lek. Wiktor Trela 8 miesięcy temu

Czy istnieje związek między wzrostem temperatury ciała po owulacji a ciążą?

Według mojego kalendarzyka miałam wczoraj owulację. Ostatnio zaczęłam mierzyć temperaturę ciała i zdziwiłam się, że dzisiejsza temperatura jest aż o pół stopnia wyższa od wczorajszej. Czy to oznacza, że mogę być w ciąży?

Odpowiedź

Wzrost temperatury ciała od 0,2 do 0,5 stopnia Celsjusza po owulacji to zjawisko fizjologiczne. Jest spowodowane wzrostem stężenia progesteronu w organizmie. Obserwacja śluzu z pochwy oraz regularne badanie temperatury ciała są podstawą naturalnej metody wyznaczania dni płodnych. Sam wzrost temperatury po owulacji nie świadczy o ciąży, jednak w przypadku jej podejrzenia warto poczekać do dnia spodziewanego krwawienia miesiączkowego i w razie jego braku wykonać test ciążowy. W przypadku wątpliwości należy udać się do ginekologa, który już na wczesnym etapie podejrzenia ciąży może zlecić oznaczenie poziomu swoistego dla ciąży hormonu beta-hCG we krwi.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Podobne pytania

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.