażeniem. Niekiedy przyczyniają się do tego otarcia lub inne urazy nabłonka żołędzi. Zapalenie napletka u dorosłego mężczyzny może być też związane z podrażnieniami wywołanymi przez środek plemnikobójczy, proszek do prania, żel nawilżający, środki higieny, a nawet niektóre leki.

Zapalenie żołędzi i napletka objawia się:

  • obrzękiem i zaczerwienieniem napletka,

  • owrzodzeniami i nadżerkami,

  • bólem podczas odciągania napletka, niekiedy niemożnością jego całkowitego zsunięcia, co z kolei może utrudniać oddawanie moczu,

  • zaczerwienieniem i bólem żołędzi,

  • ropną cuchnącą wydzieliną pod napletkiem, 

  • bólem penisa, pęcherza, moszny, krocza.

Jeśli skarżysz się na wspomniane objawy, zgłoś się do lekarza (urologa), który postawi diagnozę. Specjalista może zalecić stosowanie okładów z Rivanolu, a także codzienne odciągnięcie napletka i przemywanie żołędzi prącia płynem antyseptycznym. W razie potrzeby lekarz może przepisać Ci antybiotyk, a jeśli nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu, skieruje Cię na zabieg. Należy jednak podkreślić, że wspomniana metoda traktowana jest jako ostateczność.

Jak wygląda pielęgnacja napletka u małych dzieci?

Dbanie o napletek u maluszków jest proste – wystarczy, że zostawisz go w spokoju. Jeśli nie można go zsunąć, nie ma potrzeby mycia go od wewnątrz. Wystarczy, że ostrożnie umyjesz odsłoniętą część żołędzi wodą z delikatnym mydłem, a także pokażesz dziecku, jak dbać o higienę intymną. Z czasem możesz ostrożnie zsuwać maluchowi napletek, dopóki nie wyczuwasz jakiegokolwiek oporu. Oprócz tego ucz dziecko, jak robić to samodzielnie. 

Jak dbać o napletek u dorosłych? Mężczyzna powinien delikatnie odciągać napletek, przemyć wodą z mydłem, spłukać, a następnie opuścić do pierwotnej pozycji. W ten sposób można uniknąć grzybicy prącia, objawiającej się czerwoną wysypką, świądem i łuszczeniem się skóry. Chociaż wspomniane objawy nie zawsze związane są z kandydozą penisa, nie wolno ich lekceważyć. Infekcje intymne u mężczyzn mogą skutkować zwężeniem napletka i ujścia cewki moczowej. Niekiedy prowadzi to nawet do zrośnięcia żołędzi i napletka, dlatego trzeba dokładnie usuwać mastkę gromadzącą się pod napletkiem.

Obrzezanie – co to jest i po co przeprowadza się ten zabieg?

Obrzezanie polega na całkowitym lub częściowym usunięciu napletka; zazwyczaj wykonuje się je ze względów kulturowych lub religijnych. Niekiedy zabieg przeprowadza się z powodu nawracających stanów zapalnych, stulejki czy krótkiego wędzidełka napletka. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Źródła
  1. A. Borkowski, Urologia. Podręcznik studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  2. T. Drewa, K. Juszczak, Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Author Justyna Dereń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.