Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Czy istnieje możliwość zajścia w ciążę przed okresem?

Od ponad tygodnia spóźnia mi się okres. Z reguły miesiączkuje terminowo. Czy istnieje możliwość, że zaszłam w ciążę przed wyznaczonym wcześniej okresem?

Odpowiedź

Cykl menstruacyjny dzielimy na następujące po sobie: krwawienie, fazę pęcherzykową (folikularną), owulację, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu, oraz fazę lutealną. Kobieta jest płodna na kilka dni przed owulacją i bezpośrednio po niej. Komórka jajowa żyje do 24 godzin po uwolnieniu się z jajnika. Plemniki w sprzyjających warunkach są w stanie przeżyć ok. 3 dni. Czas od owulacji do krwawienia, czyli do początku nowego cyklu, jest stały i wynosi 14 dni. Na moment samej owulacji może mieć wpływ wiele czynników, np. stres, zaburzenia hormonalne, infekcje, zmiana klimatu, nadmierny wysiłek fizyczny, zaburzenia odżywiania czy farmakoterapia. W przypadku przesunięcia momentu owulacji istnieje więc możliwość zajścia w ciążę przed spodziewaną datą miesiączki.

lek. Wiktor Trela

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Podobne pytania

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.